Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Najważniejsze nagrody kulturalne w Polsce rozdane. Miło nam poinformować, że w kategorii Sztuki Wizualne zwyciężczynią została artystka wizualna fotografka Diana Lelonek.
„Za oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia.” - tak wybór podsumowało jury składające się z dziennikarzy tygodnika Polityka.
Diana Lelonek (ur. w 1988 r. w Katowicach) mówi o sobie, że „rozsadza stary antropocentryczny system kwalifikujący odmienności i zarządzający hierarchią”. Zajmuje się przede wszystkim fotografią, ale oryginalnie łączy ją z innymi mediami. Tworzy kolaże i instalacje. Jej prace, zaliczane do krytycznego posthumanizmu, podają w wątpliwość tradycyjne relacje człowiek-natura, są protestem wobec dominacji białego człowieka i jego wizji świata.
Diana Lelonek, fot. Leszek Zych
Ważnym projektem artystki jest Instytut dla Żywych Rzeczy, w ramach którego bada i archiwizuje różne formy bytów organicznych i nieorganicznych. Jej prace bywają kwalifikowane jako Art & Science lub BioArt. Są wśród nich choćby kolonie grzybów i pleśni, które pożerają symboliczne artefakty antropocentrycznej kultury, jak choćby wizerunki filozofów i naukowców będących w historii jej piewcami.
Projekty artystki możecie zobaczyć pod adresem dianalelonek.com.
W tym roku Paszporty Polityki, będące jednymi z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce zostały przyznane już 26 raz. Co roku laureatami zostają utalentowani artyści, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę i mogą być najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Paszportami Polityki nagradzani są twórcy wychodzący naprzeciw obowiązującym trendom.
Paszporty Polityki przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, muzyka popularna, muzyka klasyczna, kultura cyfrowa i sztuki wizualne. Nominację w poszczególnych sekcjach przyznawane są na podstawie wskazań polskich krytyków kulturalnych. Kolejny etap to wybór laureata przez specjalną kapitułę składającą się z dziennikarzy tygodnika Polityka.
Więcej informacji na temat nagrody znajdziecie pod adresem polityka.pl.
(fot. okładkowa: Leszek Zych / Polityka)