Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Według Sony i Qualcomm, smartfony mają przebić jakością zwykłe aparaty już za kilka lat. Nowy układ Snapdragon 8 Gen 2 otwiera drogę do kolejnego rewolucji w fotografii smartfonowej.
Choć słysząc takie rewelacje, jak słowa o wyprzedzeniu aparatów przez smartfony, wypowiedziane przez CEO Sony Semiconductor Solutions Terushiego Shimizu, wiele osób puka się w głowę, rzeczywistość pokazuje, że to jak najbardziej możliwe. Ba, już dzisiaj smartfony produkują obrazek, który przy ograniczonych rozdzielczościach oglądania wygląda dużo lepiej niż ten z aparatu. A wygląda na to, że rynek mobilnego obrazowania dopiero się rozkręca.
Qualcomm Technologies Inc. Zaprezentowało właśnie drugą generację układu Snapdragon 8, który w założeniu może przyczynić się do kolejnej rewolucji w smartfonowej fotografii. Wszystko przez możliwości, jakie oferuje.
Przede wszystkim, otrzymujemy tu nowy, „inteligentny” układ przetwarzania obrazu o nazwie Cognitive ISP. Jego inteligencja, jak sama nazwa wskazuje, polega na ogromnej bibliotece rozpoznawalnych obiektów, dzięki której jest on w stanie w czasie rzeczywistym dokonywać segmentacji obrazu na poszczególne obszary, a informacje z każdego z nich przetwarzać osobno, w zależności od zawartości. W dużym skrócie system ten będzie np. już w czasie podglądu osobno aplikował ustawienia koloru dla cery osób znajdujących się na zdjęciu, ustawi osobną ekspozycję dla nieba w tle, zastosuje osobne ustawienia odszumiania dla ciemnych partii obrazu, a przy okazji usunie jeszcze niechciane refleksy z fotografowanych obiektów.
Przykłady segmentacji obrazu, dokonywanej przez układ Cognitive ISP
Według przedstawicieli firmy, Snapdragon 8 Gen 2 może dokonywać wspomnianych korekcji ustawień na 8 warstwach jednocześnie, które następnie zostają złożone w finalny obrazek. Otwiera to więc spore możliwości przed producentami smartfonów i z pewnością sprawi, że oprogramowanie odpowiedzialne za przetwarzanie zdjęć będzie działać w sposób dużo bardziej dokładny.
Oprócz tego Snapdragon Gen 2 wspierać ma opracowaną przez Sony technologię Quad Exposure, która w nowych sensorach producenta pozwoli na jednoczesne uchwycenie danej sceny z 4 różnymi ustawieniami czułości, które po połączeniu zaoferują nam obrazek o dużo większym zakresie dynamicznym i mniejszym zaszumieniu. Pomyślcie o tym, jak o znanej z kamer technologii Dual Gain Output podniesionej do kwadratu.
Jako, że obydwie firmy zawiązały strategiczną współpracę już przy prezentacji pierwszej generacji układu Snapdragon 8, należy spodziewać się, że wszystkie te funkcje zostaną wykorzystane w praktyce w nadchodzących flagowcach Sony, które powinniśmy zobaczyć już niedługo i które może wreszcie silniej powalczą z fotograficzną konkurencją na rynku mobile.
To jednak nie koniec możliwości nowego procesora. Snapdragon 8 Gen 2 ma także m.in. dużo precyzyjniej symulować rozmycie tła, oferować lepsze wsparcie dla fazowego systemu AF, lepiej radzić sobie z odszumianiem obrazu, a także w doskonalszy sposób dobierać ekspozycję i kolorystykę. Otrzymać mamy też udoskonalony tryb rejestracji wideo Pro Sight, ze wsparciem rozdzielczości do 8K 60 kl./s oraz nowy silnik obsługujący tryb nocny. Oprócz tego nowy układ ma być 4-krotnie szybszy od poprzednika i oferować dwukrotnie większa wydajność przy obsłudze funkcji AI, co również otwiera wiele możliwości przed producentami. A to wszystko to i tak dopiero początek możliwości nowego Snapdragona.
Jednym słowem zapowiada się świetnie, co każe nam wierzyć, że testując przyszłoroczne flagowce kolejny raz będziemy przecierać oczy ze zdumienia. Choć same możliwości nowego układu w praktyce może poznać już niedługo. W układ Snapdragon 8 Gen 2 mogą być wyposażone niektóre modele, których premiera oczekiwana jest jeszcze w 2022 roku.
Więcej informacji znajdziecie na stronie qualcomm.com.