Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
{COP|
Lumix FZ100 to nowy "topowy" superzoom w ofercie firmy Panasonic. Producent wyposażył go w 14,1 -megapikselową matrycę MOS o rozmiarze 1/2,33 cala, która umożliwia (wraz z nowym procesorem Venus Engine FHD) rejestrowanie sekwencji zdjęć w pełnej rozdzielczości z prędkością 11 kl/s (z mechaniczną migawką). Po zmniejszeniu rozdzielczości do 3,5-megapikseli prędkość ta może wzrosnąć jeszcze do 60 kl/s, a w rozdzielczości QVGA do nawet 220 kl/s (w obydwu przypadkach z migawką elektroniczną).
Równie interesująco prezentuje się obiektyw Lumiksa FZ100. Zakres jego ogniskowych to 25-600 milimetrów (24-krotny zoom). Składa się z 14 elementów ustawionych w 10 grup. Wśród wszystkich soczewek można znaleźć 3 wykonane ze szkła ED i 2 asferyczne. Nowy superzoom Panasonika został wyposażony w stabilizację obrazu Power O.I.S.
Lumix FZ100 został zaprojektowany z myślą o rejestrowaniu nie tylko zdjęć, ale też filmów Full HD. Aparat oferuje rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli i kodowanie AVCHD. Oczywiście w trakcie filmowania można zoomować, a mechanizm zmiany ogniskowej i fokusowania został maksymalnie wyciszony. W trakcie filmowania użytkownik może się wspomagać większością elektronicznych systemów, z iA (Intelligent Auto) na czele.
Aparatem można kadrować na dwa sposoby. Po pierwsze, za pomocą 3-calowego, obrotowego ekranu LCD o rozdzielczości 460 000 punktów, po drugie za pomocą wbudowanego wizjera elektronicznego o przekątnej 0,2 cala i rozdzielczości 200 000 pikseli.
Drugi z nowych superzoomów, Lumix FZ45, to brat bliźniak opisanego wcześniej FZ100. Producent zastosował ten sam obiektyw, ale inną matrycę - sensor CCD o takiej samej rozdzielczości (14,1-megapikseli) i wielkości (1/2,33 cala). Dane z matrycy przetwarza procesor Venus Engine HD II. Inna matryca i procesor skutkują brakiem rozbudowanych opcji rejestrowania zdjęć seryjnych czy wideo w rozdzielczości Full HD (jest tylko 720p). Inna zmiana wiąże się z zastosowaniem prostszego ekranu LCD - 3-calowego, o rozdzielczości 230 000 punktów i bez możliwości obracania.
Na razie nie wiemy kiedy aparaty trafią do sklepów, ani ile będą kosztować. Poniżej - specyfikacja techniczna: