Leaf przedstawia gotową wersję lustrzanki średnioformatowej

Autor: Michał Sułkiewicz

20 Wrzesień 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Prawie rok temu firma Leaf zapowiedziała profesjonalną średnioformatową lustrzankę cyfrową. Teraz model Leaf AFi został zaprezentowany jako w pełni funkcjonalny aparat. Poznaliśmy też więcej szczegółów na temat tej konstrukcji i systemu.

Firma Leaf jest z pewnością znana naszym czytelnikom jako producent cyfrowych ścianek do aparatów średnioformatowych. Nie było więc dużym zaskoczeniem, gdy rok temu podczas targów Photokina producent ten zaprezentował prototyp w pełni zintegrowanego cyfrowego systemu średnioformatowego. Tym bardziej, że wcześniej miał już na koncie krótki romans z body Mamiya - Leaf Mamiya ProDigital II. Pierwsze informacje o lustrzance Leaf AFi podaliśmy we wcześniejszym artykule. Dzisiaj możemy przedstawić więcej danych na temat tego systemu i samego aparatu.

Leaf AFi-75

Jak podaje producent, w tworzeniu założeń i budowie aparatu wzięła udział uznana firma Jenoptik. W sprzedaży mają być dostępne trzy odmiany aparatu:

  • Leaf AFi-75: CCD 48 x 36 mm, rozdzielczość 33 Mp, format zdjęć 6726 x 5040, wielkość TIFF 190 MB, czułość ISO 50-800
  • Leaf AFi-65: CCD 44 x 33 mm, rozdzielczość 28 Mp, format zdjęć 6144 x 4622, wielkość TIFF 159 MB, czułość ISO 50-800
  • Leaf AFi-54: CCD 48 x 36 mm, rozdzielczość 22 Mp, format zdjęć 5356 x 4056, wielkość TIFF 126 MB, czułość ISO 25-400

Wcześniej pisaliśmy już, że ważnym elementem systemu są obiektywy Schneider AutoFocus Digital (AFD). Zostały one specjalnie stworzone do zastosowań cyfrowych, konkretnie do współpracy z cyfrowymi przystawkami "30+ Mp" - jak to nazywa Leaf w swoich materiałach - a chodzi oczywiście o matryce o rozdzielczości powyżej 30 milionów pikseli. Cytując dalej materiały producenta "obiektywy oferują optymalną ostrość jednocześnie w pełni wykorzystując wysoką rozdzielczość sensora CCD". Zapowiedziano pięć szkieł, które nazwano zgodnie z wieloletnią tradycją niemieckich producentów optyki:

  • AFD Xenotar 2.8/80 PQS
  • AFD Super-Angulon 2.8/50 HFT PQS
  • AFD Tele-Xenar 4/150 HFT-PQS
  • AFD Tele-Xenar 2.8/180 PQ
  • AFD Variogon 4.6/60-140 PQS

Oferta szkieł ma być rozszerzana w miarę wprowadzania aparatu na rynek. Jeżeli chodzi o mocowanie, to obiektywy Leaf AFi są zgodne z mocowaniem Rollei 6008.

Wracając do korpusu, producent pisze, że Leaf AFi to korpus formatu 6x6. Jednak matryca ma mniejszy format. Za to taka konstrukcja umożliwia obracanie tylnej ścianki w celu uzyskania ujęcia pionowego bez potrzeby zmiany położenia aparatu. Z tyłu znajdziemy dotykowy ekran LCD o formacie 6 x 7 cm, na którym nie tylko można obejrzeć zdjęcie w formacie 1:1 (w odniesieniu do formatu matrycy), ale także zmieszczą się jeszcze dodatkowe informacje. Inne cechy modelu Leaf AFi, to:

  • regulowany uchwyt,
  • lustro o bardzo małych wibracjach,
  • podwójny system ustawień parametrów pracy poprzez menu lub przełączniki i pokrętła na obudowie,
  • możliwość obracania tylnej ścianki w celu uzyskania ujęć pionowych,
  • pełna kontrola z poziomu komputera,
  • interfejs użytkownika dostępny w siedmiu językach,
  • wymienny wizjer (pryzmat lub kominek),
  • synchronizacja błysku do 1/1000 sekundy.

Aparat będzie prezentowany przez przedstawicieli firmy w całej Europie, a do sprzedaży ma trafić z końcem 2007 roku.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica M11 Black Paint - nowa wersja, która pięknie się zestarzeje
Leica M11 Black Paint - nowa wersja, która pięknie się zestarzeje
Wetzlar - zgodnie z przewidywaniami - wprowadza na rynek najnowszy dalmierz w klasycznym i bardzo eleganckim czarnym malowaniu. Wraz z aparatem pokazano dopasowaną stylistycznie wersję obiektywu...
11
W Sony Black Friday już trwa - sprawdź super promocje!
W Sony Black Friday już trwa - sprawdź super promocje!
Wielkimi krokami zbliża się ten jeden dzień w roku, w którym zakupy zrobisz w wyjątkowych cenach. Jednak w Sony oferta na Black Friday nie ogranicza się do jednego piątku. Już teraz...
2
Sony A1 II - drugie wcielenie flagowego korpusu
Sony A1 II - drugie wcielenie flagowego korpusu
Nowa ergonomia, wydajniejsza stabilizacja i szereg nowoczesnych usprawnień spod znaku AI. Sony prezentuje drugą generację swojego flagowego korpusu.
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)