Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
W publikacji został zamieszczony niezwykle ciekawy tekst Bogdana Konopki o jego czterech wizytach na budowie nowoczesnej opery w Pekinie (Pekiński Teatr Narodowy) i fotografowaniu postępów prac przy budowie tego chińskiego giganta oraz tekst napisany specjalnie do katalogu twórcy projektu gmachu opery w Pekinie, architekta Paula Andreu.
O sztuce fotograficznej Konopki Paul Andreu tak konkluduje:
Bogdan Konopka nie fotografuje architektury, lecz przestrzeń, która w jego spojrzeniu staje się równie tajemnicza, jak ciało. On nie fotografuje architektury, on wyzwala z niej życie i doniosłość.
Dopiero podczas czwartej wizyty w budowanym gmachu Bogdan Konopka uzmysłowił sobie, że to co fotografował zniknie bezpowrotnie dla ludzkiego wzroku - kolejny etap budowy przewidywał wyłożenie kopuły od wewnątrz drewniana mozaiką: - I to jest chyba to, co w fotografii stanowi wartość samą w sobie - zdolność rejestrowania unikalnych stanów materii. Trudno powiedzieć nawet, na czym to polega, bo jest w tym coś z intuicji, profetyzmu, siódmego zmysłu, czy w końcu przypadku. Wszakże kiedy zaczynałem fotografować Operę, nie miałem pojęcia po co to robię, ani co z tego wyniknie - przyznał Konopka.
Album Bogdana Konopki zawiera tekst w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej, francuskiej. Poza tym została zamieszczona pełna informacja o drodze twórczej artysty, w tym: spis wystaw, prace w kolekcjach, prace zrealizowane (miasta, miejsca i pomniki, reportaże), zrealizowane przez artystę warsztaty (także z uczniami); oraz bogatą bibliografię: katalogi wystaw, monografie o artyście, prace zbiorowe i filmografię.
Szczegóły:
Format katalogu: 230 x 210 mm, objętość 76 stron, duotone, nakład 600 egzemplarzy
Redakcja katalogu: Grażyna Cybulska
Projekt graficzny i druk: Wydawnictwo KROPKA J.W. Śliwczyńscy
Cena: 20 zł.
Książkę można nabyć w Galerii Bielskiej BWA oraz w niektórych księgarniach fotograficznych i galeriach.
W Galerii Bielskiej BWA (ul. 3 Maja 11) wystawę Bogdana Konopki Beijing Opera - work in progress można oglądać do 8 sierpnia 2006 roku. Ekspozycja następnie będzie prezentowana w Pekinie.
Galeria czynna codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. od 10 do 18.
Ceny biletów: normalny - 6 zł, ulgowy, zbiorowy, rodzinny - 3 zł; w środy wstęp dla młodzieży szkolnej bezpłatny; w niedziele wstęp dla wszystkich za złotówkę.
Patronat medialny nad wystawą i katalogiem sprawują: "Pozytyw", "Biuletyn Fotograficzny", Fotopolis.pl, Artinfo.pl, "Architektura & Biznes", TVP 3 Katowice.