Dodaj ocenę

Leica Noctilux-M 75 mm f/1.25 ASPH - oto nowe optyczne monstrum w systemie M

Autor: Michał Chrzanowski

30 Listopad 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Plastyka obrazu o jakiej do tej pory mogliśmy jedynie pomarzyć oraz wyjątkowa rozdzielczość i wyrazistość zdjęć - to główne cechy portretowego obiektywu Leica Noctilux-M 75 mm f/1.25 ASPH.

Pierwszy obiektyw serii Noctilux (Leica Noctilux 50 mm f/1.2) miał premierę na targach Photokina w 1966 roku. Zadziwił odwiedzających targi i branżę rewolucyjnymi właściwościami optycznymi. Ciągłe prace doprowadziły do dwóch kolejnych generacji obiektywów z tej linii. Zaprezentowana dziś Leica Noctilux-M 75 mm f/1.25 ASPH. to już czwarta konstrukcja z rodziny Noctilux, a dopiero druga wyprodukowana w tym stuleciu. Jak zapewniają konstruktorzy, nowy obiektyw cechuje się "nienaganną pracą i wyjątkową jakością obrazowania", a także "papierową głębi ostrości, która odseparuje obiekty z niezwykłą precyzją“.

Nowa jakość plastyki obrazu

Noctilux-M 75 mm f/1.25 ASPH. to w pełni manualna stałka, która przed fotografami ma otwierać zupełnie nowe możliwości w fotografii portretowej. Obiektyw będzie zapewniał znacznie płytszą głębię ostrości niż w przypadku konstrukcji Noktilux-M 50 mm f/0.95 ASPH. Do tego dochodzi minimalna odległość ogniskowania wynoszącą 85 cm oraz współczynnik reprodukcji równy 1:8.8, co da nam jeszcze dokładniejsze odseparowanie fotografowanych obiektów od tła. Oczywiście pomoże w tym także 11-listkowa przysłona o maksymalnym otworze nominalnym f/1.25, która dostarczy również ponadprzeciętnie wyglądającego efektu bokeh. Poza tym we wnętrzu znajdziemy układ optyczny składający się z 9 elementów, które rozmieszczono w 6 grupach. Soczewki wykonano ze szkła o wysoce anomalnej, częściowej dyspersji i niskiej dyspersji chromatycznej. Wśród zastosowanych elementów znajdziemy dwa szkła asferyczne. Sama konstrukcja ma również charakteryzować się wysoką rozdzielczością oraz odpowiednim korygowaniem wszelkich wad optyki - o czym zapewnia producent.

przykładowe zdjęcie wykonane obiektywem Noctilux-M 75 mm f/1.25 ASPH

Z pewnością Leica Noctilux-M 75 mm f/1.25 ASPH nie należy do małych i lekkich szkieł. Metalowy obiektyw mierzy 74 x 91 mm i waży przy tym 1055 g. Najnowsza stałka Leiki będzie kompatybilna z systemem M, ale dzięki specjalnemu adapterowi przymocujemy ją także do aparatu Leica SL. Zaprezentowany dziś Noctilux ma pojawić się w sprzedaży na początku przyszłego roku. Przyjdzie nam za niego zapłacić 53 500 zł.

Po więcej informacji odsyłamy na stronę producenta.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
Chińczycy z TTAtisan prezentują swój pierwszy pełnoklatkowy obiektyw filmowy. Jest kompaktowy, ma oferować wysoką jakość optyczną, a do tego może pochwalić się unikalną możliwością...
3
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox rozszerza ofertę obiektywów o kolejny model z flagowej linii LAB. Pełnoklatkowy AF 35 mm f/1.2 LAB do aparatów Sony Alfa to bardzo jasny standard w zaskakująco konkurencyjnej cenie.
9
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Firma Nikon zgłosiła patenty trzech obiektywów, w tym modelu 200-700 mm f/6.3-8. Czy jest szansa, że portfolio systemu Z wzbogaci się niedługo o nowy zoom dla miłośników przyrody i fotografii...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)