Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Kolejny sukces polskiej fotografii. Weronika Gęsicka została laureatką tegorocznych Paszportów Polityki. To nagrody przyznawane artystom, których praca wywiera istotny wpływ na polska kulturę.
Paszporty Polityki - jedne z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce - przyznane zostały już po raz 27. Paszportami Polityki nagradzani są twórcy wychodzący naprzeciw obowiązującym trendom, wywierający niekwestionowany wpływ na kulturę kraju. - Paszport został wymyślony dla artystów, których talent przekracza średnie polskie normy i przestaje się mieścić w naszych geograficznych granicach. - komentują organizatorzy.
Paszporty Polityki przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, muzyka popularna, muzyka klasyczna, kultura cyfrowa i sztuki wizualne. Miło nam poinformować, że po raz kolejny w kategorii Sztuki Wizualne nagrodę zdobywa fotograf - tym razem jest nim uznana artystka Weronika Gęsicka. W boju o nagrodę, rywalizowała z z choreografem Alexem Baczyńskim-Jenkins oraz artystą Romanem Stańczakiem.
fot. Leszek Zych / Polityka
“Za dociekliwą, konsekwentnie rozwijaną, oryginalną w formie, ale i pełną humoru sztukę, która demaskuje współczesne modele konsumpcji, międzyludzkie relacje oraz mechanizmy pamięci.” - takimi słowami jury uzasadniło swoją decyzję podczas gali finałowej konkursu.
Mijający rok był dla artystki bardzo udany. Jej prace pojawiły się na indywidualnych i zbiorowych wystawach w prestiżowych galeriach w Niemczech, Austrii, Japonii czy Luksemburgu, a ceny na rynku sztuki zaliczyły wyraźny skok. Otrzymała też prestiżową nagrodę EMOP Arendt Award, którą co dwa lata nagradza się wyróżniającego się europejskiego artystę korzystającego z medium fotografii.
Weronika Gęsicka (ur. 1984) - ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, studiowała w Akademii Fotografii. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku została laureatką konkursu Foam Talent, a w 2016 - LensCulture Emerging Talent Awards. Była finalistką Prix HSBC pour la Photographie (2017) i Prix Levallois (2016). Swoje projekty prezentowała m.in. w Foam Fotografiemuseum w Amsterdamie (2017), Beaconsfield Gallery w Londynie (2018), Red Hook Labs w Nowym Jorku (2018) i Frankfurter Kunstverein we Frankfurcie (2018). Jej prace publikowały m.in. „The New York Times”, „Foam Magazine”, „Art”, „The Guardian” i „Internazionale”. W swoich projektach podejmuje tematy dotyczące pamięci i mechanizmów jej działania. Interesują ją związane z tym teorie naukowe i pseudonaukowe, mnemotechniki oraz różnego rodzaju zaburzenia. Obszar jej działania to przede wszystkim fotografia, ale tworzy również obiekty.
Więcej informacji o tegorocznych laureatach znajdziecie pod adresem polityka.pl.