Czy obiektyw z 1880 roku może konkurować ze współczesnymi szkłami?

Autor: Maciej Luśtyk

12 Styczeń 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Fotograf Stern Mathieu twierdzi, że pod względem ostrości nawet je przebija. Zobaczcie jakie efekty uzyskał po zamocowaniu obiektywu do aparatu Sony A7II.

W swojej serii filmów zatytułowanych “Weird Lens Challenge” fotograf Ster Mathieu sprawdza niecodzienne i stare szkła, podpinając je do współczesnych aparatów cyfrowych. W najnowszym odcinku na warsztat wzięty został obiektyw z 1880 roku, który według autora jest jednym z pierwszych wyposażonych w wewnętrzny mechanizm przysłony. Podłączenie szkła do aparatu Sony A7II nie było proste, ale jak to mówią - dla chcącego nic trudnego. W ruch poszło kilka pierścieni pośrednich M42, trochę kartonu i adapter. Efekt możecie zobaczyć poniżej.

Obiektyw, oryginalnie używany z aparatem wielkoformatowym, podpięty do pełnej klatki dał ogniskową około 135 mm. W sam raz, aby wykorzystać go do filmowania. Jak szkło sprawdziło się w praktyce? Według Mathieu, w kwestii rozmycia i reprodukcji kolorów obiektyw w niczym nie ustępuje współczesnym konstrukcjom, a pod względem ostrości nawet je przebija. Oczywiście należy pamiętać, że podpinając obiektyw wielkoformatowy do pełnej klatki, materiał rejestrowany będzie z tzw. cropem, gdzie obraz rzutowany na matrycę będzie obejmował jedynie centralną części obiektywu, przez co nie zauważamy niedoskonałości, którymi najpewniej obarczone są brzegi szkła. Niemniej jednak materiał robi wrażenie.

Więcej ciekawych testów niecodziennych szkieł znajdziecie na kanale fotografa w serwisie Youtube

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły