Fujifilm Super CCD SR

Autor: Tomasz Gutkowski

22 Styczeń 2003
Artykuł na: 4-5 minut
Dziś koncern Fujifilm oficjalnie pochwalił się swoimi najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie technologii CCD. Czwarta generacja sensorów SuperCCD przynosi aż dwa nowe rozwiązania. Pierwsze z nich to Super CCD SR, niezwykła matryca o zdublowanej liczbie fotodiod.

Dziś koncern Fujifilm oficjalnie pochwalił się swoimi najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie technologii CCD. Czwarta generacja sensorów SuperCCD przynosi aż dwa nowe rozwiązania. Pierwsze z nich to Super CCD SR, niezwykła matryca o zdublowanej liczbie fotodiod.

Rewolucje zapowiadaliśmy kilka dni temu, a dziś okazało się, że czwarta generacja sensorów SuperCCD będzie czymś zupełnie nowym w stosunku do generacji trzeciej. Ma ona aż dwóch reprezentantów - Super CCD HR (High Resolution) wyznacza kierunek, którego mottem jest "podnoszenie rozdzielczości i zmniejszanie powierzchni sensora". Jednak zaawansowanych użytkowników cyfry być może bardziej zainteresuje technologia Super CCD SR.

Rozwój technologii cyfrowej dochodzi do momentu, w którym najbardziej ograny wskaźnik jakości - wysoka rozdzielczość - przestaje być celem samym w sobie. Z jednej strony poważne ograniczenia technologiczne (lub nawet fizyczne) podważają sens walki o krotność Mega pikseli. Z drugiej, pojawia się pytanie, czy nie ma lepszych metod do osiągnięcia właściwego celu, jakim jest doskonała jakość obrazu. Menadżerowie z Fuji doszli chyba do tego odkrywczego wniosku, a co więcej, nadali mu rzeczywisty wymiar.

Schemat budowy pojedynczego piksela w Super CCD SR

Sensor światłoczuły wykonany w technologii SuperCCD SR na każdym z obszarów, na które podzielona jest matryca, posiada po dwie fotodiody. Większa z nich ma oktagonalny kształt znany z układy Honeycomb (Super CCD III), posiada wyższą światłoczułość i zbiera większą część informacji o obrazie. Druga fotodioda (wtórna) jest znacznie mniejsza, a więc słabiej uczulona. Rejestruje jednak informacje o jasnych partiach tego samego fragmentu obrazu. W ten sposób zapis pierwotny, przypominający konwencjonalne CCD, zostaje wzbogacony o zapis wtórny, oddający szczegóły z górnego zakresu skali jasności.

Powstały w ten sposób materiał zostaje przeliczony przez procesor DSP dając obraz wynikowy o dużej zawartości informacji, wierniej oddający subtelne przejścia tonalne zarówno w ciemnych jak i jasnych partiach obrazu. Producent nazywa to Super-dynamiką (Super Dynamic Range) co oznacza, że w przeciwieństwie do konwencjonalnej technologii CCD, gdzie przy dobrym oddaniu szczegółów w ciemnych obszarach możemy spodziewać się słabszej dynamiki w partiach jasnych, Super CCD SR jest w stanie oddać prawidłowo szczegóły w całym zakresie jasności.

Matryca w technologii Super CCD SR o rozdzielczości 3 Megapiksele będzie miała faktycznie 3 miliony par fotodiod, dając 6-megowy plik wynikowy. W stosunku do technologii trzeciej generacji, gdzie plik wynikowy był po interpolacji 2-krotnie większy niż nominalna rozdzielczość, będzie to na pewno duży postęp.

Czekamy z niecierpliwością na zdjęcia samplowe z sensora SuperCCD SR.

Firma Fujifilm Polska udostępniła nam schemat działania Super CCD SR. Kliknij na obrazek,aby go powiekszyć.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rosyjski fotoreporter zostanie pozbawiony nagrody w WPP? Gruzińscy fotografowie oburzeni wyróżnieniem w konkursie
Rosyjski fotoreporter zostanie pozbawiony nagrody w WPP? Gruzińscy fotografowie oburzeni...
Kolejne World Press Photo i kolejne kontrowersje. Gruzińscy fotografowie poddają w wątpliwość profesjonalizm i niezależność Mikhaila Tereshchenko, którego zdjęcia z antyrządowych...
7
Pora się pakować. Najnowszy generator obrazu od Open AI to koszmar fotografów komercyjnych
Pora się pakować. Najnowszy generator obrazu od Open AI to koszmar fotografów komercyjnych
Open AI zaprezentowało nowy model generowania obrazów, który niebawem trafi do Chata GPT. Nowy generator dużo precyzyjniej odtwarza drobne detale i napisy, utrzymuje spójność pomiędzy...
47
Sirui dołącza do L-Mount Alliance - świetna wiadomość dla filmujących i nie tylko
Sirui dołącza do L-Mount Alliance - świetna wiadomość dla filmujących i nie tylko
Jeden z najciekawszych producentów chińskiego rynku optyki dołącza do kooperatywy L-Mount. To oznacza, że użytkownicy aparatów Lumix i Leica już niebawem będą mogli skorzystać z...
1
Powiązane artykuły