Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Wygląda na to, że Olympus postanowił przypuścić frontalny atak na rynek amatorskich lustrzanek cyfrowych. Zaczęło się od bardzo ciekawego modelu E-500, ale dzisiejsza premiera ma szansę zamieszać znacznie bardziej. Oparty na E-300 (pierwszym podejściu firmy do segmentu nieprofesjonalnego) E-330 spełnia bowiem życzenie wielu osób, które zaczęły swoją przygodę z fotografią od cyfry i po zainwestowaniu w "poważniejszy" aparat, czyli lustrzankę, zatęskniły za możliwością komponowania zdjęć na wyświetlaczu LCD. Jednak ta najważniejsza cecha dzisiejszej premiery z pewnością przyda się nie tylko amatorom.
Kiedy do sprzedaży trafiał Olympus E-300, wiele osób narzekało, że nie jest to, delikatnie mówiąc, piękność dnia. Jednak podstawowym zarzutem i, jak się później okazało - minusem z punktu widzenia marketingu, okazał się fakt, że aparat nie wygląda na lustrzankę. Kolejna propozycja Olympusa, czyli E-500 jest pod tym względem znacznie bardziej tradycyjna. A jednak dzisiejszą premierę oparto na korpusie E-300.
Tym razem jednak trudno czynić zarzut z podobieństwa do najwyższej klasy kompaktów dla zaawansowanych amatorów, ponieważ Olympus E-330 to de facto połączenie najważniejszych zalet lustrzanki i cyfrówki wszystko-w-jednym. Podgląd na żywo jest możliwy dzięki wykorzystaniu drugiego sensora (CCD), który pozwala na oglądanie na ruchomym wyświetlaczu LCD 92% kadru, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności systemu AF. To właśnie z niego korzysta E-330 w Trybie A. Tryb B opiera się natomiast na zablokowaniu lustra w górnej pozycji i przekazywaniu na monitor LCD obrazu bezpośrednio z aktywnej matrycy Live MOS, która rejestruje zdjęcia. Jak przekonuje producent, Tryb B będzie szczególnie przydatny w makrofotografii - po pierwsze, pokazuje 100% kadru, po drugie, umożliwia 10-krotne powiększenie fragmentu klatki, co ułatwi precyzyjne ustawienie ostrości.
Dzięki temu, że LCD (HyperCrystal, kąt widzenia 160°) jest ruchomy, łatwiej będzie E-330 fotografować np. nad głowami tłumu z poziomu ziemi (wystarczy przypomnieć pozy, jakie przybierał mężczyzna występujący w krótkiej "teaserowej" kampanii opisywanego aparatu jeszcze przed jego premierą). Możliwość komponowania zdjęcia na wyświetlaczu docenią też miłośnicy fotografii podwodnej, których od czasu cyfrowej rewolucji znacznie przybyło. To dlatego wśród 20 programów tematycznych Olympusa E-330 znajdziemy dwa przeznaczone specjalnie do robienia zdjęć pod wodą, a na czerwiec 2006 zapowiedziano wprowadzenie do sprzedaży dedykowanej obudowy podwodnej pozwalającej schodzić z E-330 na głębokość 60 m.
Do tej pory Olympus stosował w swoich lustrzankach cyfrowych matryce typu FFT-CCD (Full-Frame-Transfer CCD) Kodaka, które jednak ze względów technicznych nie nadawały się do aparatu z podglądem na żywo. E-330 rejestruje więc zdjęcia za pomocą nowego sensora - Live MOS. Po zapoznaniu się z informacją prasową możemy się domyślać, że jest to matryca aktywna (podobna do CMOS-ów). Wybór zrozumiały ze względu na znacznie mniejszą prądożerność takich czujników, co przy ciągłej pracy matrycy przy podglądzie na żywo znacząco wpływa na żywotność akumulatora. Olympus zapewnia, że nowa 7,5-megowa matryca charakteryzuje się też niskimi szumami i znakomitą jakością obrazu, ale o tym przekonamy się dopiero po przetestowaniu opisywanego aparatu. Musimy jednak przyznać, że miło jest pisać o aparacie cyfrowym, który w przeciwieństwie od większości premier (w tym również Olympusa) wnosi coś naprawdę nowego i znaczącego. To prawdziwy powiew świeżości.
Poniżej schematy przedstawiające zasadę działania podglądu na żywo w Olympusie E-330.
Miłośników E-Systemu ucieszy fakt, że Olympus konsekwentnie stawia na walkę z kurzem i zanieczyszeniami matrycy. Tak jak wszystkie poprzednie lustrzanki cyfrowej tej marki E-330 również ma ultradźwiękowy filtr (SWF), który jest odpowiedzialny za utrzymanie sensora w czystości. Przy każdym włączeniu aparatu (lub doraźnym skorzystaniu z tej funkcji) filtr generuje drgania o wysokiej częstotliwości, które strząsają z matrycy wszystko, co nie powinno się na niej znaleźć. Dzięki temu zmiana obiektywu w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (np. podczas wiatru) nie jest takim przeżyciem i ryzykiem jak w przypadku produktów konkurencji.
Kolejną niewątpliwą zaletą E-330 (jak i całego E-Systemu) jest dostęp do szerokiej gamy znakomitych obiektywów Zuiko Digital. Zaprojektowane z myślą o cyfrze (i tym samym niemal telecentryczne) obiektywy ZD pozwalają użytkownikowi wybierać w zakresie ogniskowych od 7 do 300 mm (odpowiednik 14-600 mm w małym obrazku). Rodzina liczy dziś 15 modeli, wśród których znajdziemy szkła zarówno dla początkujących amatorów, którzy liczą się z budżetem, jak i dla zawodowców, dla których priorytetem jest najwyższa jakość optyczna i konkretne cechy niezbędne w ich pracy (np. duży otwór względny). Jedyne, czego w tej chwili brakuje, to stabilizacja obrazu, ale i to rozwiązanie powinno już wkrótce trafić do E-Systemu dzięki współpracy z Panasonikiem.
Nie znamy jeszcze ceny Olympusa E-330. Wiemy natomiast, że aparat ma trafić do sprzedaży już w marcu tego roku. Będzie dostępny w zestawie z obiektywem Zuiko Digital 14-45 mm 1:3.5-5.6 (odpowiednik 28-90 mm w małym obrazku) lub jako samo body. Więcej szczegółów w zamieszczonych poniżej specyfikacjach oraz polskiej informacji prasowej producenta.
Pierwsza na świecie* cyfrowa lustrzanka z ciągłym podglądem obrazu na żywo
Cyfrowa lustrzanka Olympus E-330
Hamburg, 26 stycznia 2006 - Wraz z nowym modelem Olympus E-330, specjalista w zakresie technologii optyczno-cyfrowych po raz kolejny rozszerza horyzonty fotografii. Po raz pierwszy* wygodna i wszechstronna funkcja podglądu obrazu bezpośrednio na ekranie LCD staje się dostępna dla użytkowników cyfrowych lustrzanek. Ta przełomowa innowacja umożliwia kadrowanie ujęć bez potrzeby patrzenia przez okular aparatu fotograficznego. Użytkownicy mogą więc swobodnie obserwować, co się wokół nich dzieje, gdy wykonują zdjęcie, co stanowi dużą zaletę zwłaszcza przy fotografii reportażowej i sportowej - jak również w innych sytuacjach, gdy trudno wykadrować ujęcie korzystając z celownika, na przykład przy fotografii podwodnej. Co więcej, dzięki dużemu nachylanemu, zapewniającemu obserwację pod różnym kątem monitorowi LCD o przekątnej 2,5 cala/ 6,4cm, wszechstronność wykorzystania aparatu Olympus E-330 została jeszcze bardziej poszerzona. Można z powodzeniem kadrować ujęcia pod nietypowym kątem, na przykład fotografując w tłumie lub realizując sesję zdjęć makro. Aby zapewnić niedoścignioną jakość obrazu, Olympus wyposażył ten model w najnowszej generacji sensor MOS zapewniający dużą prędkość reakcji, wysoką czułość i niezwykle wierne rezultaty, o rozdzielczości 7,5 miliona pikseli. Tak jak w przypadku wszystkich modeli z gamy Olympus E-System użytkownicy korzystają ze specjalnego zabezpieczenia przed kurzem, jakie oferuje unikalny dla produktów Olympus filtr ultradźwiękowy. Zaś w celu zapewnienia pełnej wszechstronności lustrzanka Olympus E-330 jest kompatybilna z całą gamą akcesoriów Olympus E-System. Aparat jest dostarczany z obiektywem ZUIKO DIGITAL 14-45mm 1:3.5-5.6 (odpowiednik obiektywu 28-90mm w systemie małoobrazkowym).
Fotografuj co widzisz, oglądaj co fotografujesz
Jako pierwsza na świecie* cyfrowa lustrzanka umożliwiająca podgląd obrazu na żywo na ekranie LCD, aparat Olympus E-330 wyposaża fotografów we wszechstronną możliwość fotografowania, która była jak dotychczas całkowicie nieosiągalna. Dzięki konstrukcji optycznej TTL typu Porro, model ten mógł zostać wyposażony w dwa oddzielne sensory obrazu umożliwiające dwa różne tryby podglądu obrazu na żywo. Tryb A, dla ciągłego podglądu obrazu na żywo i kadrowania, wykorzystuje CCD zamontowane na drodze optycznej celownika i daje obraz pokrywający 92% procent kadru oraz pozostawia pełną funkcjonalność AF. Natomiast tryb B blokuje lustro w podniesionym położeniu i wykorzystuje sensor Live MOS aparatu zapewniający podgląd na żywo typu Makro pokrywający 100% pola kadru. Ten ostatni tryb jest szczególnie pomocny dla wizualnego sprawdzenia ostrości obiektów makro, zapewniając pełną swobodę manualnego ustawiania ostrości wspomaganą dodatkowo możliwością wybrania sekcji kadru i powiększenia jej 10-krotnie. System podglądu na LCD pozwala dodatkowo na komponowanie ujęć, oferuje dwa szablony dla zdjęć paszportowych oraz możliwość wyświetlania rozmaitych siatek, jakie mogą pojawiać się w polu kadru.
Aby możliwe było pełne wykorzystanie tych dwóch trybów podglądu na żywo, Olympus wyposażył ten model aparatu w duży - 2,5 cala/6,4cm - ekran LCD dający możliwość obserwacji pod różnym kątem. Użytkownicy zyskują nie tylko stały podgląd obrazu na żywo wyraziście przedstawiony na monitorze, ale mogą również ustawić ekran pod różnym kątem, co niejednokrotnie zapewnia większą wygodę przy fotografowaniu w nietypowej pozycji. Dzięki temu nawet zdjęcia wykonywane z ponad głowy lub z wysokości biodra mogą być od początku wykadrowane stosownie do oczekiwań. Wykonujący zdjęcia makro szczególnie docenią fakt, że nie muszą specjalnie nachylać się by spojrzeć przez celownik w fazie kadrowania ujęcia. Co więcej, ekran LCD wykorzystuje technologię HyperCrystal zapewniającą wyjątkowo szybki czas reakcji i właściwy obraz nawet przy oglądaniu go pod kątem do 160°.
Niezwykle sprawny zawierający 7,5 miliona pikseli sensor Live MOS
Oczywiście model Olympus E-330 wyróżnia się także w kategorii jakości obrazu. W aparacie zastosowano nowo opracowany sensor MOS najnowszej generacji zawierający 7,5 miliona pikseli. Ten typ sensora oferuje jakość obrazu porównywalną z sensorami FFT-CCD, lecz MOS charakteryzuje się niższymi wymaganiami, jeśli chodzi o zasilanie. Prosty wzmacniacz w każdym pikselu redukuje liczbę ścieżek obwodów, minimalizując w ten sposób obszar powierzchni, która nie reaguje na światło. To efektywne powiększenie obszaru światłoczułego pomogło w udoskonaleniu jakości obrazu, jak również zwiększeniu czułości przy jednocześnie niższym poziomie szumów. Czas reakcji został również poprawiony poprzez szybsze przetwarzanie. Aparat jest w stanie realizować szybkie zdjęcia seryjne wykonywane z prędkością 3 klatek na sekundę. Gdy połączymy to z procesorem obrazu TruePic TURBO, to rezultaty przekonają nawet profesjonalnych użytkowników.
Dzięki gniazdom dla kart CompactFlash oraz xD-Picture, fotografujący może wybrać typ nośnika danych, na którym będzie rejestrował zdjęcia. Kompatybilność z nowymi kartami Olympus High Speed xD-Picture otwiera dalsze możliwości: karty te zapewniają 2-3 razy szybszy transfer danych w porównaniu z poprzednimi modelami, dodatkowo posiadając funkcję panoramy, a także umożliwiają korzystanie ze specjalnych efektów edycyjnych, jak tworzenie obrazów trójwymiarowych (3D) czy też stosowanie efektów artystycznych.
Profesjonalne rezultaty dla każdego
Fotografowie, którzy chcą iść własnym szlakiem i poddać się własnym impulsom twórczym, mogą korzystać z trybu w pełni manualnej obsługi, priorytetu przysłony, czy priorytetu czasu otwarcia migawki. Dzięki trybowi pełnej automatyki dostosowuje się w ten sposób do potrzeb każdego użytkownika. Poza czterema trybami ekspozycji model ten dysponuje 20 zaprogramowanymi trybami tematycznymi oraz 7 trybami kreatywnymi, które pokrywają większość sytuacji, w jakich wykonuje się zdjęcia. Obejmują więc program dla makrofotografii przyrody i fotografowanie xD-Panorama, jak również dwa tryby fotografowania podwodnego. Specjalna funkcja wzmacniania podglądu obrazu na żywo (Live View Boost) jest szczególnie pomocna przy kadrowaniu w trudnych warunkach oświetleniowych, gdyż znacznie poprawia kontrast i jasność obrazu na ekranie LCD aparatu.
49-polowy sensor AE zapewnia precyzyjne wartości ekspozycji dla pomiaru ESP wykorzystującego zaawansowane algorytmy oceny, a ponadto dostępny jest konwencjonalny pomiar centralnie ważony uśredniony oraz pomiar punktowy. Co więcej, wspaniałe możliwości kontroli ekspozycji zapewnia pomiar punktowy z korekcją na światła lub cienie. Aparat dysponuje też funkcją histogramu, jak również profesjonalną funkcją blokady pomiaru światła (AE Lock), co ułatwia przystosowanie tego modelu do własnych preferencji. Oczywiście, w przypadku dodatkowych wymagań oświetleniowych zawsze można skorzystać ze zintegrowanej lampy błyskowej aparatu.
Funkcje z poziomu profesjonalnego obejmują jednoprzyciskowy pomiar balansu bieli, podgląd głębi ostrości, pomiaru światła, balansu bieli oraz ostrości, co łącznie znacznie wzbogaca możliwości wykonywania zdjęć. Dostępne jest też fotografowanie w trybie zdjęć czarno-białych z możliwością dodania kolorowych filtrów - jak ma to miejsce w przypadku analogowej fotografii. Użytkownicy mogą zapisywać dane w formatach JPEG, TIFF oraz RAW.
Śledzenie licznych funkcji, w jakie został wyposażony aparat Olympus E-330, nie nastręcza żadnych trudności. Duży monitor LCD wyświetla aktualne ustawienia aparatu - a użytkownicy mogą określić, czy chcą mieć podgląd wszystkich zaawansowanych informacji, czy jedynie danych podstawowych.
Skończyć z kurzem
Tak jak wszystkie aparaty Olympus E-System, model ten posiada filtr ultradźwiękowy (Supersonic Wave Filter), co oznacza, że problem kurzu wnikającego do wnętrza aparatu przy wymianie obiektywów i osiadanie go na sensorze zostały całkowicie wyeliminowane. Ta opatentowana technologia zapewnia swobodną wymianę obiektywów zawsze i wszędzie, a użytkownicy mogą doświadczać wspaniałości wolnych od wpływów kurzu zdjęć. Opracowany przez Olympusa filtr ultradźwiękowy generuje drgania o wysokiej częstotliwości strząsające kurz i inne drobinki, wychwytywane później przez specjalną adhezyjną membranę. Funkcja ta inicjowana jest przy każdym włączeniu aparatu, lecz można ją również uaktywnić manualnie. To genialne rozwiązanie oszczędza również użytkownikowi czas i wydatki, których wymagałoby czyszczenie sensora z kurzu.
Nastawiony na wszystkie typy użytkowania
Oczywiście jedną z podstawowych zalet lustrzanek jest ich zdolność do rozbudowywania możliwości fotograficznych poprzez wyspecjalizowane akcesoria. W tym przypadku Olympus E-330 czerpie z bogatej skarbnicy linii produktów Olympus E-System. Aktualnie dostępne obiektywy pokrywają zakres ogniskowych 7-300mm (odpowiednik ogniskowych 14-600mm on w systemach małoobrazkowych). Począwszy od unikalnej ultra-szerokokątnej perspektywy aż do wyjątkowej siły powiększenia przy zachowaniu dużego otworu przysłony, Olympus zapewnia rozwiązania na każdą sytuację - zaś specjalnie dla miłośników makrofotografii przygotowane zostały obiektywy ZUIKO DIGITAL 35mm Makro 1:3.5 oraz jasny model ED 50mm 1:2.0 Makro. Optykę każdego obiektywu cechuje niemal telecentryczna konstrukcja przyczyniająca się do doskonalszego rejestrowania cyfrowych obrazów. Dostępne są również rozmaite zewnętrzne lampy błyskowe, obejmujące standardowe modele takie jak FL-36 czy FL-50, jak również pierścieniową i podwójną lampę błyskową, które są przeznaczone głównie do specjalistycznych zastosowań.
Począwszy od czerwca 2006 dostępna będzie specjalna obudowa do fotografii podwodnej (PT-E02) dla aparatu Olympus E-330. Zapewniając wodoszczelność do głębokości 60m, otwiera ona nowe możliwości przed osobami zajmującymi się profesjonalnie cyfrową fotografią, gdyż umożliwia kadrowanie podwodnych ujęć z wykorzystaniem podglądu obrazu na żywo bezpośrednio na ekranie LCD, bez potrzeby - jak to miało miejsce do tej pory - zaglądania przez okular celownika, co w stroju płetwonurka ubranego w maskę z pewnością nie było wygodne.
Aparat Olympus E-330 stanowi technologiczny przełom. Po raz pierwszy połączono jakość fotografowania lustrzanką z komfortem podglądu obrazu na żywo bezpośrednio na ekranie LCD. Bogaty w różnorodne zaawansowane funkcje i posiadający sensor MOS o 7,5 milionach pikseli, ten zadziwiająco kompaktowy aparat jest idealny dla ambitnych użytkowników oczekujących profesjonalnych rezultatów, jak również dla osób, które zawodowo zajmują się fotografowaniem. Model Olympus E-330 będzie dostępny w zestawie obejmującym wysokiej jakości obiektyw ZUIKO DIGITAL 14-45mm 1:3.5-5.6 (odpowiednik obiektywu 28-90mm w systemie małoobrazkowym), a jego pojawienie się zapowiadane jest na marzec 2006.
Cyfrowa lustrzanka Olympus E-330 - podstawowe cechy:
Obiektywy Olympus E-System **:
* stan na styczeń 2006
** W nawiasach podano odpowiednik długości ogniskowej dla systemu małoobrazkowego
Specyfikacja oraz projekt mogą ulec zmianie bez uprzedzenia