Wydarzenia
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Panasonic uzupełnia linię profesjonalnych obiektywów przeznaczonych do flagowych bezlusterkowców S1 - Nowy telezoom ma być idealnym wyborem dla zawodowców, oczekujących wysokiej sprawności w zastosowaniach fotograficznych i video.
Święta trójca jasnych zoomów mocowania L została uzupełniona o instrument, który ma zadowolić specjalistów wielu branż, kusząc ich wyrafinowaniem optycznym i elektronicznym, które ma przekładać się na wydajność niezwykle ważnych w tym segmencie układów autofocusa i stabilizacji.
Na skomplikowaną budowę optyczną obiektywu składają się 22 elementy w 17 grupach, w tym dwa o ultra niskiej dyspersji, trzy standardowe elementy niskodyspersyjne oraz jeden asferyczny. Producent zapewnia, że ma to się przyczynić do wyjątkowo skutecznej redukcji aberracji chromatycznej i astygmatyzmu. Na harmonijny bokeh wpływ będzie miała z kolei zastosowana tutaj aż 11-listkowa przysłona.
Obiektyw wyposażono w podwójny liniowy silnik autofocusa o prędkości działania do 480 kl/s - zastosowanie takiego układu, ma przełożyć się na dodatkowe stłumienie i redukcję zmienności aberracji nawet na bliskich odległościach ostrzenia. Dużą wagę przyłożono także do dopracowania układu stabilizacji optycznej, która współpracując z redukcją drgań w korpusie (system Dual I.S. 2), pozwoli na kompensację wibracji na poziomie nawet 7 EV.
Na obudowie wykonanej częściowo z magnezu, znalazło się miejsce dla nowego sprzęgła, pozwalającego na przełączenie się pomiędzy trybem automatycznego i ręcznego ustawiania ostrości. Podobne rozwiązanie od lat stosuje Tokina. Producent deklaruje, że udało się zminimalizować efekt focus breathing - docenią to zwłaszcza filmowcy, wykorzystujący najczęściej manualne ostrzenie, a często także filtry ND, które nakręcimy przed przednią soczewką - średnica mocowania wynosi 82 mm. Minimalna odległość ostrzenia to 95 cm.
Konstrukcja, co oczywiste w tego typu obiektywach, została uszczelniona przed działaniem pyłu i wilgoci, co możemy zaobserwować na wizualizacji. Lumix S Pro 70-200 mm będzie zdolny do normalnej pracy w temperaturze do -10 stopni Celsjusza. Wymiary obiektywu to 94 mm szerokości oraz 209 mm długości - tutaj w przeciwieństwie do najnowszej konstrukcji Canona z mocowaniem RF, zastosowano wewnętrzne ogniskowanie. Obiektyw waży 1570 g.
Razem z obiektywem zadebiutują telekonwertery 1,4 x i 2 x, pozwalające na wydłużenie ogniskowej odpowiednio do 280mm (DMW-STC14) oraz 400mm (DMW-STC20).
Obiektyw trafi do sprzedaży na początku 2020 roku w cenie 2599 dolarów (ok. 9930 zł).