Dodaj ocenę

Tamron 17-35 mm f/2.8-4 Di OSD - budżetowy szerokokątny zoom, który może zaskoczyć

Autor: Michał Chrzanowski

6 Sierpień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Wysoka rozdzielczość obrazu, szybki i precyzyjny AF, a także wyjątkowo kompaktowa i uszczelniona konstrukcja - to najważniejsze cechy zaprezentowanego Tamrona 17-35 mm f/2.8-4 Di OSD.

Oferta Tamrona powiększyła się o ciekawe szkło. Jednak tym razem nie jest to stałka, a ultraszerokokątny zoom 17-35 mm f/2.8-4 Di OSD, który swoimi możliwościami ma zainteresować wymagających fotografów. "To najmniejszym i najlżejszy obiektyw w swojej klasie, który został starannie zaprojektowany, aby umożliwić otrzymanie wysokiego stopnia ostrości i kontrastu" - zaznacza producent.

Układ optyczny

Obiektyw o zakresie ogniskowych 17-35 mm zapewnia powiększenie obrazu 2x. Konstrukcja optyczna składa się z 15 elementów, które rozmieszczono w 10 grupach. Wśród nich znajdziemy cztery soczewki LD (Low Dispersion), których zadaniem jest minimalizowanie osiowej aberracji chromatycznej, często występującej w ultraszerokokątnych obiektywach zmiennoogniskowych. Natomiast dzięki dwóm właściwie umieszczonym soczewkom GM (Glass Molded Aspherical), zniekształcenia i inne wady optyki mają zostać „zadowalająco poprawione“.

Jak w większości konstrukcji producenta, tak i w modelu 17-35 mm f/2.8-4 Di OSD znajdziemy zaawansowaną technologię powłok antyrefleksyjnych BBAR (Broad-Band Anti-Reflection), która ma być bardzo skuteczna w zmniejszaniu odbicia światła, umożliwiając tym samym kontrolowanie i redukowanie wszelkich blików i flar w całym zakresie ogniskowych, dzięki czemu praca w wymagających warunkach oświetleniowych będzie efektywna.

We wnętrzu znajdziemy również 7-listkową kołową przysłonę - f/2.8 na szerokim kącie 17 mm i f/4 na 35 mm. Przymkniemy ją do wartości f/16 (17 mm) i f/22 (35 mm). Jak zaznacza producent, przysłonę skonfigurowano w taki sposób, by dostarczała gładkiego rozmycia tła oraz relatywnie okrągłego bokeh - nawet na najszerszej ogniskowej.

Ustawianie ostrości

Zaprezentowany Tamron 17-35 mm f/2.8-4 Di OSD ma również zapewniać szybki i wydajny system autofokusa. Obiektyw korzysta z silnika OSD (Optimized Silent Drive), aby zapewnić cichą pracę. "Dzięki innowacyjnej optymalizacji systemu, który obejmuje przekładnię redukcji prędkości AF, Tamron może znacznie zmniejszyć hałas napędu w porównaniu z konwencjonalnymi typami autofokusa z wbudowanymi silnikami" - obiecuje producent.

Jednak wydajność i szybkość AF także miały zostać znacznie ulepszone. Nowy model ma zapewnić precyzję układu AF dla dokładnego ustawiania ostrości z funkcją śledzenia - nawet podczas fotografowania dynamicznie poruszających się obiektów w trudniejszych warunkach

Uszczelniona budowa

Nowy ultraszerokokątny zoom Tamrona mierzy 84 x 93 mm i waży 460 g, co czyni go jednym z mniejszych zoomów w swojej klasie. Do tego konstrukcja została uszczelniona i ma być odporna za zachlapania i kurz. Uszczelki znajdziemy przy bagnecie oraz w newralgicznych miejscach łączeń tubusa, dlatego też nie powinniśmy obawiać się pracy w terenie.

Ponadto powierzchnia frontowego elementu optycznego została pokryta warstwą fluoru, który ma doskonałe właściwości odpychające wodę i olej. Dzięki temu przednia soczewka powinna być łatwiejsza do czyszczenia i mniej podatna na zabrudzenia. A jak obiecuje producent, powłoka zapewnia również zwiększony poziom trwałości i będzie zapewniać skuteczność przez wiele lat.

Cena i dostępność

Tamron 17-35 mm f/2.8-4 Di OSD z mocowaniem Nikon ma pojawić się w sprzedaży już we wrześniu. Natomiast egzemplarze pod Canona mają być dostępne w ostatnim kwartale tego roku. Za obiektyw zapłacimy 599 dolarów. Polska cena jak na razie nie została jeszcze ujawniona. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły