Unia Europejska wprowadza zunifikowane prawo dla operatorów dronów

Autor: Maciej Luśtyk

14 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Przepisy dotyczące pilotowania dronów potrafią przyprawić o ból głowy, zwłaszcza jeśli często podróżujemy poza granicami kraju. Tę sytuację zmienić ma jednolite prawo, które już niebawem ma zacząć obowiązywać w Unii Europejskiej.

Obecne polskie prawo dotyczące pilotowania dronów jest dosyć przejrzyste. Schody zaczynają się jednak gdy z dronem zamierzamy wybrać się za granicę, zwłaszcza w celach komercyjnych. Poszczególne przepisy dość widocznie różnią się pomiędzy poszczególnymi krajami, a w większości przypadków uzyskane w Polsce świadectwa kwalifikacji nie są uznawane za granicą. Już niedługo wszystko stanie się dużo łatwiejsze.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) poinformowała o nowych regulacjach, które sprawić mają, że pilotowanie dronów na terenie Unii Europejskiej stanie się łatwiejsze, a zarazem bezpieczniejsze. Przede wszystkim jednak nowe prawo ma być jednolite, umożliwiające swobodną pracę bez obawy o łamanie przepisów we wszystkich krajach UE.

Ewenement w skali globu

- Europa jako pierwszy region na świecie będzie mógł pochwalić się spójnym zestawem reguł, zapewniającym bezpieczną i zrównoważoną obsługę dronów, zarówno w przypadku pracy komercyjnej, jak i użytku prywatnego. Jednolite prawo wesprze inwestycje, innowacje i ogólny wzrost tego obiecującego sektora - mówi Patrick Ky, dyrektor wykonawczy EASA.

Zunifikowane prawo ułatwić ma pilotom - zarówno profesjonalistom, jak i hobbystom - zrozumienie tego, co jest, a co nie jest dozwolone w przypadku operowania dronem. Jednocześnie umożliwi im swobodne podróżowanie między granicami krajów członkowskich UE - licencja uzyskana w danym kraju obowiązywać będzie na terenie całej Unii.

Jednolite przepisy to jednak także obostrzenia. Według rozporządzenia wszystkie nowe drony  będą musiały posiadać numer rejestracyjny umożliwiający ich łatwe zidentyfikowanie. Ściśle określają też możliwości w zależności od sposobu użytkowania.

Rozporządzenie z 24 maja 2019 roku zakres użytkowania dronów dzieli na 3 kategorie: otwartą - nie wymagającą uzyskania pozwolenia przed rozpoczęciem lotu, szczególną - wymagającą zezwolenia oraz certyfikowaną - w przypadku sytuacji podwyższonego ryzyka. Oprócz tego definiuje też minimalny wiek użytkownika drona (16 lat), oferuje wytyczne odnośnie oceny ryzyka danego scenariusza lotu, a także informuje o obowiązkach organów odpowiedzialnych za egzekwowanie rozporządzenia.

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2019 roku. Następnie państwa członkowskie będą miały rok na przystosowanie swojego prawa do wymogów UE.

Przeczytaj treść rozporządzenia

Pełną treść rozporządzenia w języku polskim, wraz ze szczegółowym opisem wytycznych dotyczących każdej kategorii użytkowania znajdziecie pod adresem eur-lex.europa.eu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem easa.europa.eu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
Jury nadchodzącej edycji Sony World Photography Award zadecydowało o przyznaniu corocznej nagrody honorowej za wybitny wkład w fotografię. Tym razem otrzymuję ją Susan Meiselas, której...
9
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
Projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze został przyjęty przez Radę Ministrów. Polskie przepisy dotyczące dronów będą teraz dostosowane do unijnych - wprowadzają nowy podział operacji i...
1
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Marka FOMEI zmienia dystrybutora. Popularny sprzęt oświetleniowy dla fotografów i filmujących oraz rozwiązania do druku przejmuje w Polsce firma Rudy Lis.
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)