Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Na pierwszych Warszawskich Targach Książki Artystycznej będzie można znaleźć wydawane w limitowanych nakładach artbooki i książki fotograficzne oraz publikacje gromadzące wiedzę z różnych dziedzin kultury wizualnej – sztuki, fotografii, designu, architektury czy mody. Swoje publikacje zaprezentują polskie galerie sztuki, niezależne wydawnictwa współpracujące z artystami oraz najważniejsze, wielokrotnie nagradzane wydawnictwa z Europy i Stanów Zjednoczonych. Nie zabraknie też przedstawicieli niezależnego rynku wydawniczego z sąsiednich Czech, Słowacji, Litwy czy Ukrainy, a Azję reprezentować będzie wyjątkowa kolekcja japońskich photobooków.
W ramach Targów odbędą się też spotkania z artystami i wydawcami, warsztaty oraz wystawa Fotograficzna Publikacja Roku 2015, którą w Warszawie będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Poniżej prezentujemy program pierwszych Warszawskich Targów Książki Artystycznej.
Pomiędzy książką kulinarną a artbookiem - godzina 12:00
Panel dyskusyjny będzie poświęcony książkom kulinarnym, które ze względu na swoją formę coraz bardziej przypominają książki artystyczne. Jak oddać smak na papierze i jaką rolę w tworzeniu książki kulinarnej odgrywają projekt graficzny czy rodzaj papieru? W jaki sposób wraz z biegiem czasu zmienia się estetyka książek kulinarnych? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć prelegenci.
Bolesław Chromy - godzina 13:30
Spotkanie z Bolesławem Chromrym, autorem opowieści graficznej “Renata". „Renata to miejska baśń, zaludniona plejadą zmutowanych karykatur, które doświadczają życia lub są przez życie doświadczane. Możemy w Renacie zobaczyć melancholię niespełnienia. Możemy złamać kod obrazkowych rebusów i otworzyć szerszy kontekst. Przyjemność czytania Renaty tkwi w detalach. Są jak linki do innej, równoległej rzeczywistości” – powiedział Sławomir Shuty.
Magenta Mag - godzina 15:00
“Nowa anatomia, czyli kilka słów o współczesnych tendencjach” - spotkanie z Michałem Grochowiakiem i Dawidem Misiornym.
Kolekcja Wrzesińska - godzina 16:00
Spotkanie z kuratorem Karolem Szymkowiakiem i projektantem książek Tomaszem Wojciechowskim. Rezultatem projektu „Kolekcja Wrzesińska” jest artystyczne archiwum fotograficzne Wrześni, co roku publikowane w postaci książki autorstwa innego fotografa. Do tej pory książki opublikowali: Bogdan Konopka, Andrzej Jerzy Lech, Mariusz Forecki, Nicolas Grospierre, Zbigniew Tomaszczuk i Katarzyna Majak.
Sputnik Photos - godzina 17:30
Spotkanie z fotografami Sputnik Photos – Rafałem Milachem i Janem Brykczyńskim oraz współpracującymi z kolektywem Anną Nałęcką i Pawłem Szypulskim, którzy opowiedzą o projekcie Stracone Terytoria. Podsumowuje on działania Sputnik Photos na obszarze byłych republik ZSRR – Europy Środkowo-Wschodniej, Krajów Nadbałtyckich, Kaukazu i Azji Centralnej. Podczas spotkania będzie można otrzymać specjalną gazetę poświęconą projektowi.
How to make a book with… Prestel - godzina 18:30
Spotkanie z Andrew Hansenem, dyrektorem zarządzającym wydawnictwa Prestel Publishing - jednym z najważniejszych na świecie wydawnictw zajmujących się sztuką, architekturą, fotografią i designem.
Eksplozja niezależnych magazynów - godzina 12:00
Podczas panelu dyskusyjnego zaproszeni przez magazyn Contemporary Lynx goście będą rozmawiać o powrocie magazynów drukowanych. Co sprawia, że internetowe pokolenie wraca do „staroświeckiej” prasy drukowanej? Czy jest to tylko tymczasowa moda, czy nostalgia za estetyką papierowych magazynów o ekskluzywnych treściach? Jak powinna wyglądać równowaga między drukiem a treściami online? Na te i inne pytania postarają się znaleźć odpowiedź zaproszeni goście.
Spotkanie z Patrykiem Karbowskim, autorem książki “Halfway" - godzina 13:00
W „Halfaway” Patryk Karbowski pokazuje pomniki aspiracji lokalnych władz – place miejskie po modernizacji, migawki z imprez plenerowych, park wodny. Wszystko to zrealizowane dzięki funduszom z Unii Europejskiej, które zmieniają wygląd miast, a co za tym idzie wpływają na zachowania ich mieszkańców. Słodko-gorzka ironia Karbowskiego zatrzymuje w kadrze moment transformacji, specyficznej mieszanki przeszłości i nowoczesności, nostalgii i nadziei.
Spotkanie z Maciejem Jeziorkiem, autorem książki "317 dni do Marsa” - godzina 14:00
Około trzystu dni zajęło indyjskiemu statkowi kosmicznemu dotarcie na orbitę Marsa. Podstawą książki Macieja Jeziorka jest poczucie obcości odczuwane przez Europejczyków na ulicach indyjskich miast, które porównać można właśnie z doświadczeniem podróży na obcą planetę. Jednocześnie książka Jeziorka zaprasza odbiorów do gry w niszczenie stereotypów o Oriencie i odkrywania nowego oblicza współczesnych Indii.
Książka wobec traumy - godzina 15:30
Spotkanie z Pawłem Szypulskim, autorem książki "Pozdrowienia z Auschwitz”. Współczesna ikonografia wojen, konfliktów i aktów terroru zdominowana jest przez amatorskie obrazy rejestrowane telefonami komórkowymi i nadawane wprost z miejsca tragicznych wydarzeń newsowe materiały telewizyjne. Widzowie, jak nigdy wcześniej mogą mieć uczucie niemal bezpośredniego uczestnictwa w tego rodzaju zdarzeniach. Jaką rolę ma w tej sytuacji do odegrania książka – medium z zasady „wolne”, wymagające czasu i dystansu? Co publikacje artystyczne mogą wnieść do naszego sposobu widzenia i rozumienia traumatycznych wydarzeń?
Spotkanie z Oskarem Dawickim i prezentacja książki "I'M SORRY” - godzina 16:30
Jest to pierwsze albumowe opracowanie twórczości artysty. Oprócz fotograficznej dokumentacji prac i performansów, książka prezentuje fotosy z planu Performera – całość w efektownej, albumowej formie z wieloma zdjęciami, których szczegółowe opisy wprowadzają za kulisy twórczości Dawickiego.
Spotkanie z Magdą Buczek, autorką książek “JUSTINA&CO.UK" i "Random selection” - godzina 17:30
Artystka opowie o “JUSTINA&CO.UK" w kontekście długoterminowego projektu "JUSTINA", w którym artystka buduje historię wokół barwnej osobowości swojej kuzynki. Artbook “JUSTINA&CO.UK" otrzymał nagrodę w kategorii Selfpublishing w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014.
Warszawskie Targi Książki Artystycznej organizuje księgarnia artystyczna Bookoff i rocznik Print Control poświęcony polskiemu projektowaniu drukowanemu. Targi odbywać się będą w dniach 27-29 listopada 2015 roku, w godzinach 12:00-20:00, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przy ul. Pańskiej 3 w Warszawie. Wstęp wolny. Więcej informacji w tym między innymi szczegółową listę biorących udział w wydarzeniu wydawców możecie znaleźć na stronie artbookfair.pl.