Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Lustrzanki A290 i A390 zastępują w ofercie koncernu Sony modele A230 i A380, czyli podstawowe modele kierowane do początkujących amatorów fotografii. W stosunku do poprzedników nie zmieniło się zbyt wiele. Pojawił się inaczej zaprojektowany grip - element, który był mocno krytykowany w poprzedniej generacji. Obydwa aparaty mają też teraz taką samą, 14,2-megapikselową, stabilizowaną matrycę CCD znaną z A380.
Podobnie jak w przypadku A230 i A380 dwie nowe lustrzanki różnią się znacząco w kwestii trybu Live View. W słabiej wyposażonej A290 nie ma go wcale, natomiast w A390 producent zastosował układ dwóch matryc znany z wcześniejszych konstrukcji, który umożliwia korzystanie z podglądu na żywo i jednoczesne szybkie ostrzenie. W A390 znalazł się w związku z tym wychylany, 2,7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 000 punktów, a w A290 taki sam, ale stały. Poza tym, różnic między tymi aparatami nie ma.
Znamy już orientacyjne ceny obydwu lustrzanek. A390 z obiektywem kitowym 18-55mm ma kosztować około 2200 złotych, natomiast A290 około 2000 złotych. Poniżej przytaczamy specyfikację oraz informację prasową firmy Sony:
Nowe funkcjonalne lustrzanki cyfrowe Sony dla początkujących użytkowników
Łatwe w obsłudze modele DSLR-A390 i DSLR-A290 o rozdzielczości 14,2 megapikseli
- DSLR-A390 o rozdzielczości 14,2 megapikseli, z funkcją Quick AF Live View i uchylnym ekranem LCD 2,7 cala; DSLR-A290 o rozdzielczości 14.2 megapikseli
- Niewielka obudowa z nową konstrukcją uchwytu i zmodyfikowanym rozmieszczeniem przycisków zapewniają wygodę obsługi
- Funkcja Quick AF Live View z uchylnym ekranem LCD (A390) - duża szybkość i dokładność autofokusa oraz łatwy podgląd na żywo
- Przyjazny przewodnik wyświetlany na ekranie i wyświetlacz graficzny
- Wyjście HDMI i technologia BRAVIA Sync
Oferta lustrzanek cyfrowych Sony Alpha wzbogaci się o dwa nowe aparaty klasy podstawowej.
Modele DSLR-A390 (A390) i DSLR-A290 (A290), idealne dla początkujących użytkowników lustrzanek cyfrowych, oferują dużą poprawę jakości obrazu i możliwości twórczych w porównaniu z aparatami kompaktowymi. Ważne jest również to, że są one wyjątkowo łatwe w obsłudze, nawet dla osób, które po raz pierwszy mają w rękach lustrzankę cyfrową.
Obydwa modele mają rozdzielczość efektywną 14,2 megapikseli, która zapewnia świetny obraz o niskim poziomie szumów, oraz umożliwiają szybkie wykonywanie zdjęć, co użytkownicy lustrzanek cyfrowych szczególnie sobie cenią. A390 ma dodatkową zaletę - Quick AF Live View. Ten unikatowy system łączy w sobie wygodę podglądu na żywo na uchylnym ekranie Clear Photo LCD oraz szybkiego, dokładnego autofokusa z detekcją fazową.
Najprostsza lustrzanka cyfrowa Sony, A290, oferuje tę samą rozdzielczość efektywną, co A390 - 14,2 megapikseli - w niewielkiej obudowie o wadze zaledwie 456 g (bez akumulatora i nośników).
Obydwa aparaty mają uchwyt o nowej konstrukcji, który zapewnia jeszcze większą wygodę obsługi. Oba modele mają także zmodyfikowany, przejrzysty układ przycisków na górnej powierzchni obudowy.
Nawet początkujący użytkownicy lustrzanek cyfrowych mogą z łatwością poznać bogate możliwości twórcze, jakie oferują prezentowane aparaty. Wyświetlacz graficzny pozwala łatwo, intuicyjnie zrozumieć zależność między szybkością migawki i przysłoną oraz wpływ ustawień ekspozycji na końcowy obraz. Przewodnik zawiera przejrzyste, zwięzłe wyjaśnienia funkcji aparatu zilustrowane przykładowymi ilustracjami. Kolorowe ikony na ekranie ułatwiają szybki dostęp do menu funkcji fotografowania i wyświetlania.
Aparaty A390 i A290 są wyposażone w miniaturowe złącze HDMI do bezpośredniego połączenia z dowolnym telewizorem obsługującym ten standard (wymagany dostępnie opcjonalnie kabel). Obsługa trybu PhotoTV HD gwarantuje jeszcze lepszą prezentację zdjęć na modelach zgodnych z telewizorami BRAVIA. Funkcja BRAVIA Sync pozwala wygodnie sterować pokazami slajdów i innymi funkcjami odtwarzania zdjęć z aparatu za pomocą pilota do telewizora.
Nowe lustrzanki cyfrowe A390/A290 będą dostępne od lipca br.