Nadchodzi Laowa 17 mm f/4 GFX Zero-D do średnioformatowego systemu Fujifilm GFX

Autor: Michał Chrzanowski

31 Maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących zapowiedzianego modelu Venus Optics Laowa 17 mm f/4 GFX Zero-D - szerokokątnego obiektywu do średnioformatowych bezlusterkowców systemu Fujifilm GFX.

Podczas ubiegłorocznych targów Photokina po raz pierwszy dowiedzieliśmy się planach Venus Optics na stworzenie szerokokątnego modelu Laowa 17 mm f/4 GFX Zero-D zaprojektowanego z myślą o systemie Fujifilm GFX. Po miesiącach plotek w końcu otrzymujemy garść wartościowych informacji, w tym specyfikę układu optycznego. Prace są już na ostatniej prostej i jeszcze w tym roku powinniśmy spodziewać się rynkowego debiutu.

Zapowiedziana w pełni manualna Laowa 17 mm f/4 GFX Zero-D ma odznaczać się idealnie korygowaną dystorsją, co przy ekwiwalencie ogniskowej (dla pełnej klatki) 13.5 mm i polu widzenia 113° może okazać się nie lada wyczynem dla konstruktorów. We wnętrzu znajdziemy układ optyczny, który składa się z 21 elementów rozmieszczonych w 14 grupach, w tym z dwóch elementów asferycznych i trzech elementów o niskiej dyspersji. Za plastykę będzie odpowiadać 5-listkowa przysłona o nominalnym otworze f/4, który domkniemy do f/32. Poza tym minimalna odległość ostrzenia wynosi 20 cm, a na przedni element tubusa będziemy mogli nakręcić filtry o średnicy 86 mm.

Obiektyw, który mierzy 77.1 x 124.5 mm i waży 829 g, wykonano z metalu i ma odznaczać się zwiększoną odpornością. Na razie jednak nie wiadomo czy będziemy mieć do czynienia z uszczelnieniami całej konstrukcji. Laowa 17 mm f/4 GFX Zero-D z mocowaniem Fujifilm GFX w sprzedaży powinna pojawić się jeszcze w tym roku w cenie około 1250 dolarów.

Nazwa Venus Optics Laowa 17 mm f/4 GFX Zero-D
Producent
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Fujifilm GF
Ogniskowa 17 mm
Maksymalna jasność 4
Maksymalna wartość przysłony 32
Liczba listków przysłony 5
Pierścień przysłony tak
Układ optyczny 21 elementów / 14 grupa
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 113°
Maksymalne powiększenie 1:3.6
Minimalna odległość ogniskowania 20 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 86 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna nie
Wymiary 77.1 x 124.5 mm
Waga 829 g
Akcesoria dwa dekielki
Cena w dniu premiery 6199 zł

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 11-20 mm f/2.8 DiIII-A RXD - pierwszy obiektyw Tamron z mocowaniem Canon RF
Tamron 11-20 mm f/2.8 DiIII-A RXD - pierwszy obiektyw Tamron z mocowaniem Canon RF
Tamron prezentuje swój pierwszy obiektyw z mocowaniem Canon RF - kompaktowy i lekki, ultraszerokokątny zoom Tamron 11-20 mm F/2.8 Di III-A RXD przeznaczony do bezlusterkowców Canon z matrycą...
1
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5