Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Bardzo rzadko zdarza się by producent konsumenckiego sprzętu fotograficznego, i to jeden z największych, czekał dwa lata z zaprezentowaniem nowego modelu w danej serii. Mówiąc wprost nikt nie przypuszczał, że po G6 jeszcze coś się pojawi. Z całym szacunkiem dla inżynierów z Canona, PowerShot G6 nie był najlepszym aparatem na świecie, a formuła zaawansowanego (czytaj: tak rozbudowanego) kompaktu, wobec pojawiania się znacznie mniejszych, a nie gorzej wyposażonych i często znacznie szybszych konstrukcji, straciła rację bytu.
Różnice między G7 a G6 doskonale ilustrują przepaść jaka dzieli fotografię cyfrową AD 2006 i 2004. Śledząc zmiany na bieżąco rzadko mamy czas na tego typu refleksje. Tymczasem sposób myślenia o aparacie cyfrowym zmienił się diametralnie: wygląd, ergonomia oraz praktyczne cechy takie jak wysoka czułość i stabilizacja obrazu stały się tak samo ważne jak duże zbliżenie i wysoka rozdzielczość. Do tego dochodzi cała lista nowych, nieznanych przed dwoma laty funkcji.
Canon PowerShot G7 wyposażono w sensor CCD 1/1,8" o rozdzielczości 10 Megapikseli [7 Mp w G6; tu i w kolejnych nawiasach kwadratowych podajemy parametry poprzednika]. Za przetwarzanie danych odpowiada przetwornik DiGIC III ).
Dokonano też kilku interesujących poprawek w obrębie designu i systemu obsługi. Liczne przyciski umieszczone w G6 na górze obudowy zniknęły, a pojawiło się pokrętło z... czułościami! Na tylnej ściance pojawił się obrotowy wybierak, znany z lustrzanek cyfrowych Canona. Być może zmianą na gorsze jest stałe pozycja wyświetlacza LCD
PowerShotG7: najlepszy jak dotąd kompakt Canona
Amstelveen, Holandia. 14 września 2006: Canon zaprezentował dziś oczekiwany z niecierpliwością aparat PowerShot G7. Będący następcą uznanego modelu PowerShotG6 - nowy klasycznie zaprojektowany PowerShotG7 posiada zaawansowane wyposażenie, w tym: matrycę 10,0 mln pikseli, 6-krotny zoom optyczny z układem stabilizacji obrazu oraz nowy procesor obrazowy Canona - DIGIC III.
Zastosowanie procesora DIGIC III daje szybkie działanie i poprawioną jakość obrazu. Zastosowano tu dwie nowe technologie Canona - tryb ekspozycji "rozpoznawanie twarzy AF/AE" oraz zaawansowaną redukcję szumów, która rozszerza możliwości aparatu do fotografowania z czułością ISO 1600. Monitor LCD dużej rozdzielczości o przekątnej 2,5cala i szerokim kącie oglądania ułatwia kadrowanie i odtwarzanie zdjęć. Kreatywny potencjał aparatu rozszerza wyposażenie go w gorącą stopkę do współpracy z lampami błyskowymi Canon Speedlite oraz możliwość stosowania zestawu opcjonalnych konwerterów.
Charakterystyka aparatu Canon PowerShotG7:
- rozdzielczość 10,0 mln pikseli
- 6-krotny zoom optyczny z układem stabilizacji obrazu i powłokami SR
- procesor DIGIC III, zaawansowana technologia iSAPS, redukcja szumów i rozpoznawanie twarzy
- monitor LCD 2,5cala, duża rozdzielczość, szeroki kąt oglądania, powłoka przeciwodblaskowa
- czułość ISO 1600, fotografowanie w trudnych warunkach bez lampy błyskowej
- ergonomiczne wzornictwo z dedykowanymi pokrętłami ISO i MultiControl, które ułatwiają i przyspieszają pracę
- 25 trybów pracy, w tym tryb ręczny oraz dwa programy własne
- funkcje Cyfrowy Telekonwerter i Bezpieczny Zoom do dużych zbliżeń
- możliwość stosowania lamp błyskowych Canon Speedlite i konwerterów optycznych
"PowerShot G7 wprowadza nowy poziom jakości i użyteczności do linii G" mówi Mogens Jansen, szef Działu Obrazowania Konsumeckiego Canon Europe. "Wprowadzając procesor DIGIC III oraz nowe technologie takie jak rozpoznawanie twarzy - Canon znowu podnosi poprzeczkę w kwestii kompaktowych aparatów cyfrowych."
Jakość optyczna
Canon PowerShot G7 uzyskuje jakość optyczną i jakość zdjęć wymaganą przez zaawansowanych fotografów. Rozdzielczość 10,0 mln pikseli pozwala otrzymać ilość szczegółów wystarczającą do wydrukowania zdjęć w dużym formacie, zostawiając margines na kreatywne kadrowanie. Jasny - f/2,8 [W] - f/4,8 [T] 6-krotny zoom [35-210mm dla formatu 35mm] wyposażono w układ stabilizacji obrazu, który przeciwdziała efektom wywołanym przez drżenie aparatu, co pozwala robić zdjęcia przy długich czasach migawki w słabym świetle. Obiektyw składa się z 9 elementów w 7 grupach - jedna z soczewek posiada dwie powierzchnie asferyczne, co redukuje powszechne zniekształcenia optyczne. Zastosowanie powłok przeciwodblaskowych Canon SR - po raz pierwszy w cyfrowym aparacie kompaktowym Canon - znacząco redukuje problem odbić i praktycznie eliminuje aberrację chromatyczną.]
{BIT|Procesor DIGIC III
Nowy procesor DIGIC III odpowiada za dużą poprawę szybkości działania, przetwarzania danych oraz redukcji szumówka, co pozwala na zwiększenie czułości do ISO 1600. Dedykowane pokrętło ISO upraszcza zmianę ustawień. Oprócz procesora DIGIC III aparat korzysta z modułów pamięci DDR-SDRAM stosowanych również w cyfrowych lustrzankach - przyspiesza to znacznie przetwarzanie danych.
Tryb "Rozpoznawanie Twarzy AF/AE"
Podczas fotografowania portretów i grup osób aparat PowerShotG7 pozwala skorzystać z opracowanej przez Canona technologii rozpoznawania twarzy - wykrywa ona w fotografowanej scenie do 9 twarzy i odpowiednio do nich ustawia parametry ostrości i ekspozycji w celu otrzymania optymalnego rezultatu. Pozwala ona również rozpoznać, która z twarzy ma być ostra. System działa tak samo szybko jak uznany 9-polowy układ AiAF, na który aparat automatycznie się przełącza jeśli na zdjęciu nie ma osób.
Zaprojektowany dla fotografów
Przypominające klasyczne aparaty celownikowe ergonomiczne wzornictwo aparatu oparto o elementy inspirowane aparatami analogowymi, pokrętło wielofunkcyjne oraz przyciski pozwalające na szybką zmianę ustawień. Wygodę pracy zwiększa również monitor LCD o przekątnej 2,5cala i rozdzielczości 207000 pikseli. Powłoka przeciwodblaskowa zwiększa widzialność obrazu w jasnym świetle a szeroki kąt oglądania pomaga podczas oglądania w kilka osób oraz zwiększa możliwości kreatywnego kadrowania.
Aparat oferuje możliwość zastosowania jednego z 25 trybów zdjęciowych, w tym trybu całkowicie ręcznego oraz dwóch programów własnych, które pozwalają dostosować aparat do specyficznych wymagań użytkownika. Możliwości fotograficzne zwiększają zaawansowane ustawienia takie jak bracketing ekspozycji, bracketing ostrości oraz zintegrowany filtr szary ND regulowany w zakresie 3 przysłon. Użytkownicy mogą również wykorzystać możliwość synchronizacji lampy błyskowej z drugą kurtyną migawki, co pozwala na kreatywne wykorzystanie światła błyskowego. Fotografowanie interwałowe [do 100 zdjęć w odstępie od 1 do 60 minut] pozwala na wydłużone sesje zdjęciowe trwające do czterech dni.
Aparat posiada również zaawansowane funkcje filmowania, w tym tworzenie dźwiękowych filmów XGA [1024x768] z szybkością 15 kl/sek, oraz filmowanie VGA i QGA z szybkością 30 kl/sek.
Nowa funkcja Bezpieczny Zoom pozwala rozszerzyć zakres zooma bez interpolacji wpływającej na jakość zdjęć. Zdjęcia mogą być zarejestrowane z powiększeniem 14x i rozdzielczością wystarczającą do otrzymania zdjęć wysokiej jakości formatu 10 x 15cm. Użytkownicy mogą również korzystać z funkcji Cyfrowy Telekonwerter, która pozwala na otrzymanie dodatkowego zbliżenia na każdym zdjęciu bez redukcji przysłony jaka wynika z telekonwerterów optycznych.]
{BIT|Akcesoria
Oprócz lamp błyskowych serii Canon Speedlite aparat PowerShot G7 jest kompatybilny z opcjonalnym telekonwerterem [2,0x] i konwerterem szerokokątnym [0,75x]. Obudowa do zdjęć podwodnych pozwala na fotografowanie do głębokości 40m.