Dodaj ocenę

Sony FE PZ 16-35 mm f/4 G - najlżejszy taki zoom na rynku

Autor: Maciej Luśtyk

22 Marzec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Sony rozpoczyna tegoroczne premiery kompaktowym zoomem 16-35 mm, który ma być uniwersalną propozycją dla fotografów i filmujących. Konstrukcja łączy w sobie rozbudowaną ergonomię, wysoką jakość obrazu i szybki system AF.

Nowy pełnoklatkowy obiektyw Sony FE PZ 16-35 mm f/4 G to próba stworzenia jak najbardziej uniwersalnej i kompaktowej konstrukcji tego typu na rynku, która odpowiadałaby zapotrzebowaniom jak największej grupy odbiorców.

Sony FE PZ 16-35 mm f/4 G to uniwersalny szeroki zoom do filmu i fotografii

Szkło może pochwalić się niezwykle kompaktową (88,1 x 80,5 mm) budową i niską wagą (353 g) oraz rozbudowaną ergonomią, która uczyni z niego atrakcyjną propozycję dla filmowców. Obiektyw oferuje sprzęgło Power Zoom do płynnej regulacji zoomu (po raz pierwszy do tego zadania został przeznaczony silnik XD, który znamy z nowych systemów AF producenta), pierścień przysłony z blokadą i możliwością przełączenia na tryb bezstopniowy, fizyczny przełącznik AF/MF oraz przycisk funkcyjny. Zoomem możemy sterować także za pomocą fizycznego pierścienia, z pozycji aparatu (w przypadku modelu FX3) lub nawet zdalnie przy wykorzystaniu opcjonalnego pilota.

Ponadto może pochwalić się wewnętrznym systemem zoomu i ostrzenia, co oznacza, że nie zmienia swoich wymiarów ani środka ciężkości podczas regulacji. Z pewnością ucieszą z tego osoby, które takim obiektywem chciałyby pracować na gimbalu.

Konstrukcja obiektywu bazuje na 13 elementach w 12 grupach i 7-listkowej przysłonie. Wśród soczewek znajdziemy 3 soczewki asferyczne, 2 soczewki ED i jedną soczewkę asferyczną ED, które zapewnić mają nam wyrównaną ostrość i dobrze minimalizowaną aberrację chromatyczną w całym zakresie przysłon i ogniskowych.

Minimalna odległość ostrzenia to z kolei 28 cm dla ogniskowej 16 mm i 24 cm dla ogniskowej 35 mm - z obiektywem możemy więc podejść dość blisko by wyodrębnić detal i rozmyć tło. Stałe światło f/4 zagwarantuje też widoczne rozmycie tła w przypadku wykonywania portretów przy ogniskowej 35 mm, choć nie należy się tu oczywiście spodziewać rezultatów niczym z superjasnych stałek.

Przeczytaj także:
Sony FE PZ 16-35 mm f/4 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Najnowszy zoom krótkiego zasięgu ma być przystępną cenowo i niezwykle kompaktową propozycją, która sprawdzi się zarówno w fotografii, jak i filmowaniu. Zobaczmy, co ma do zaoferowania. [Czytaj więcej]

Za szybkie ostrzenie i wzorową współpracę z systemami śledzenia aparatów Sony odpowiada tu liniowy silnik XD, który robi na nas wrażenie przy okazji wszystkich testów. Dzięki niemu szkło ma być także bezgłośne, a producent zachęca filmujących także ograniczonym do minimum efektem breathingu (zmiana kąta widzenia podczas przeostrzania).

Obiektyw Sony FE PZ 16-35 mm f/4 G jest wykonany z plastiku i uszczelniony przed zapyleniem i zachlapaniami. Przednia soczewka pokryta została z kolei powłoką fluorynową, odpychającą kurz i wodę, co uchroni ją przed przypadkowym zabrudzeniem. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 72 mm.

Cena i dostępność

Obiektyw Sony FE PZ 16-35 mm f/4 G trafi do sprzedaży w maju 2022 roku w cenie 1500 euro, czyli ok. 7050 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie sony.pl.

Sony FE PZ 16-35 mm f/4 G - specyfikacja

Nazwa Sony FE PZ 16-35 mm f/4 G
Producent Sony
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie Sony E
Sony FE
Ogniskowa 16-35 mm
Maksymalna jasność 4
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 7
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony tak
Układ optyczny 13 elementów / 12 grup (3 soczewki asferyczne, 2 soczewki ED, 1 soczewka asferyczna ED)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 107°-63°
Maksymalne powiększenie 0.23×
Minimalna odległość ogniskowania 0,28–0,24 m
Tryb makro nie
Średnica filtra 72 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa Silnik liniowy XD
Stabilizacja nie
Obudowa tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny tak
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 80,5 × 88,1 mm
Waga 353 g
Cena w dniu premiery 1500 euro

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły