Dodaj ocenę

Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena

Autor: Maciej Luśtyk

6 Listopad 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Nowy kompaktowy szerokokątny zoom do systemu L-Mount ma być propozycją, która spodoba się zwłaszcza fotografom krajobrazu i niektórym reportażystom. Szkło ma być też ciekawą propozycją dla twórców wideo, a to dzięki ograniczeniu efektu breathingu podczas regulacji ostrości.

Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 to obok kosztownego modelu Leiki (Leica Super Vario Elmar SL 16-35 mm f/3.5-4.5) najszerszy obiektyw zoom do ciągle nowego systemu L-Mount. Producent obiecuje świetne wyniki pod względem optyki, a samo szkło charakteryzuje się kompaktowymi gabarytami, jak na tego rodzaju konstrukcję (85 x 100 mm, 500 g).

Ostry i szybki

Układ optyczny nowego obiektywu składa się z 12 elementów w 9 grupach, w tym z trzech soczewek asferycznych, jednego elementu UHR o zwiększonym współczynniku refrakcji i soczewki ED o obniżonej dyspersji. Zestaw ten, wspierany 9-listkową przysłoną, pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 25 cm i według producenta zapewniać ma doskonałą rozdzielczość na całej powierzchni kadru, i doskonale radzić sobie z wadami optycznymi w całym zakresie ogniskowych. Biorąc pod uwagę niewielki rozmiar i wagę będzie to sporym osiągnięciem.

Szkło ma być także szybkie i pozwalać na nieskrępowaną reporterską pracę, a to dzięki magnetycznemu, linowemu silnikowi AF, który komunikuje się z aparatem z prędkością 480 kl./s. Podobnie jak pozostałe konstrukcje z linii S, obiektyw oferuje wygodny sposób przełączania się na ostrzenie manualne (poprzez przesunięcie pierścienia ostrości), a dodatkowo, dzięki ograniczonemu do minimum breathingowi ma spodobać się także użytkownikom nastawionym na rejestrację wideo.

Jak przystało na obiektyw z linii Pro, Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 oferuje także skalę odległości i został uszczelniony przed kurzem i zachlapaniami. W zestawie otrzymamy także osłonę przeciwsłoneczną, a na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 77 mm.

Cena i dostępność

Niestety nowy obiektyw nie należy to najtańszych, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę konkurencję z systemów lustrzankowych. Za nowego Lumiksa przyjdzie nam zapłacić 1500 dolarów (około 5770 zł), a polska cena będzie zapewne jeszcze wyższa (dokładnej na razie nie znamy).

Szkło zadebiutuje na rynku w styczniu 2020 roku.

Specyfikacja:

Nazwa Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4
Producent Panasonic
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie L-mount
Ogniskowa 16-35 mm
Maksymalna jasność 0
Maksymalna wartość przysłony 0
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 12 elementów / 9 grup (3 soczewki asferyczna, 1 soczewka UHR, 1 soczewka ED)
Wewnętrzne ogniskowanie nie
Maksymalne powiększenie 0,23 x
Minimalna odległość ogniskowania 25 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 77 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa Silnik liniowy
Stabilizacja nie
Obudowa tworzywo sztuczne
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 100 x 85 mm
Waga 500 g
Cena w dniu premiery 1500 dolarów

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)