Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Dziś koncern Fujifilm oficjalnie pochwalił się swoimi najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie technologii CCD. Czwarta generacja sensorów SuperCCD przynosi aż dwa nowe rozwiązania. Pierwsze z nich to Super CCD SR, niezwykła matryca o zdublowanej liczbie fotodiod.
Rewolucje zapowiadaliśmy kilka dni temu, a dziś okazało się, że czwarta generacja sensorów SuperCCD będzie czymś zupełnie nowym w stosunku do generacji trzeciej. Ma ona aż dwóch reprezentantów - Super CCD HR (High Resolution) wyznacza kierunek, którego mottem jest "podnoszenie rozdzielczości i zmniejszanie powierzchni sensora". Jednak zaawansowanych użytkowników cyfry być może bardziej zainteresuje technologia Super CCD SR.
Rozwój technologii cyfrowej dochodzi do momentu, w którym najbardziej ograny wskaźnik jakości - wysoka rozdzielczość - przestaje być celem samym w sobie. Z jednej strony poważne ograniczenia technologiczne (lub nawet fizyczne) podważają sens walki o krotność Mega pikseli. Z drugiej, pojawia się pytanie, czy nie ma lepszych metod do osiągnięcia właściwego celu, jakim jest doskonała jakość obrazu. Menadżerowie z Fuji doszli chyba do tego odkrywczego wniosku, a co więcej, nadali mu rzeczywisty wymiar.
Sensor światłoczuły wykonany w technologii SuperCCD SR na każdym z obszarów, na które podzielona jest matryca, posiada po dwie fotodiody. Większa z nich ma oktagonalny kształt znany z układy Honeycomb (Super CCD III), posiada wyższą światłoczułość i zbiera większą część informacji o obrazie. Druga fotodioda (wtórna) jest znacznie mniejsza, a więc słabiej uczulona. Rejestruje jednak informacje o jasnych partiach tego samego fragmentu obrazu. W ten sposób zapis pierwotny, przypominający konwencjonalne CCD, zostaje wzbogacony o zapis wtórny, oddający szczegóły z górnego zakresu skali jasności.
Powstały w ten sposób materiał zostaje przeliczony przez procesor DSP dając obraz wynikowy o dużej zawartości informacji, wierniej oddający subtelne przejścia tonalne zarówno w ciemnych jak i jasnych partiach obrazu. Producent nazywa to Super-dynamiką (Super Dynamic Range) co oznacza, że w przeciwieństwie do konwencjonalnej technologii CCD, gdzie przy dobrym oddaniu szczegółów w ciemnych obszarach możemy spodziewać się słabszej dynamiki w partiach jasnych, Super CCD SR jest w stanie oddać prawidłowo szczegóły w całym zakresie jasności.
Matryca w technologii Super CCD SR o rozdzielczości 3 Megapiksele będzie miała faktycznie 3 miliony par fotodiod, dając 6-megowy plik wynikowy. W stosunku do technologii trzeciej generacji, gdzie plik wynikowy był po interpolacji 2-krotnie większy niż nominalna rozdzielczość, będzie to na pewno duży postęp.
Czekamy z niecierpliwością na zdjęcia samplowe z sensora SuperCCD SR.
Firma Fujifilm Polska udostępniła nam schemat działania Super CCD SR. Kliknij na obrazek,aby go powiekszyć.