Dodaj ocenę

Leica Summilux-M 90 mm f/1.5 ASPH - nowy wyznacznik jakości w fotografii portretowej?

Autor: Maciej Luśtyk

12 Grudzień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Nowy obiektyw portretowy systemu Leica M ma w swojej klasie wyznaczać nowy standard. Oprócz wyjątkowej plastyki i ostrości, użytkowników ucieszyć ma także fakt doskonałej korekcji wad optycznych. Cena jednak jak zawsze zwala z nóg.

Jasny, ostry, precyzyjny i kontrastowy - taki ma być najnowszy manualny obiektyw Leica Summilux-M 90 mm f/1.5 ASPH, który producent ochrzcił mianem nowego punktu odniesienia w fotografii portretowej. “Wspaniałe portrety, precyzyjne izolowanie obiektów, niezwykle gładki, miękko rozmyty bokeh. Konstrukcja optyczna obiektywu ustanawia nowe standardy i zapewnia wyjątkową jakość zdjęć przy w pełni otwartej przysłonie.” - czytamy w informacji prasowej.

Konstrukcja, która wymagała "ogromnego wysiłku inżynierów"

Układ optyczny obiektywu zbudowano na bazie 8 soczewek w 6 grupach, z czego dwie to soczewki asferyczne, wykonane ze “specjalnego rodzaju szkła”. Jak na razie producent nie zdradza więcej szczegółów, informuje jednak, że w konstrukcji znajdziemy także element pływający, który “przy tak kompaktowych rozmiarach, wymagał ogromnego wysiłku inżynierów” i dzięki któremu szkło oferować ma wzorowe wyniki optyczne w całym zakresie ostrzenia.

 

Producent twierdzi też, że projektantom udało się w zasadzie kompletnie wyeliminować wady, które są zwykle domeną tego typu, jasnych konstrukcji. “Summilux ma praktycznie zniwelowane winietowanie, aberracje czy zniekształcenia” - obiecuje w informacji o obiektywie. “Pod względem budowy i konstrukcji optycznej to obiektyw bliski wyjątkowemu Noctiluksowi-M 75 mm f / 1.25 ASPH”.

Zintegrowana osłona przeciwsłoneczna to coś, co powinny mieć wszystkie obiektywy

Leica Summilux-M 90 mm f/1.5 ASPH pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 1 metra, co w przypadku dużego otworu względnego (f/1.5) i 11-listkowej przysłony (maksymalne domknięcie do f/16) pozwolić ma także na atrakcyjne fotografowanie detali w bliższych planach, z plastycznym rozmyciem. Z kolei zintegrowana, wysuwana osłona przeciwsłoneczna ochroni nas przed niepożądanymi odblaskami światła i pozwoli na wygodną pracę, bez konieczności jej każdorazowego nakładania.

Leica Summilux-M 90 mm f/1.5 ASPH podpięta przez adapter do modelu SL2

Sam obiektyw jest też stosunkowo kompaktowy (91 mm x 74 mm) choć nie należy do lekkich (1010 g). Możemy jednak liczyć na niemal pancerny, metalowy korpus i wysoka precyzję wykonania.

Cena i dostępność

Ile przyjdzie nam zapłacić za takie cacko? Jak zwykle w przypadku konstrukcji Leiki, cena ściska za gardło. Na polskim rynku za nowe szkło zapłacimy bagatela 53 500 zł. Warto przy tym wspomnieć, że świetny pod względem optycznym i jeszcze jaśniejszy Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct kosztuje prawie 15 tys. złotych mniej.

Czy nowa Leica okaże się lepsza? Nawet jeśli nie, to i tak znajdzie zapewne swoich amatorów ze względu na ogniskową. Ważne żeby okazała się lepsza od konkurencyjnych modeli 85 mm f/1.4.

Specyfikacja:

Nazwa Leica Summilux-M 90 mm f/1.5 ASPH
Producent Leica
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Leica M
Ogniskowa 90 mm
Maksymalna jasność 0
Maksymalna wartość przysłony 0
Liczba listków przysłony 11
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 8 elementów w 6 grupach (2 soczewki asferyczne + element pływający)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 27 stopni
Maksymalne powiększenie 1:8.8
Minimalna odległość ogniskowania 1 m
Tryb makro nie
Średnica filtra 67 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Mocowanie statywowe tak
Osłona przeciwsłoneczna tak
przymocowana na stałe
Wymiary 91 x 74 mm
Waga 1010 g
Cena w dniu premiery 53 500 zł

Więcej informacji znajdziecie pod adresem

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual - kolejny obiektyw do treści VR i 3D
Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual - kolejny obiektyw do treści VR i 3D
Canon prezentuje kolejny obiektyw z rodziny EOS VR. Nowy RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual to według producenta praktyczny i niedrogi sposób na tworzenia treści 3D i opowiadanie historii w rozwijającym...
2
Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo
Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo
Nikon na dobre bierze się za segment wideo i zapowiada uniwersalny obiektyw 28-135 mm f/4 ze sprzęgłem Power Zoom, który ma szansę znaleźć się na podstawowym wyposażeniu dużej rzeszy...
5
Canon RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm f/1.4L VCM - nowe ogniskowe dołączają do linii hybrydowych stałek
Canon RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm f/1.4L VCM - nowe ogniskowe dołączają do linii hybrydowych...
Canon prezentuje kolejne po modelu RF 35 mm f/1.4L VCM obiektywy, które budować będą serię kompaktowych, jasnych stałek do filmu i fotografii. Modele RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm...
7
Powiązane artykuły