Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
"Kazimierz bez słów" nie wymaga komentarza. Dla osób, które znają historię krakowskiej dzielnicy żydowskiej, w której przed II wojną światową mieszkało kilkadziesiąt tysięcy Żydów, zdjęcia w tym albumie mówią same za siebie. Dla tych, którzy poznali los dawnych mieszkańców Kazimierza - pustka pokazana na fotografiach Bogdana Frymorgena nie jest tylko zwyczajnym brakiem koloru, radości, uroku codziennego życia... Przejmujący czarno-biały świat przypomina to co było. To przypomnienie nie jest dosłowne, nie jest wprost... Nagle metaforycznego znaczenia nabierają cienie, kapelusze, kontury ludzkie, graffiti, dawne przedmioty użytkowe... Kamienice, balkony, okna, place, korytarze, sklepy, dachy, ulice, ściany, balustrady, bramy, bruk... Wszystkie je znamy, mijamy na co dzień, ale w tym albumie wyglądają jakoś inaczej, tak jakby zastygły w bezruchu, jakby były trochę z innego świata... Część fotografii epatuje wręcz pustką, brakiem, ciszą... "Tej pustki nic nie wypełni. Niech życie uszanuje jej ciszę" to przejmujący apel autora fotografii. Wtórując jego słowom można jedynie dodać: niech pustka zostanie dostrzeżona, cisza usłyszana i pamięć uszanowana przez życie... - pisze Edyta Gawron, historyk z Katedry Judaistyki UJ, prezes zarządu Fundacji Galicia Jewish Heritage Institute.
Bogdan Frymorgen - producent i dziennikarz radiowy, studiował anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, współpracownik BBC World Service i RMF FM. Jest związany z wieloma intytucjami kulturalnymi na krakowskim Kazimierzu. Członek Zwiazku Polskich Artystow Fotografikow i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Album "Kazimierz bez słów" dostępny jest w księgarniach w centrum Krakowa i na krakowskim Kazimierzu. Dostaniemy go również w księgarni internetowej: www.austeria.pl.