Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Panasonic Lumix DMC-TZ6 i DMC-TZ7 to następcy zaprezentowanych niemal równo rok temu modeli TZ4 i TZ5. Zmian w stosunku do poprzedników jest sporo i nie dotyczą tylko drobiazgów. Nie zmieniła się za to koncepcja: niewielka obudowa ma mieścić aparat o dużym zakresie ogniskowych.
Obydwa nowe Panasoniki z serii TZ mają taką samą, 10-megapikselową matrycę, zamkniętą w kompaktowej obudowie mierzącej 103.3 x 59.6 x 32.8 mm. Jeszcze jedną wspólną cechą aparatów jest obiektyw Leica o 12-krotnym zoomie i zakresie ogniskowych wynoszącym 25 - 300 milimetrów. Konstrukcja ta składa się z 10 elementów ustawionych w 8 grup - 2 z tych elementów mają łącznie 3 asferyczne powierzchnie, a 2 inne wykonano ze szkła ED. Oczywiście nie mogło zabraknąć stabilizacji Mega O.I.S. Przyznajemy, że taka szerokokątność połączona z dużą krotnością obiektywu robi spore wrażenie. Cieszymy się, że Panasonic chyba już na stałe wpisał do swojej polityki produktowej wprowadzanie coraz większej ilości aparatów z bardzo szeroko widzącymi obiektywami.
Obydwa aparaty różnią się ekranem LCD. W Lumiksie DMC-TZ6 producent zastosował standardowy, 2,5 calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 000 punktów, natomiast w DMC-TZ7 znalazł się ekran o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 460 000 punktów. Ten drugi posiada dodatkowo funkcję automatycznego dostosowywania poziomu jasności do panujących warunków zewnętrznych. Różnice między modelami to również sposób przetwarzania obrazu. O ile w mniej zaawansowanym DMC-TZ6 użyto sprawdzony procesor Venus Engine IV, to do bardziej zaawansowanego DMC-TZ7 trafił procesor Venus Engine HD, który umożliwia nagrywanie filmów z wykorzystaniem kodeka {ITL|AVCHD Lite.
Panasonic w przypadku modelu Lumix DMC-TZ7 wyraźnie postawił na filmy. Z tyłu obudowy umieścił dedykowany przycisk służący do włączania nagrywania. Oprócz standardowych sekwencji Motion JPEG można też rejestrować obrazy z wykorzystaniem kodeka AVCHD Lite. Według producenta ma to owocować mniejszą objętością generowanych plików. Można na to wpływać wybierając jeden z trzech stopni kompresji: SH (17Mbps), H (13 Mbps) i L(9 Mbps). Co ciekawe, w trybie filmowym dostępna jest funkcja iA, czyli "inteligentne" auto, samoczynnie rozpoznające rejestrowaną scenę i dobierające stosowne parametry. W modelu Lumix TZ6 dostępne są jedynie filmy Motion JPEG.
Na razie nie znamy polskich cen aparatów.] Poniżej prezentujemy specyfikacje i informację prasową producenta:
Nowe aparaty Lumix serii TZ - megazoomy z szerokim kątem i funkcją video w jakości HD
Aparaty Lumix DMC-TZ7 i DMC-TZ6 to najmniejsze na świecie kompakty z ultraszerokokątnym obiektywem Leica 25mm, z 12x zoomem optycznym, a Lumix DMC-TZ7 to pierwszy aparat z możliwością nagrywania filmów wysokiej rozdzielczości w AVCHD Lite*- nagraj 2x więcej filmu jakości HD na kartach pamięci
Warszawa, 27 stycznia 2009 r. - Panasonic poszerzył ofertę aparatów cyfrowych z linii TZ o nowe modele - Lumix DMC-TZ7 i siostrzany Lumix DMC-TZ6. Oba modele wyposażone zostały w 10.1-megapikselową matrycę oraz 25mm ultraszerokokątny obiektyw z 12x zoomem optycznym, które czynią je aparatami godnymi uwagi.
Lumix DMC-TZ7 i Lumix DMC-TZ6 to aparaty o wszechstronnych możliwościach. Wyróżnia je obiektyw LEICA DC VARIO-ELMAR i 10.1-megapikselowa matryca. W porównaniu do poprzednich modeli, w aparatach tych zwiększono zoom optyczny z 10x na 12x, a także poszerzono kąt widzenia - z 28mm do 25mm, jednocześnie zmniejszając ich wymiary i wagę.
Model DMC-TZ7 jest pierwszym na świecie aparatem cyfrowym, który umożliwia rejestrowanie filmów w AVCHD Lite pozwalającym na zapisywanie długich filmów wideo w wysokiej rozdzielczości. Dobrze przemyślana pod względem funkcjonalności konstrukcja m.in. z osobnym przyciskiem do włączania nagrywania sprawia, że DMC-TZ7 to prawdziwa hybryda - jedyny model, który zachwyca działaniem zarówno jako aparat jak i kamera, zapewniając łatwą obsługę w obu trybach.
Oba modele posiadają Inteligentny tryb automatyczny iA charakterystyczny dla aparatów Lumix. W modelu Lumix DMC-TZ7 tryb iA wzbogacony został o funkcję Face Recognition, która zapamiętuje twarze z wcześniej wykonanych zdjęć. Jeśli podobna twarz pojawi się ponownie w kadrze, aparat sam ustawi odpowiednio ostrość i ekspozycję, tak by uchwycić ją jak najlepiej. Ta sprytna funkcja dostępna jest również w trybie Movie. W modelu Lumix DMC-TZ7 i DMC-TZ6 w trybie iA dostępne są także funkcje Optical Image Stabilizer, Intelligent ISO Control, Face Detection (w modelu TZ6 tylko w trybie foto), Intelligent Scene Selector, która automatycznie wybiera najbardziej pasujący tryb sceny pomagając jednocześnie skorygować drżenie rąk, ostrość i problemy z oświetleniem, a także Intelligent Exposure (w modelu TZ6 tylko w trybie foto) oraz funkcję AF Tracking w trybie fotografowania i możliwość cyfrowej redukcji efektu czerwonych oczu.
Oba modele umożliwiają kręcenie filmów w formacie Quick Time Motion JPEG. Dodatkowo w aparacie Lumix DMC-TZ7 zastosowano AVCHD Lite, który pozwala użytkownikom cieszyć się oglądaniem nie tylko zdjęć, ale także filmów HD po przełożeniu karty pamięci SD/SDHC z aparatu do wbudowanego wejścia VIERA Image Viewer w telewizorze VIERA HDTV*. Alternatywnie, można także podłączyć aparat opcjonalnym kablem mini-HDMI do telewizora wyposażonego w funkcję VIERA Link i za pośrednictwem pilota od telewizora uruchomić pokaz slajdów złożony ze zdjęć i filmów.
Lumix DMC-TZ7 wyposażony został w 3-calowy, wyświetlacz Intelligent LCD z szerokim kątem widzenia o rozdzielczości 460 000 punktów, który poprawia widoczność podczas nagrywania i odtwarzania obrazów. Lumix DMC-TZ6 posiada 2.7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 230 000 punktów.
Oprócz obiektywu o lepszych parametrach i większej funkcjonalności, Lumix DMC-TZ7 i Lumix DMC-TZ6 są także mniejsze i lżejsze od poprzednich modeli z tej serii, co ułatwia zabranie ich w każdą podróż. Aparaty te będą wspaniałymi towarzyszami podróży, charakteryzującymi się wysokiej jakości podzespołami zamkniętymi w kieszonkowych rozmiarów obudowie. Pozwolą cieszyć się świetnymi zdjęciami i filmami HD uzyskanymi dzięki dużemu zakresowi ogniskowych, od 25mm szerokiego kąta do 12x telefoto.
* "AVCHD" jest formatem pozwalającym na zapisywanie i odtwarzanie cyfrowych filmów wideo w wysokiej rozdzielczości opracowany łącznie przez Panasonic Corporation i Sony Corporation. "AVCHD Lite" jest odmianą formatu "AVCHD" w kamerach cyfrowych HD z funkcja nagrywania wideo ograniczona do 720P. Logi i licencja "AVCHD Lite" są zarezerwowane dla kamer AVCHD. Kamery cyfrowe zostały dodane do kategorii Kamer wideo AVCHD.
*Logo "AVCHD" i "AVCHD Lite" są znakami handlowymi Panasonic Corporation i Sony Corporation.
* Obrazy ruchome nagrane w AVCHD Lite na karcie pamięci SD lub na dysku DVD nie mogą być odtwarzane w urządzeniach, które nie obsługują standardu AVCHD.
1. Ultraszerokokątny obiektyw LEICA DC Lens 25mm z 12x zoomem optycznym to wszechstronne możliwości fotografowania i nagrywanie filmów
Lumix DMC-TZ7 i DMC-TZ6 charakteryzuje wysokiej jakości ultraszerokokątny obiektyw LEICA DC VARIO ELMAR 25mm z 12x zoomem optycznym. Trudno wyobrazić sobie obiektyw o zakresie ogniskowych od 25mm do 300mm (ekwiwalent dla filmu 35mm) w tak małej i lekkiej obudowie. W konstrukcji optycznej obiektywu wykorzystano 10 elementów w 8 grupach, w tym 2 soczewki ED i 2 asferyczne soczewki z 3 asferycznymi powierzchniami. Ten zaawansowany obiektyw w niezwykle płaskiej i kompaktowej obudowie posiada niewiarygodnie dobrej jakości optykę. Aparaty te są wyposażone w funkcję Extra Optical Zoom, która umożliwia zwiększenie zoomu optycznego do 21.4x (w rozdzielczości 3-megapiksele) poprzez użycie centralnej części dużej matrycy CCD, by jeszcze bardziej przybliżyć fotografowane obiekty bez pogorszenia jakości zdjęcia.
Lumix DMC-TZ7 z 12.1-megapikselową matrycą CCD pozwala na fotografowanie z rozdzielczością do 10-megapikseli. Lumix DMC-TZ6 posiada matrycę o rozdzielczości 10,1-megapiksela. Oba modele rejestrują zdjęcia w proporcjach - 4:3, 3:2, lub 16:9, co pozwala uzyskać dynamiczne i bardzo ekspresyjne ujęcia. Ponadto, model Lumix DMC-TZ7 wyposażony jest w tryb Multi Aspect, który umożliwia fotografowanie we wszystkich trzech proporcjach jednocześnie.
2. Wyższy poziom kręcenia filmów w modelu DMC-TZ7 dzięki zastosowaniu nowej generacji AVCHD Lite i trybu iA (Intelligent Auto)
Lumix DMC-TZ7 oprócz rejestrowania filmów w formacje Motion JPG, nagrywa także wysokiej jakości obrazy w AVCHD Lite. Główną jego zaletą jest niemal dwukrotnie dłuższy czas nagrania w jakości HD w porównaniu do formatu Motion JPEG. Aparat DMC-TZ7 został wyposażony także w funkcję Dolby Digital Stereo Creator, która umożliwia nagrywanie wysokiej jakości audio, co pozwala połączyć piękny obraz ze znakomitym dźwiękiem stereo.
W aparacie Lumix DMC-TZ7, popularny tryb iA dostępny jest także w trybie nagrywania filmów. Tryb ten łączy w sobie kilka funkcji, które uruchamiane automatycznie dobierają parametry zdjęć w zależności od warunków i okoliczności by uzyskać jak najlepsze efekty. Jedną z nich jest optyczna stabilizacja obrazu (O.I.S.), która niweluje efekt drżenia rąk podczas używania długiego zoomu. Funkcja Face Detection automatycznie wykrywa twarz w kadrze i odpowiednio dostosowuje ostrość, ekspozycję, kontrast i karnację skóry. Funkcja Intelligent Exposure stale monitoruje poziom otaczającego światła i dobiera odpowiednie ustawienia ekspozycji. Dodatkowo funkcja Intelligent Scene Selector automatycznie zmienia tryb nagrywania (Normal, Portrait, Macro, Scenery i Low Light) w zależności od sytuacji by zapewnić najlepszą jakość obrazu.
Ułatwieniem zastosowanym w modelu DMC-TZ7 jest oddzielny przycisk na tylnym panelu aparatu włączający funkcję nagrywania ruchomych obrazów. Po włączeniu nagrywania filmów, większość ustawień aparatu nadal będzie dostępnych, jak np. potężny 12x zoom optyczny. Model ten posiada także funkcję Wind Cut, która blokuje większość hałasu powodowanego przez wiatr. Oprócz tego aparat Lumix DMC-TZ7 w trybie nagrywania filmów oferuje także tryb Color oraz 16 różnych programów tematycznych dostępnych w trybie fotografowania.
W AVCHD Lite użytkownik może wybrać spośród 3 poziomów jakości ruchomych obrazów: SH (17Mbps), H (13 Mbps) i L(9 Mbps).
Obrazy zarejestrowane na karcie pamięci SD w AVCHD Lite łatwo mogą być przeglądane na telewizorze Panasonic VIERA. Wystarczy włożyć kartę do VIERA Image Viewer, slotu kart pamięci SD/SDHC w telewizorze VIERA lub w odtwarzaczu Blu-ray. Można także użyć opcjonalnego kabla mini HDMI by odtworzyć zdjęcia i filmy bezpośrednio w telewizorze za pomocą funkcji VIERA Link. Funkcja odtwarzania w aparacie Lumix DMC-TZ7 umożliwia także wyświetlanie pokazu slajdów. Wszystkie funkcje można kontrolować za pomocą pilota od telewizora VIERA.
Dodatkowo, załączony software PHOTOfunSTUDIO HD Edition ułatwia przeglądanie i edytowanie nagranych treści. Można także wybrane filmy zamieścić na YouTube lub nagrać na dysk DVD.
Aparat Lumix DMC-TZ6 umożliwia kręcenie filmów w formacje Morion JPEG. W modelu tym nie jest dostępny oddzielny przycisk włączania funkcji nagrywania oraz wybór programów tematycznych.
* Wybierając jakość obrazu HD, WVGA lub VGA, rekomendujemy użycie szybkich kart o szybkości 10MB/s lub wyższej umieszczonej na opakowaniu.
* Ruchome obrazy mogą być rejestrowane bez przerwy do 15 minut
* Nieprzerwane nagrywanie przekraczające 2GB nie jest możliwe w przypadku nagrywania motion JPEG. Pozostały czas ciągłego nagrywania wyświetlany jest na ekranie.
* Ruchome obrazy nagrane w AVCHD Lite na karcie pamięci SD lub dysku DVD nie mogą być odtwarzane na urządzeniach, które nie obsługują standardu AVCHD.
3. Dalsza ewolucja trybu iA (Intelligent Auto) dzięki dodaniu do modelu Lumix DMC-TZ7 funkcji Face Recognition
Wykonywanie wspaniałych zdjęć aparatem Lumix DMC-TZ7 jest niezwykle proste, dzięki bardziej zaawansowanemu trybowi iA (Intelligent Auto). W modelu tym tryb iA zawiera nową funkcję Face Recognition oraz funkcję AF Tracking. W trybie iA aparat sam wykonuje całą pracę związaną ze znalezieniem odpowiednich ustawień, dając użytkownikowi swobodę w wyborze kompozycji i uchwyceniu ważnych chwil.
Funkcja Face Recognition "zapamiętuje" twarze. Jeśli podobna twarz jest nagrywana kilka razy, aparat proponuje użytkownikowi by ją zarejestrował. Spowoduje to, że gdy podobna twarz ponownie znajdzie się w kadrze, aparat ją rozpozna i wyświetli imię nadane podczas rejestracji, a także ustawi ostrość i ekspozycję, tak by ta twarz była jasna i ostra. Podczas rejestracji, użytkownik może wybrać ikonę, która będzie pojawiać się, gdy aparat rozpozna ją w kadrze. Można także wprowadzić datę urodzenia zarejestrowanej osoby, dzięki temu wiek sfotografowanej osoby wraz z nadaną nazwą będzie wyświetlany na zdjęciu. Ponadto, jeśli rozpoznane zostanie dziecko poniżej 3 lat, to aparat automatycznie ustawi tryb Baby. Podczas odtwarzania obrazów, użytkownik aparatu Lumix DMC-TZ7 może użyć funkcji Category Playback, dzięki której wyświetlone zostaną tylko zdjęcia z wybraną zarejestrowaną w aparacie twarzą. Można także wyświetlić pokaz slajdów ze zdjęciami, na których znajduje się wybrana osoba. Bardzo użyteczne i łatwe w funkcji Face Recognition może być również archiwizowanie zdjęć. Dodatkowo ten zaawansowany system Face Detection cyfrowo koryguje efekt czerwonych oczu na zdjęciach.
Funkcja AF Tracking w aparacie Lumix DMC-TZ7 może zablokować ostrość na wybranym obiekcie i utrzymać ją nawet podczas ruchu. Dzięki niej uzyskanie pięknych i ostrych zdjęć w nagłych momentach jest bardzo proste.
Oprócz tych zaawansowanych funkcji, tryb iA dziedziczy podstawowe funkcje, potrzebne w dobrych aparatach cyfrowych. Należy do nich Mega O.I.S., która pomaga uniknąć niewyraźnych miejsc na zdjęciach spowodowanych drżeniem ręki i Inteligent ISO Control, która redukuje rozmycie poruszających się fotografowanych obiektów na zdjęciu poprzez właściwe dostosowanie czułości ISO. Optyczna stabilizacja obrazu Mega O.I.S. posiada teraz tryb AUTO i pozwala wybrać miedzy konwencjonalnym Mode 1 i Mode 2 w zależności od tego, który tryb lepiej pasuje do używanego współczynnika zoomu. Funkcja Intelligent Exposure optymalizuje parametry ekspozycji dla każdej części zdjęcia, zapobiegając powstawaniu zbyt ciemnych i jasnych miejsc, a także pomagając upewnić się, że kolory i detale są pięknie odwzorowane. Zapewnia to funkcja automatycznej kompensacji tylnego oświetlenia, która jest aktywowana zawsze, gdy aparat wykryje, że fotografowany obiekt znajduje się w świetle tylnym. Inteligent Scene Selector automatycznie wykrywa pięć tematów fotografowania - Portret, Nocny Portret, Pejzaż, Nocny Pejzaż i Makro - i przełącza do odpowiedniego trybu.
System Quick AF (dostępny także w modelu DMC-TZ6) pomaga utrzymać ostrość obiektu, podczas gdy aparat działa w trybie nagrywania filmów, nawet przed wciśnięciem do połowy spustu migawki. Zwiększa to szanse na wykonanie poprawnego zdjęcia z ustawioną przesłoną, ponieważ ostrość zawsze ustawiona jest blisko obiektu, co minimalizuje czas ustawienia ostrości. W aparacie Lumix DMC-TZ7 zwiększona została także liczba pól autofokusa z 9 do 11. Wszystkie powyższe użyteczne i wygodne funkcje mogą być aktywowane poprzez wciśnięcie jednego przycisku iA.
4. Venus Engine HD zastosowany w aparacie Lumix DMC-TZ7 zapewnia wysoką jakość zdjęć i nagranych filmów
Aparat Lumix DMC-TZ7 wyposażony został w procesor Venus Engine HD, który został tak skonstruowany, by nagrywać piękne, wysokiej jakości obrazy ruchome w AVCHD Lite. Venus Engine HD z podwójnym procesorem CPU, charakteryzuje się 2.4x zdolnością przetwarzania sygnału, która znacznie zwiększa szybkość działania aparatu.
Przetwornik LSI wyposażony w nowy układ elektroniczny zwiększa inteligencję aparatu, który rozpoznaje ludzkie twarze. Zapewnia także wysokiej jakości wyjście przez HDMI.
Venus Engine HD redukuje, przed jak i po przetworzeniu obrazu, zakłócenia w jasności i barwach, dodatkowo oddzielając szum na niskich i wysokich częstotliwościach.
Ten wielozadaniowy procesor przetwarzania obrazu charakteryzuje się super szybkim czasem reakcji. Czas opóźnienia uwolnienia migawki na poziomie 0.006 sekund ułatwia uchwycenie nagłych, spontanicznych ujęć. Ponadto w trybie zdjęć seryjnych Lumix DMC-TZ7 może zrobić około 2.3 zdjęcia na sekundę w rozdzielczości 10-megapikseli*1, natomiast w trybie High-Speed Burst, aparat może wykonać około 10 zdjęć na sekundę*2. DMC-TZ7 udostępnia użytkownikom również możliwość nieograniczonego wykonywania zdjęć seryjnych aż do momentu zapełnienia karty pamięci*3. W modelu DMC-TZ7 dodano także nowy tryb Flash Burst, który umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych ze stałym wyzwalaniem lampy błyskowej*4.
Procesor Venus Engine HD jest również bardziej wydajny pod względem energetycznym w porównaniu do Venus Engine IV, zapewniając żywotność baterii do 300 zdjęć na jednym ładowaniu (według standardu CIPA).
W modelu Lumix DMC-TZ6 zastosowana procesor Vensu Engine IV, znany z poprzednich modeli aparatów Panasonic. Żywotność baterii w tym aparacie wynosi 320 zdjęć (według standardu CIPA).
*1Max. 5 zdjęć w trybie Standard/3 w trybie Fine.
*2 3-megapksele (4:3), 2.5-megapksele (3:2), 2-megapiksele (16:9), (10 klatek na sekundę w trybie Speed Priority / 6 klatek na sekundę w trybie Picture Priority)
*3 Prędkość wykonywania zdjęć seryjnych różni się w zależności od karty pamięci, wielkości zdjęć i kompresji. Ilość zdjęć zależy od pojemności karty pamięci, żywotności baterii, wielkości zdjęć i kompresji zdjęć
*4 Max. 5 zdjęć. W rozdzielczości 3-megapiksele (4:3), 2.5-megapiksele (3:2), 2-megapiksele (16:9)
5. 3-calowy duży wyświetlacz LCD super wysokiej rozdzielczości 460 000 pkt zapewnia proste przeglądanie zdjęć - Lumix DMC-TZ7
Lumix DMC-TZ7 został wyposażony w 3-calowy wyświetlacz Inteligent LCD o rozdzielczości 460 000 pkt, który zapewnia także szeroki kąt widzenia. Funkcja Intelligent LCD rozpoznaje warunki oświetlenia i automatycznie kontroluje poziom jasności wyświetlacza w 11 krokach tak, aby widoczność kadru czy przeglądanych zdjęć była optymalna. Duży ekran świetnie oddaje szczegóły, umożliwiając tym samym kontrolę ostrości zdjęcia.
Menu aparatu jest niezwykle czytelne i proste w nawigacji dla wszystkich użytkowników, dzięki opcji "Display Size".
Lumix DMC-TZ7 oferuje tryb Playback, który pozwala wybrać sposób odtwarzania spośród 3 opcji: "tylko zdjęcia", "tylko filmy" lub "zdjęcia i filmy". Dodatkowo wybierając opcję :tylko filmy” możemy dalej zdefiniować czy chcemy odtwarzać w formacie AVCHD Lite czy Morion JPEG.
Lumix DMC-TZ6 został wyposażony w 2.7-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230 000 pkt.
6. Inne wszechstronne funkcje aparatu zwiększające radość z fotografowania
Funkcje aparatów z rodziny Lumix stale są udoskonalane i rozwijane, dzięki czemu fotografowanie i nagrywanie filmów daje jeszcze więcej radości. Lumix DMC-TZ7, między innymi, oferuje użytkownikom korzystanie z trybów Scene, które są optymalne dla różnych warunków fotografowania, także w trybie kręcenia filmów. Możliwość wyboru spośród 27 trybów tematycznych dla zdjęć i 17 dla obrazów ruchomych nagrywanie pięknych filmów nie stwarza już żadnych problemów. (Model DMC-TZ6 daje możliwość wyboru trybów Scene tylko w trybie fotografowania).
W modelu DMC-TZ7 dodano tryb Panorama Assist, który umożliwia tworzenie pięknych zdjęć panoramicznych w pionie i poziomie. Wystarczy wykadrować zdjęcia zgodnie z prowadnicami wyświetlonymi na ramce, a następnie przygotować panoramiczne ujęcia w dołączonym programie PanoramaMaker.
Model ten daje także możliwość przypisania dwóch ustawień My Scene, które pozwolą szybko wykonać zdjęcie w określonych wcześniej warunkach.
W modelu tym zmniejszona została także minimalna odległość od fotografowanego obiektu do 3 cm. Funkcja Macro Zoom dodatkowo umożliwia przybliżenie obiektu przez wykorzystanie 3x zoomu cyfrowego i ustawienie szerokiego kąta.
Aplikacja PHOTOfunSTUDIO 3.0 HD Edition
Do modelu DMC-TZ7 dołączono najnowszą wersję aplikacji PHOTOfunSTUDIO 3.0 HD Edition, która umożliwia użytkownikom edytowanie i katalogowanie zbioru zdjęć z jeszcze większą łatwością i przyjemnością.
Zainstalowane oprogramowanie PHOTOfunSTUDIO 3.0 HD Edition umożliwia szybkie przeniesienie zdjęć i filmów do komputera PC przez kabel USB, gdzie mogą być przeglądane i katalogowane. Z PHOTOfunSTUDIO 3.0 HD Editio łatwo można także usunąć niepotrzebne filmy nagrane w formacie AVCHD Lite.
Dzięki funkcji Face Recognition aplikacja sortuje zdjęcia na PC zgodnie z nazwą nadaną określonej osobie. Ponadto, niezależna funkcja Face Recognition rozpoznaje twarze przechowywane w komputerze PC i sortuje zdjęcia według twarzy. Aplikacja pozwala na tworzenie pokazu slajdów wzbogaconego o różne efekty, m.in. wykorzystując jako podkład muzyczny pliki z biblioteki iTunes. Dodatkowo filmy łatwo mogą być wysłane do serwisu YouTube dzięki wbudowanej aplikacji YouTube uploader.
Do aparatu Lumix DMC-TZ6 dołączona jest najnowsza wersja PHOTOfunSTUDIO 3.0.