Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Użytkownicy Androida otrzymali właśnie jedno z najważniejszych filmowych usprawnień od lat - apka MotionCam pozwala na zapis 10-bitowego wideo w formacie CinemaDNG.
Do tej pory filmowanie nie było najmocniejszą stroną większości smartfonów z Androidem, a większość twórców nastawionych na mobilne wideo wybierała urządzenia Apple, które świetni współpracują ze znacznie rozszerzającą możliwości filmowe apką FilmicPro. Teraz jednak użytkownicy Androida otrzymują rzecz, jakiej jeszcze nie było - możliwość filmowania w formacie Cinema DNG.
Pozwala na to nowa aktualizacja aplikacji MotionCam. I choć nowa funkcja na razie jest jeszcze w fazie testów, z pewnością przyciągnie twórców, którym zależy na wyciągnięciu jak największej ilości informacji z niewielkiej, smartfonowej matrycy. Teoretycznie bowiem będziemy wstanie uzyskać materiał o lepiej jakości niż w przypadku wielu amatorskich bezlusterkowców - w końcu wideo w formacie CinemaDNG to po prostu strumień RAW-ów, wykonanych w pełnej rozdzielczości oferowanej przez sensor.
Z tego też powodu, na chwilę obecną z nową funkcją współpracuje tylko kilka telefonów, które są w stanie udźwignąć tego typu zapis. Trzeba też mieć na uwadze, że filmowanie w formacie RAW błyskawicznie zapełni wewnętrzną pamięć smartfona - kilkunastu sekundowe sekwencje zajmą kilka GB przestrzeni dyskowej. Bez zewnętrznej pamięci, którą możemy podłączyć przez USB-C raczej nawet nie mamy co próbować.
Powyższe nagranie zostało wykonane smartfonami LG V35 oraz LG V40 oraz przycięte w pionie do filmowego formatu 16:9. W opisie filmu znajdziecie też linki do pobrania materiałów przykładowych w e najwyższej jakości, nie obarczonych kompresją Z Youtube’a. Ale trzeba przyznać, że nawet na YT przykładowe materiały wyglądają dobrze, jak na wideo nagrywane smartfonem.
Jeśli chcecie sami wypróbować opcję filmowania w formacie RAW na smartfonie, aplikację MotionCam możecie pobrać ze Google Play Store. Na chwilę obecną jej najświeższa, wspierająca format CinemaDNG aktualizacja dostępna jest jednak do pobrania wyłącznie z serwisu GitHub. Przez cały proces przeprowadzi was powyższe wideo Patricka Levara.