Zmarł Bronisław Schlabs

Autor: Marcin Grabowiecki

7 Sierpień 2009
Artykuł na: 4-5 minut
W wieku 89 lat odszedł Bronisław Schlabs, legenda polskiej fotografii... Jest postacią zajmującą poczesne miejsce w jej historii. Absolwent Politechniki Poznańskiej z roku 1949, został przyjęty do PTF (Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego) w roku 1953, został członkiem ZPAF w roku 1962 i członkiem ZPAP w roku 1963.

Zmarł Bronisław Schlabs. Pogrzeb artysty odbędzie się w poniedziałek, 10 sierpnia 2009, o godz. 13.50 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu. Wcześniej odprawiona zostanie msza św. o godz. 11.30 w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Dąbrówki w Poznaniu.

fot. Bronisław Schlabs

Fotografował od początku lat 50. XX w., zrazu ewoluując w swojej postawie twórczej od dokumentaryzmu do subiektywizmu, w czym wydatnie pomógł kontakt z Otto Steinertem, aktywnym niemieckim animatorem tego nurtu. Najbardziej znany okres jego twórczości to późne lata 50. i początek lat 60. XX wieku, zwłaszcza współpraca ze Zdzisławem Beksińskim i Jerzym Lewczyńskim, znakomicie przypomniana niedawno przez Galerię Asymetria. Za początek tej niezwykle owocnej współpracy przyjmuje się poznańską wystawę "Krok w Nowoczesność" w PTF w roku 1957 i później pierwszą wspólną ekspozycję pod tytułem "Wystawa trzech twórców" w klubie Krzywe Koło w Warszawie. Ówczesne nastawienie Schlabsa ilustruje cytat z listu do Jerzego Lewczyńskiego ze stycznia 1958:

"Wystrzegaj się fotograficzności, to największe niebezpieczeństwo fotografii artystycznej. Trzeba to przetworzyć. Otaczające nas przedmioty powinny być materiałem z którego dopiero coś budujemy".

W 1958 roku pokazana została indywidualna wystawa Schlabsa "Fotografia abstrakcyjna" w klubie SARP w Poznaniu, także w 1958 roku Schlabs wziął udział w ważnej wystawie "Subjektive Fotografie", zorganizowanej w Essen przez Steinerta. W roku 1959 odbył się słynny Pokaz Zamknięty w Gliwickim Towarzystwie Fotograficznym, znany także pod hasłem "Antyfotografia". W roku 1960 Schlabs został zaproszony do udziału w prestiżowej wystawie "The Sense of Abstraction in Contemporary Photography", organizowanej przez Edwarda Steichena w Museum of Modern Arts w Nowym Jorku. W 1961 roku w Domu Technika NOT w Poznaniu można było obejrzeć kolejną wystawę indywidualną "obrazów strukturalnych" artysty. Także w 1961 roku wziął udział, razem z Beksińskim i Lewczyńskim, w wystawie organizowanej przez Deutsche Gesellschaft für Photographie w Kolonii. W roku 1962, po śmierci żony, Bronisław Schlabs zawiesił działalność twórczą, choć nadal fotografował - i ten jego dorobek wciąż czeka na opracowanie.

W roku 1975 Schlabs wrócił do fotografii jako narzędzia wypowiedzi artystycznej cyklem "Akcja dzieło." Stosował technikę łączącą fotografię z malarstwem. W roku 1988 odbyła się w Starej Galerii ZPAF w Warszawie duża indywidualna wystawa "Bronisław Schlabs. Fotografie z notatnika osobistego". W roku 2004 Galeria Miejska ARSENAŁ w Poznaniu pokazała retrospektywną wystawę "Bronisław Schlabs. Prace z lat 1952-1995".

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
5
Rosyjski fotoreporter zostanie pozbawiony nagrody w WPP? Gruzińscy fotografowie oburzeni wyróżnieniem w konkursie
Rosyjski fotoreporter zostanie pozbawiony nagrody w WPP? Gruzińscy fotografowie oburzeni...
Kolejne World Press Photo i kolejne kontrowersje. Gruzińscy fotografowie poddają w wątpliwość profesjonalizm i niezależność Mikhaila Tereshchenko, którego zdjęcia z antyrządowych...
7
Pora się pakować. Najnowszy generator obrazu od Open AI to koszmar fotografów komercyjnych
Pora się pakować. Najnowszy generator obrazu od Open AI to koszmar fotografów komercyjnych
Open AI zaprezentowało nowy model generowania obrazów, który niebawem trafi do Chata GPT. Nowy generator dużo precyzyjniej odtwarza drobne detale i napisy, utrzymuje spójność pomiędzy...
49
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)