Przełom w dziedzinie obrazowania. Sony zaprezentowało sensor BSI CMOS z globalną migawką

Autor: Michał Chrzanowski

19 Luty 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Najnowsza matryca opracowana przez Sony to wysokiej czułości układ CMOS BSI z funkcją globalnej migawki, który umożliwia natychmiastowe i jednoczesne sczytywanie informacji z wszystkich pikseli sensora.

Sony przekroczyło kolejną granicę. Firmie udało się stworzyć sensor CMOS z migawką globalną wykonany w technologii BSI (Backside illumination). Co jest wyjątkowego w tym układzie? Każdy z pikseli znajdujących się na matrycy ma swój własny przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) ukryty w „dolnym układzie scalonym“, który z kolei znajduje się pod „górnym układem“ zawierającym aktywne fotodiody.

Ponadto sensor ma gwarantować 14-bitową precyzję konwersji cyfrowego sygnału. Zastosowane rozwiązanie pozwala na jednoczesny odczyt wszystkich odsłoniętych pikseli - a nie kolejno i rzędowo, jak w przypadku tradycyjnych czujników CMOS zawierających znacznie mniej przetworników ADC. Co więcej, ta technologia umożliwia ograniczenie charakterystycznych prążków podczas fotografowania (przy pomocy migawki elektronicznej) w warunkach sztucznego oświetlenia, a także minimalizowanie wszelkich zniekształceń obrazu występujących w czasie rejestrowania szybko poruszających się obiektów, czyli tak zwanego efektu „rolling shutter“.

śmigła przy ekspozycji 0,56 ms nie są zniekształcone

Zaprezentowany przez Sony układ BSI CMOS z globalną migawką może pochwalić się niewielką rozdzielczością wynoszącą 1.46-megapiksela. Z pewnością nie jest to imponująca wartość - głównie dla fotografów i filmowców. Niemniej jednak w przyszłości powinniśmy zobaczyć tego typu rozwiązania o znacznie większej rozdzielczości obrazu. Zwłaszcza, że technologia opracowana przez japońskiego giganta to ogromny krok naprzód w dziedzinie cyfrowego obrazowania i produkcji zaawansowanych matryc z funkcją globalnej migawki.

Na razie nie wiadomo, kiedy opisywana matryca miałaby zagościć w kamerach producenta. Jednak prace nad jej udoskonaleniem trwają.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100 zł miesięcznie
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100...
Narzekaliście na system subskrypcji? To teraz zapłacicie za niego jeszcze więcej. Od 15 stycznia Adobe podnosi ceny poszczególnych planów. Ucierpią wszyscy, ale najbardziej nowi...
23
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
15 kategorii i ponad 100 nominacji - oto przekrój najgorętszych premier i wydarzeń ostatnich miesięcy. Wystartował plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2024 roku!...
9
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty będą naprawiane w Niemczech
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty...
Z dniem 1 stycznia 2025 roku Canon kończy współpracę z firmą Pro Club. Od nowego roku wszelkie usługi gwarancyjne i serwisowe będą realizowane przez Canon Professional Service Center w...
11
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj