Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Kolejny sukces polskiej fotografii. Weronika Gęsicka została laureatką tegorocznych Paszportów Polityki. To nagrody przyznawane artystom, których praca wywiera istotny wpływ na polska kulturę.
Paszporty Polityki - jedne z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce - przyznane zostały już po raz 27. Paszportami Polityki nagradzani są twórcy wychodzący naprzeciw obowiązującym trendom, wywierający niekwestionowany wpływ na kulturę kraju. - Paszport został wymyślony dla artystów, których talent przekracza średnie polskie normy i przestaje się mieścić w naszych geograficznych granicach. - komentują organizatorzy.
Paszporty Polityki przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, muzyka popularna, muzyka klasyczna, kultura cyfrowa i sztuki wizualne. Miło nam poinformować, że po raz kolejny w kategorii Sztuki Wizualne nagrodę zdobywa fotograf - tym razem jest nim uznana artystka Weronika Gęsicka. W boju o nagrodę, rywalizowała z z choreografem Alexem Baczyńskim-Jenkins oraz artystą Romanem Stańczakiem.
fot. Leszek Zych / Polityka
“Za dociekliwą, konsekwentnie rozwijaną, oryginalną w formie, ale i pełną humoru sztukę, która demaskuje współczesne modele konsumpcji, międzyludzkie relacje oraz mechanizmy pamięci.” - takimi słowami jury uzasadniło swoją decyzję podczas gali finałowej konkursu.
Mijający rok był dla artystki bardzo udany. Jej prace pojawiły się na indywidualnych i zbiorowych wystawach w prestiżowych galeriach w Niemczech, Austrii, Japonii czy Luksemburgu, a ceny na rynku sztuki zaliczyły wyraźny skok. Otrzymała też prestiżową nagrodę EMOP Arendt Award, którą co dwa lata nagradza się wyróżniającego się europejskiego artystę korzystającego z medium fotografii.
Weronika Gęsicka (ur. 1984) - ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, studiowała w Akademii Fotografii. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku została laureatką konkursu Foam Talent, a w 2016 - LensCulture Emerging Talent Awards. Była finalistką Prix HSBC pour la Photographie (2017) i Prix Levallois (2016). Swoje projekty prezentowała m.in. w Foam Fotografiemuseum w Amsterdamie (2017), Beaconsfield Gallery w Londynie (2018), Red Hook Labs w Nowym Jorku (2018) i Frankfurter Kunstverein we Frankfurcie (2018). Jej prace publikowały m.in. „The New York Times”, „Foam Magazine”, „Art”, „The Guardian” i „Internazionale”. W swoich projektach podejmuje tematy dotyczące pamięci i mechanizmów jej działania. Interesują ją związane z tym teorie naukowe i pseudonaukowe, mnemotechniki oraz różnego rodzaju zaburzenia. Obszar jej działania to przede wszystkim fotografia, ale tworzy również obiekty.
Więcej informacji o tegorocznych laureatach znajdziecie pod adresem polityka.pl.