Dodaj ocenę

Fujinon GF 23 mm f/4 R LM WR i 110 mm f/2 R LM WR - nowe szkła do średniego formatu

Autor: Maciej Luśtyk

19 Kwiecień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Zgodnie z zapowiedziami Fujifilm rozszerzyło ofertę szkieł do nowego średnioformatowego systemu. Do rodziny dołącza szeroki kąt i jasna portretówka. Znamy też plany kolejnych produkcji.

Osoby zdecydowane na inwestycję w średnioformatowy bezlusterkowy system Fujifilm mają powód do radości. Oferta szkieł wzbogaciła się właśnie o dwa nowe obiektywy. O konstrukcjach wiedzieliśmy już wcześniej, nie znaliśmy jednak szczegółów dotyczących ich konstrukcji.

Model Fujinon GF 23 mm f.4 R LM WR, oferując ekwiwalent ogniskowej 18 mm podbić ma serca fotografów krajobrazowych. Konstrukcja optyczna składająca się z 15 elementów w 12 grupach (2 soczewki asferyczne, 3 ze szkła o obniżonym współczynniku dyspersji) w połączeniu ze światłem f/4 oferować ma szeroki obraz na całej powierzchni kadru i bardzo dobrze wypadać pod względem dystorsji. Z kolei powłoki Nano Gl zminimalizować mają powstawanie odbić światła i flar, a 9-listkowa przysłona zapewnić miękkie rozmycie nieostrości. Obiektyw mierzy 90 x 103 mm przy wadze 845 g.

Fujinon GF 23 mm f.4 R LM WR

Drugi z prezentowanych obiektywów, Fujinon GF 110 mm f/2 R LM WR, kierowany jest do fotografów modowych i portretowych. Otrzymujemy ekwiwalent ogniskowej 87 mm dla formatu, co przy świetle f/2 i 9-listkowej przysłonie pozwoli nam na uzyskanie plastycznego bokeh i odseparowanie fotografowanych obiektów od tła. Na jego układ optyczny składa się 14 elementów w 9 grupach, w tym 4 soczewki o obniżonych współczynniku dyspersji, które ograniczyć mają występowanie aberracji. Nie będzie to jednak konstrukcja lekka - szkło będzie ważyć aż 1010 g, przy wymiarach 94 x 126 mm.

Fujinon GF 110 mm f/2 R LM WR

Obydwa obiektywy wyposażone zostały w liniowy napęd autofokusa i są uszczelniane przed kurzem i zachlapaniami. Według producenta poradzić mają sobie z rozdzielczościami rzędu 100 Mp, co w obliczu ostatnich doniesień ze świata sensorów może sugerować, że producent ma w planach także średnioformatowy aparat o większej rozdzielczości niż obecny GFX 50S.

Szkła pojawić mają się pod koniec czerwca w cenach 2599 dolarów (GF 23 mm f/4) i 2799 dolarów (GF 110 mm f/2). Polskiej ceny na razie nie znamy.

Oprócz prezentacji obiektywów, producent zapowiedział też pojawienie się adaptera View Camera Adapter G, pozwalającego na podpięcie do modelu GFX 50S szkieł z aparatów wielkoformatowych, a także aktualizację firmware’u aparatu, która poprawić ma między innymi skuteczność systemu AF i kompensację ekspozycji oraz wprowadzić funkcje tetheringu przez Wi-Fi.

Fujfiilm pokazało też aktualną mapę obiektywów do systemu GF. Oprócz modelu o ogniskowej 45 mm, o którym wiemy, że pojawi się jeszcze w tym roku, w planach jest także teleobiektyw oraz telekonwerter.

Wiecej informacji na temat nowości znajdziecie pod adresem fujifilm.pl.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
Chińczycy z TTAtisan prezentują swój pierwszy pełnoklatkowy obiektyw filmowy. Jest kompaktowy, ma oferować wysoką jakość optyczną, a do tego może pochwalić się unikalną możliwością...
3
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB FE - profesjonalne parametry w niskiej cenie
Viltrox rozszerza ofertę obiektywów o kolejny model z flagowej linii LAB. Pełnoklatkowy AF 35 mm f/1.2 LAB do aparatów Sony Alfa to bardzo jasny standard w zaskakująco konkurencyjnej cenie.
9
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Czy Nikon pracuje nad teleobiektywem Z 200-700 mm f/6.3-8?
Firma Nikon zgłosiła patenty trzech obiektywów, w tym modelu 200-700 mm f/6.3-8. Czy jest szansa, że portfolio systemu Z wzbogaci się niedługo o nowy zoom dla miłośników przyrody i fotografii...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)