Fotoreporterzy kontra PAP. Dziennikarze zbierają podpisy pod pismem do przewodniczącego Rady Mediów Narodowych

Autor: Maciej Luśtyk

4 Luty 2019
Artykuł na: minutę

Ciąg dalszy zamieszania wokół zwolnienia czwórki fotoreporterów z Polskiej Agencji Prasowej. Dziennikarze przygotowują pismo do Krzysztofa Czabańskiego i domagają się zwolnienia prezesa PAP.

W piątek informowaliśmy Was o skandalicznej formie zwolnienia czterech reporterów z szeregów PAP-u. Jacek Turczyński, Bartłomiej Zborowski, Stach Leszczyński i Marcin Kmieciński związani byli z agencją od lat. O zakończeniu współpracy dowiedzieli się z krótkiej rozmowy telefonicznej. Nie zostały podane też żadne powody zwolnienia.

Do tej pory nie otrzymaliśmy oficjalnego komentarza z sekretariatu prezesa PAP, Wojciecha Surmacza, o który ubiegaliśmy się już w piątek, sam zainteresowany do całej sytuacji odniósł się jednak w swoim sobotnim Tweecie.

Tak się kończy "dojenie" PAP-u

Komentarz, a konkretnie jego podsumowanie oburzyło środowisko fotreporterów, którzy odebrali je jako sugestię, że zwolnieni fotografowie okradali agencję. W związku z tym z inicjatywy Maksymiliana Rigamontiego przygotowują pismo, które trafić ma na stół Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Czabańskiego. Jego treść zamieszczamy poniżej.

List do Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych

“Szanowny Panie Przewodniczący,

my niżej podpisani dziennikarze, fotografowie, redaktorzy i pracownicy mediów jesteśmy zbulwersowani zarówno faktem jak i formą zakończenia współpracy Polskiej Agencji Prasowej z naszymi kolegami fotoreporterami: Jackiem Turczykiem, Bartłomiejem Zborowskim, Stachem Leszczyńskim i Marcinem Kmiecińskim oraz publicznym komentarzem Wojciecha Surmacza, prezesa PAP.

W czwartek, 31 stycznia o godz. 16.30 fotoreporterzy zostali poinformowani telefonicznie, że ich umowy z PAP nie zostaną przedłużone. Zaznaczamy, że fotoreporterzy ci związani byli z PAP od dawna - Jacek Turczyk od 1996 roku, a Bartłomiej Zborowski od 2005 roku, pozostali dwaj od kilku lat. W piątek prezes Surmacz na Twitterze o odpowiedzi na informację o zwolnieniu doświadczonych, nagradzanych fotografów napisał: „Dość „dojenia” PAP Foto”. Odebraliśmy to jako sugestię, że fotografowie okradali PAP i dlatego zostali zwolnieni.

Uważamy za skandaliczne zarówno formę zwolnienia fotografów jak i komentarz prezesa PAP.

Wobec powyższego oczekujemy, że prezes PAP natychmiast przedstawi dowody, że zwolnieni dziennikarze „doili” – czyli okradali PAP. Jeśli tego nie zrobi, oczekujemy jego natychmiastowego odwołania z pełnionej funkcji oraz ponownego nawiązania współpracy przez Polską Agencję Prasową ze zwolnionymi fotoreporterami Polskiej Agencji Prasowej.”

Inicjatywę dziennikarzy Surmacz skomentował w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl: Nie postawiłem nikomu zarzutu okradania PAP. Jeśli komuś "dojenie" kojarzy się z okradaniem pracodawcy i zna takie przypadki, to powinien je zgłosić odpowiednim organom. Maksymilian Rigamonti nie pracuje w PAP. Stanął w obronie kolegów, co dobrze o nim świadczy, ale nie usprawiedliwia faktu, że cała akcja – zupełnie niepotrzebnie - nabrała emocjonalnego podtekstu. Jeśli Rigamonti podjął się reprezentowania interesów firm swoich kolegów i chciałby rzetelnie podejść do sprawy, to mógłby przedstawić problem bardziej merytorycznie.

Podpisy zbierane do środy

Fotoreporterzy zwracają się o pomoc do wszystkich pracowników mediów i proszą zainteresowanych o złożenie podpisu pod pismem. Można to zrobić do środy 6 lutego 2019 roku, w godzinach 10:00-18:00 w siedzibie Press Club Polska pod adresem Aleje Ujazdowskie 6A (budynek ZBOWiD-u) w Warszawie. W czwartek pismo zostanie doręczone Krzyszfotowi Czabańskiemu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
Jury nadchodzącej edycji Sony World Photography Award zadecydowało o przyznaniu corocznej nagrody honorowej za wybitny wkład w fotografię. Tym razem otrzymuję ją Susan Meiselas, której...
9
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
Projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze został przyjęty przez Radę Ministrów. Polskie przepisy dotyczące dronów będą teraz dostosowane do unijnych - wprowadzają nowy podział operacji i...
1
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Marka FOMEI zmienia dystrybutora. Popularny sprzęt oświetleniowy dla fotografów i filmujących oraz rozwiązania do druku przejmuje w Polsce firma Rudy Lis.
1
Powiązane artykuły