Laowa Argus 25 mm f/0.95 APO - superjasny standard do Mikro Cztery Trzecie

Autor: Maciej Luśtyk

17 Marzec 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Venus Optics rozszerza ofertę o zapowiadany już od roku jasny ekwiwalent obiektywu 50 mm do aparatów Mikro Cztery Trzecie. Producent obiecuje wzorową optykę, która dzięki konstrukcji apochromatycznej pozwoli praktycznie zupełnie pozbyć się aberracji chromatycznej.

Seria obiektywów Laowa Argus to próba wejścia Venus Optics w segment wysokiej jakości manualnych stałek. Na przestrzeni ostatniego roku mogliśmy zobaczyć reprezentujące ją modele pełnoklatkowe, a teraz przyszła kolej na zapowiadany już od roku wariant do aparatów z matrycami Mikro Cztery Trzecie.

Laowa Argus 25 mm f/0.95 APO łączy rzadko spotykaną w jasność z przystępną ceną

Laowa Argus 25 mm f/0.95 APO zaoferuje nam ekwiwalent ogniskowej 50 mm i głębię ostrości, jak przy pełnoklatkowym obiektywie f/1.8. Jednocześnie dzięki minimalnej odległości ostrzenia wynoszącej tylko 25 cm, będziemy mogli podejść bliżej do fotografowanych obiektów i uzyskać większe powiększenia (maksymalnie 0,17 x).

Układ optyczny bazuje tu na 14 elementach w 8 grupach, wśród których znajdziemy 1 soczewkę asferyczną, 1 soczewkę ED i 3 soczewki o zwiększonej refrakcji. Producent obiecuje wzorową ostrość już od nominalnej wartości przysłony, plastyczne rozmycie nieostrości i dobrą kontrastowość. W dodatku szkło wyróżnia się spośród konkurencji konstrukcją apochromatyczną, dzięki której problem aberracji chromatycznej powinien zostać zminimalizowany praktycznie do zera.

Obiektyw charakteryzować ma się także dobrze kontrolowanym breathingiem, dzięki czemu spodoba się także filmującym. Otrzymujemy też w pełni metalowe tubus, oraz przyzwoite gabaryty, choć nie jest to klasyczny kompaktowy standard  - szkło mierzy 71 x 86 mm i waży 570 g.

Cena i dostępność

Co chyba najważniejsze, obiektyw Laowa Argus 25 mm f/0.95 APO oferowany jest też w stosunkowo przystępnej cenie 399 dolarów, czyli ok. 1700 zł. Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Obiektyw można zamawiać poprzez oficjalną stronę producenta, w przypadku zamówień z Chin należy się jednak liczyć z możliwymi dodatkowymi opłatami celnymi.

Więcej informacji znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
Chińczycy z TTAtisan prezentują swój pierwszy pełnoklatkowy obiektyw filmowy. Jest kompaktowy, ma oferować wysoką jakość optyczną, a do tego może pochwalić się unikalną możliwością...
3
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox rozszerza ofertę obiektywów o kolejny model z flagowej linii LAB. Pełnoklatkowy AF 35 mm f/1.2 LAB do aparatów Sony Alfa to bardzo jasny standard w zaskakująco konkurencyjnej cenie.
9
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Firma Nikon zgłosiła patenty trzech obiektywów, w tym modelu 200-700 mm f/6.3-8. Czy jest szansa, że portfolio systemu Z wzbogaci się niedługo o nowy zoom dla miłośników przyrody i fotografii...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)