Lightroom Mobile 2.5 wprowadza zapis RAW do iPhone'a

Autor: Maciej Luśtyk

14 Wrzesień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Na taką wiadomość z utęsknieniem oczekiwało wielu użytkowników smartfonów Apple. Bo choć iPhone’y robią świetne zdjęcia, to możliwości obróbki ograniczał jednak format JPEG. Za sprawą aktualizacji aplikacji Lightroom, fotografowanie w RAW-ach nareszcie stanie się możliwe.

Moduły aparatów montowane w iPhone’ach przez wielu uważane są za najlepsze na rynku, nawet mimo tego, że w testach szczegółowości obrazu przegrywają niekiedy z najnowszymi smartfonami konkurencji, a systemowa aplikacja nie pozwala na manualne sterowanie parametrami ekspozycji. Ale smartfony te wygrywają doskonałym oprogramowaniem aparatów, które sprawia, że w prawie każdych warunkach zdjęcia wychodzą po prostu ładnie.

Mimo to, sporo osób fotografujących smartfonami Apple ubolewało nad ograniczonymi możliwościami edycji zdjęć. A to dlatego, że umożliwiają one zapis jedynie w formatach JPEG i TIFF, podczas gdy wiele z modeli androidowej konkurencji pozwala już na fotografowanie w formacie DNG. Nareszcie się to zmienia. Wraz z odświeżoną wersją aplikacji Lightroom Mobile (wersja 2.5) i aktualizacją systemu do iOS 10, użytkownicy iPhone’ów będą mogli fotografować w RAW-ach.

Przykładowa różnica w jakości zdjęć spowodowana przez kompresję JPEG

Jak wpłynie to na nasze możliwości? Po pierwsze otrzymamy większy zakres dynamiczny, co ułatwi walkę z przepaleniami i fotografowanie w kontrastowych warunkach oświetleniowych. Oprócz tego zdjęcia nie będą obarczone kompresją, co na pewno wpłynie na ich wyjściową jakość po obróbce, a do tego otrzymamy możliwość regulacji balansu bieli już po wykonaniu zdjęcia, co pozwoli precyzyjnie dostosować charakter obrazu do tego, jak dana scena wyglądała w rzeczywistości.

To oczywiście teoria. Rzeczywistą przydatność formatu DNG potwierdzi dopiero rzeczywistość i bezpośrednie porównanie zdjęć wykonanych iPhone’ami w formatach JPEG i DNG. To możecie sprawdzić jednak już teraz. Udostępniona Aktualizacja do iOS 10 powinna być już możliwa do pobrania na większości wspieranych urządzeń.

Przykładowa różnica w zakresie dynamicznym między formatami JPEG i DNG

Tutaj jednak jest pewien haczyk. O ile nowy system wspiera urządzenia aż do iPhone’a 5 i iPad Mini 2, to możliwość fotografowania w RAW-ach została zarezerwowana jedynie dla modeli 6s, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus i iPada Pro 9.7. Użytkownicy wcześniejszych model będą musieli obejść się smakiem.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem blogs.adobe.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Leica Lux Grip - gdy nie możesz mieć Leiki, to zamień w nią iPhone’a
Leica Lux Grip - gdy nie możesz mieć Leiki, to zamień w nią iPhone’a
Leica prezentuje dość niecodzienną premierę. Lux Grip to dedykowany grip do iPhone’a z mocowaniem MagSafe. Wygląda pięknie i z pewnością jest wygodny, ale… współpracuje wyłącznie z...
7
Samsung Galaxy S25, S25+ i S25 Ultra - dużo AI, mało nowości w aparatach
Samsung Galaxy S25, S25+ i S25 Ultra - dużo AI, mało nowości w aparatach
Samsung prezentują najnowszą generację flagowców z serii Galaxy. Nowa seria to przede wszystkim rozwinięte funkcje AI, ale jeśli chodzi o samo obrazowanie telefony w większości bazują...
6
OnePlus 13 - flagowa specyfikacja w przystępnej cenie
OnePlus 13 - flagowa specyfikacja w przystępnej cenie
OnePlus prezentuje kolejnego flagowca, który oprócz zaawansowanej ogólnej specyfikacji może pochwalić się konkurencyjnym zestawem aparatów, sygnowanym logiem Hasselblada. A wszystko to...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)