Dodaj ocenę

Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 12-60 mm f/2.8-4 ASPH. POWER O.I.S - nowa jakość zooma?

Autor: Maciej Luśtyk

4 Styczeń 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

CES 2017: Wraz z premierą flagowego modelu GH5, Panasonic zaprezentował także nowy, opracowany przy współpracy z Leiką obiektyw 12-60 mm, który ma być pierwszym z serii wysokiej jakości zoomów ze światłem f/2.8-4.

Na układ optyczny nowego obiektywu Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 12-60 mm f/2.8-4 ASPH POWER O.I.S składa się 14 elementów, ułożonych w dwunastu grupach, z czego 4 to soczewki asferyczne, a 2 wykonano ze szkła ED, co niwelować ma występowanie aberracji oferować równie ostry obraz zarówno na środku, jak i na brzegach kadru. Z kolei 9-listkowa przysłona, w połączeniu ze światłosiłą f/2.8 oferować ma przyjemne dla oka rozmycie nieostrości. Ponadto układ optyczny został skonstruowany tak, by zapobiec powiększeniu obrazu, które obserwujemy w większości obiektywów zmiennoogniskowych podczas zoomowania.

Producent twierdzi, że obiektyw o ekwiwalencie 24-120 mm doskonale nada się do filmowania i to nie tylko ze względu na uniwersalny zakres ogniskowych, ale także dzięki liniowemu napędowi AF, który zapewniać ma cichą i bezgłośną pracę. Oprócz tego mechanizm regulacji przysłony został wyposażony w oddzielny silnik, który pozwoli obiektywowi błyskawicznie reagować na zmiany natężenia światła występujące podczas zoomowania i panoramowania. Obiektyw doskonale ma też współpracować z ciągłym autofokusem DFD aparatów Panasonica. Szkoda jedynie, że skoro obiektyw został stworzony z myślą o filmowcach, producent nie zdecydował się go wyposażyć w manualne pokrętło przysłony, z możliwością podpięcia systemów follow-focus.

Na pokładzie znalazł się także system stabilizacji, który będzie współpracować z systemem stabilizacji matrycy aparatów Panasonica (5-axis Dual I.S.2), oferując skuteczność rzędu 5 EV. Jak przystało na jakościową konstrukcję, szkło jest także uszczelniane przed kurzem i zachlapaniami.

To wszystko w kompaktowej obudowie. Szkło mierzy jedynie 86 x 68 mm i waży 320 g. Jest to też pierwszy obiektyw z serii wysokiej jakości zoomów, które zaprezentowane mają zostać już niebawem. W planach są także zoomy o zakresach 8-18 mm (ekwiwalent 16-36 mm) i 50-200 mm (ekwiwalent 100-400 mm), również ze światłem f/2.8-4. Jeśli jakość szkła rzeczywiście będzie tak wysoka, jak zapewnia producent, zestaw ten może spotkać się z dużym zainteresowaniem.

Na razie nie znana jest data pojawienia się nowego obiektywu na rynku ani jego cena.

Więcej informacji o sprzęcie producenta znajdziecie pod adresem panasonic.com.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual - kolejny obiektyw do treści VR i 3D
Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual - kolejny obiektyw do treści VR i 3D
Canon prezentuje kolejny obiektyw z rodziny EOS VR. Nowy RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual to według producenta praktyczny i niedrogi sposób na tworzenia treści 3D i opowiadanie historii w rozwijającym...
2
Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo
Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo
Nikon na dobre bierze się za segment wideo i zapowiada uniwersalny obiektyw 28-135 mm f/4 ze sprzęgłem Power Zoom, który ma szansę znaleźć się na podstawowym wyposażeniu dużej rzeszy...
5
Canon RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm f/1.4L VCM - nowe ogniskowe dołączają do linii hybrydowych stałek
Canon RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm f/1.4L VCM - nowe ogniskowe dołączają do linii hybrydowych...
Canon prezentuje kolejne po modelu RF 35 mm f/1.4L VCM obiektywy, które budować będą serię kompaktowych, jasnych stałek do filmu i fotografii. Modele RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)