Wydarzenia
Ruszyły promocje Black Friday Sony w sklepie Fotoforma.pl
Klasyczna matryca światłoczuła, aby zarejestrować kolorowe zdjęcie wykorzystuje filtry trzech barw podstawowych umieszczone nad poszczególnymi pikselami matrycy. Ułożone są one w mozaikę Bayera nazwaną tak od nazwiska wynalazcy - naukowca z firmy Kodak Bryce’a Bayera, który opracował jej założenia już w 1976 roku. Zaletą rozwiązania Bayera jest możliwość rejestracji kolorowych zdjęć przez monochromatyczne czujniki matrycy. Z drugiej jednak strony wadą jest ograniczenie ilości rejestrowanego światła (przesłonięcie filtrami) oraz dosyć skomplikowane obliczenia, które musi wykonać aparat, aby z kolorowej mozaiki otrzymać obraz rozpoznawalny przez ludzkie oko.
W nowym rozwiązaniu Kodaka poszczególne piksele matrycy, dzięki wykorzystaniu nowatorskich filtrów są czułe na pełny zakres długości fal światła widzialnego - a więc rozpoznawalnych przez ludzkie oko kolorów. Dzięki temu eliminowana jest konieczność użycia wielobarwnych filtrów i skomplikowanych algorytmów obróbki obrazu. W rezultacie do matrycy dociera więcej światła i zwiększa się jej czułość - jak ocenia Kodak nawet 2-4 razy. To, z kolei zmniejsza konieczność wzmacniania sygnału w złych warunkach oświetleniowych, co jest główną przyczyną szumów na zdjęciach cyfrowych.
Przedstawiciele Kodaka widzą zastosowanie nowej technologii przede wszystkim na rynku masowym w popularnych aparatach kompaktowych i aparatach telefonów komórkowych. To właśnie w tych segmentach wykorzystuje się małe rozmiary matryc, które są najbardziej wrażliwe na szumy w słabym świetle. Jednocześnie od tych urządzeń oczekuje się największej uniwersalności i wykonywania zdjęć w szerokiej gamie sytuacji zdjęciowych, jak przyjęcia, uroczystości rodzinne, koncerty i tym podobne miejsca, gdzie mamy do czynienia z niewystarczającym oświetleniem.
Kodak nie wyklucza rozwoju nowej technologii na tyle, aby trafiła ona do sprzętu profesjonalnego, jednak to jeszcze daleka przyszłość. Tymczasem pierwsze próbki nowych matryc mają trafić do producentów sprzętu już w pierwszym kwartale 2008 roku.
Do tej pory mieliśmy kilka prób poprawienia jakości obrazu poprzez modyfikację konstrukcji matrycy. Najbardziej śmiały projekt firmy Foveon nie spełnił pokładanych w nim nadziei, a bardzo skuteczne matryce SuperCCD Fujifilm pojawiają się tylko w produktach tego producenta. Nowe pomysły miało także Sony, ale zostały one zrealizowane w ograniczonym zakresie. Czekamy, więc z niecierpliwością na praktyczne zastosowania wynalazku Kodaka. Jak pokazują sygnały od naszych czytelników, szumy są głównym problemem jakości zdjęć cyfrowych. Doniesienia prasowe o tym nie informują, ale można przypuszczać z opisu technologii, że nowe matryce poprawią także inne bolączki fotografii cyfrowej, jak mora czy balans bieli.
Sprawdź w naszym słowniku pojęcia: Matryca światłoczuła">, RGB">