Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Wygląda na to, że obiektywy anamorficzne to segment, którego podbicie za cel obrali sobie chińscy producenci optyki. Vazen prezentuje swoją pierwszą pełnoklatkową konstrukcję, która w dodatku od razu bije kilka rekordów.
Obiektywy anamorficzne do niedawna pozostawały chyba ostatnim bastionem świata filmowego, niepodbitym przez producentów sprzętu fotograficznego i nowe chińskie marki. Szybko jednak się to zmienia. Sirui, swoimi budżetowymi produkcjami stworzyło w tym temacie zupełnie nowy segment, a na kawałek tortu łasi się także Vazen.
O marce Vazen usłyszeliśmy dopiero w zeszłym roku, jednak od razu zbudziła ona duże zainteresowanie ze względu na to, że jako pierwsza oferowała obiektywy anamorficzne stworzone specjalnie z myślą o systemie Mikro Cztery Trzecie. Teraz producent chce zaatakować segment pełnej klatki i prezentuje obiektyw Vazen 85 mm T2.8 1.8X FF Anamorphic.
Nowe szkło pokrywać ma sensory kamer takich jak Red Monstro czy Arri Alexa LF, ale oczywiście sprawdzi się także ze wszelkimi filmującymi aparatami pełnoklatkowymi. Co więcej, według producenta jest to obecnie najmniejszy i najlżejszy obiektyw anamorficzny ze współczynnikiem kompresji 1.8 x na świecie. Biorąc pod uwagę gabaryty filmowej optyki, wymiary 95 x 175 mm i waga 1,49 kg rzeczywiście robią dobre wrażenie.
Po rozciągnięciu obrazu nagranego przy pomocy obiektywu otrzymamy panoramiczne promocje 2,39:1, co - jak pokazują materiały przykładowe - powinno bardzo ładnie prezentować się w połączeniu z ogniskową 85 mm, choć w przypadku produkcji internetowych ma raczej niewiele sensu.
Na obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 86 mm, a tubus oferują standardową średnicę 95 mm, co pozwoli na łatwe zamontowanie standardowych matte-boksów.
Co ciekawe, to nie jedynie produkcje, nad którymi pracuje chiński producent. Jeszcze w tym roku zobaczyć mamy modele o ogniskowych 55 i 105 mm.
Obiektyw Vazen 85 mm T2.8 1.8X FF Anamorphic trafi do sprzedaży w cenie 8000 dolarów, w wersjach z mocowaniami Canon EF i PL.
Więcej informacji znajdziecie na stronie vzlens.com.