Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Naukowcy z TU Delft pracują nad nową technologią, która może zrewolucjonizować sposób magazynowania danych na poziomie atomowym. Czy to oznacza, że w niedalekiej przyszłości będziemy świadkami pojawiania się na rynku kart o niewyobrażalnie dużej pojemności?
Na to będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Prace nad technologią są w zaawansowanej fazie, a ostatnio naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu Technicznego TU Delf dokonali prawdziwego przełomu. Dzięki wykorzystaniu pojedynczych atomów jako bitów danych udało się zapisać cały akapit tekstu (1KB) na powierzchni 100 nanometrów. Oznacza to, że na powierzchni jednego cala kwadratowego (nieco mniej niż wielkość snandardowej karty SD) przechowamy ponad 60 TB danych.
Technologia bazuje na atomach chloru, które są tasowane na powierzchni miedzi, gdzie w naturalny dla siebie sposób tworzą równomierne kwadratowe siatki. Poprzez pozostawienie pustych pól, atomy mogą być przegrupowywane tworząc różnego rodzaju wzory. Te z kolei możemy odczytać jako ciąg znaków, w których zapisane są informacje.
Więcej informacji o nowej technologii możecie znaleźć na stronie www.tudelft.nl.