Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Tokina rozszerza ofertę obiektywów filmowych o uniwersalny model 25-75 mm, który wypełnia lukę w dotychczasowej ofercie zoomów producenta.
Obiektywy kinematograficzne nie należą do tanich, a zoomy reprezentują wśród jeszcze zupełnie osobną kategorię cenową. W tym segmencie nową, względnie przystępną (jak na te realia) propozycję oferuje Tokina z obiektywem 25-75 mm T2.9 Cinema, który dopełnia trójcę filmowych zoomów producenta (11-20 mm T2.9 i 50-135 mm T2.9 MKII).
Obiektyw przystosowany jest do pracy z matrycami Super 35 (filmowe APS-C) oferując ekwiwalent ogniskowych 35-105 mm, co sprawia, że dla wielu może stać się on podstawowym narzędziem pracy, które przyda się tak do rejestracji szerokich planów, jak i zbliżeń. Co ciekawe pole obrazowania ma tu średnicę 36 mm, co czyni obiektyw w pełni kompatybilny z nieco większymi matrycami modeli RED Helium, Red Dragon, Red Monstro czy Alexa LF czy też filmowymi propozycjami Canona, BlackMagic i Panasonica.
Dodatkowo w parze z ekspanderem Tokina Cinema 1.6 (dostępny w wersjach z mocowaniem PL lub EF), obiektyw będzie w stanie pokryć całą filmową pełną klatkę (Vista Vision). W tym wypadku otrzymamy ekwiwalent 40-120 mm i transmisję T4.2. Choć tracimy tutaj na świetle, warto pamiętać, że w przypadku filmowania i tak rzadko kiedy mamy do czynienia z szeroko otwartą przysłoną.
Szkło zbudowano na bazie 18 elementów w 15 grupach, które pozwolą nam ostrzyć z minimalnej odległości 74 cm. Na obiektyw nakręcimy filtry w rozmiarze 86 mm, natomiast przysłona będziemy mogli sterować w zakresie T2.9-T22.
Obiektyw nie należy być może do najmniejszych (199 x 95 mm w najdłuższej wersji), ale w realiach filmowej optyki i tak można uznać go za względnie kompaktowy. Co najważniejsze, położenie pierścieni ostrości, zoomu i przysłony jest identyczne co w przypadku pozostałych zoomów z oferty, co pozwoli na wygodne sprzężenie z systemami follow focus, a dodatkowo jest to obiektyw parfokalny, który będzie utrzymywał płaszczyznę ostrości podczas zoomowania.
Obiektyw trafi do sprzedaży wiosną 2021 roku, w wersjach z mocowaniem Arri PL, Canon EF, Nikon F, Mikro Cztery Trzecie i Sony E, w cenie 5800 dolarów (ok. 24 tys. złotych). Oczywiście na rynku znajdziemy i tańsze konstrukcje, ale biorąc pod uwagę, że wiele filmowych zoomów o podobnym zakresie oferowanych jest w cenach nawet 2 razy wyższych, oferta Tokiny dla wielu może okazać się złotym środkiem. Zwłaszcza, że w przypadku filmowej optyki producent przykłada dużą wagę do jakości oferowanej optyki.
Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem tokinacinema.com.