Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Przepraszamy za tak duże opóźnienie w publikacji informacji o nowych produktach Canona. Niestety przedstawiciel polskiego oddziału firmy Canon odmówił udostępnienia polskim dziennikarzom informacji prasowych o godzinie 12:00, gdy upływało ogólnoświatowe embargo na informacje. Obecnym na konferencji prasowej dziennikarzom płyty CD z informacjami wręczono dopiero po godzinie 14:00.
W wielkiej tajemnicy Canon przygotował i przedstawił następcę bardzo popularnej lustrzanki średniej klasy EOSa 20D. Nowy Canon EOS 30D może nieco rozczarować tych, którzy liczyli na przełomową konstrukcję. To raczej aparat, który japoński koncern powinien nazwać 20D N lub 20D Mark II, jak to ma w zwyczaju.
Nowe funkcje i zmiany, które znajdziemy w nowym modelu dostosowują go poziomem wyposażenia do modeli 1D i 5D oraz pomogą konkurować z Nikonem D200, który na jesieni zeszłego roku narobił nieco zamętu w segmencie półprofesjonalnych lustrzanek cyfrowych. Najbardziej rzucającą się w oczy nową cechą 30D jest duży ekran LCD o przekątnej 2,5 cala, rozdzielczości 240 tys. pikseli i kącie widzenia 170° - są to parametry identyczne jak w 1D Mark II N oraz w konkurencyjnym D200. Na tym polu 30D dorównał więc do pozostałych modeli.
Kolejną nową cechą, która powinna ucieszyć amatorów fotografii makro jest punktowy pomiar światła, który do tej pory zarezerwowany był głównie dla topowych lustrzanek Canona. Pomiar ten obejmuje 3,5% kadru. Z informacji producenta nie wynika czy może on być przypisany do dowolnego punktu pomiaru AF.
Podobnie jak zaprezentowane w zeszłym roku lustrzanki, EOS 30D otrzymał nowe, bardzo wygodne, przypominające wybór filmów, tryby Picture Style:
Dodatkowo można zapisać trzy tryby własne lub ściągnięte ze stron Canona.
Inne nowe funkcje może nie są tak spektakularne, ale z pewnością użyteczne. Na przykład wybierając tryb automatycznego obracania zdjęcia możemy zaznaczyć, żeby zdjęcie nie było obracane podczas przeglądania na ekranie aparatu, a jedynie już po zrzuceniu na komputer. Dzięki temu nawet wykonując zdjęcia portretowe możemy wykorzystywać do ich podglądu całą powierzchnię ekranu LCD.
Kolejną nowością jest funkcja wyświetlania w wizjerze wartości ekwiwalentu ISO podczas jego zmiany (potem wartość ta znika). Interesującą funkcją, znaną już z cyfrowych Nikonów (oraz z analogowych lustrzanek Canona) jest możliwość wyboru szybkości zdjęć seryjnych. W 30D mamy wybór między 5 a 3 kl./s. Maksymalna wartość jest taka jak w 20D. Ogólnie, jednak aparat nieco przyspieszył. Użytkownicy, którzy już mieli możliwość zapoznania się nowym aparatem twierdzą, że w stosunku do 20D nowy model nieco szybciej się uruchamia i wybudza z uśpienia. Krótszy jest też czas przesłonięcia wizjera przez lustro teraz wynosi on 110 ms (dla porównania w D200 to 105 ms). Natomiast opóźnienie migawki jest takie samo jak w 20D i wynosi 65 ms (50 ms u konkurencji). Za sam system migawki został wzmocniony i wytrzymuje teraz do 100 000 cykli, a wyzwalany jest spustem, który Canon nazywa Soft-touch (kolejna nowość).
Lekkie zmiany dosięgnęły także obudowy aparatu. Zmieniono nieco kształt i konstrukcję przycisków i kółka nastaw programów. Nowy manipulator ma być bardziej jednoznaczny i pewny w obsłudze. O 2 mm pogłębiono uchwyt, co powinno poprawić trzymanie aparatu. Na tylnej ściance znajdziemy także przycisk druku bezpośredniego - naszym zdaniem rzecz kompletnie nieprzydatną w zaawansowanej lustrzance. Podsumowując zmiany nie są duże, gdyż do 30D pasują akcesoria z 20D, jak battery pack z gripem BG-E2 oraz moduł łączności bezprzewodowej WFT-E1/E1A. Lista tych i pozostałych różnic w stosunku do 20D znajduje się niżej (w nawiasie wartości dla 20D):
Jak widać lista zmian jest zaskakująco długa, jednak należy pamiętać, że w większości jest to drobna kosmetyka w odpowiedzi na krytykę i prośby dotychczasowych użytkowników 20D. Dla porządku, krótka lista rzeczy, które w 30D pozostały bez zmian: sensor CMOS, 9-punktowy system AF, 35-polowy pomiar światła, kontrola błysku E-TTL II, wbudowana lampa, maksymalne wartości migawki (1/8000 s) i synchronizacji z fleszem (1/250). Na koniec dobra wiadomość. EOS 30D ma być tańszy niż poprzednik w chwili jego premiery. Canon Polska podał dziś ceny sugerowane w euro: 1399 euro za korpus, 1499 euro za zestaw z obiektywem 18-55mm oraz 1949 euro za zestaw z obiektywem 17-85mm. Dostępność od marca 2006 w przypadku korpusu i zestawu z 18-55mm (zestaw z obiektywem 17-85mm zostanie wprowadzony do sprzedaży w maju 2005 roku).
Pozostaje pytanie na ile 30D będzie konkurował z Nikonem D200. Nikon oferuje większą rozdzielczość matrycy, system bezprzewodowego sterowania lampami, większą szybkość działania (nominalnie), jaśniejszy i większy wizjer oraz uszczelnioną obudowę. Z drugiej strony jest droższy od 30D kilka tysięcy złotych i ma większe szumy przy wyższych czułościach. Wybór może być dla niektórych trudny, jednak Ci, którzy już wybrali system powinni być zadowoleniu zarówno z jednego, jak i drugiego produktu. Natomiast dotychczasowi użytkownicy EOSa 20D będą musieli zastanowić się czy funkcje nowego aparatu są w stanie nakłonić ich do zmiany.
Specyfikacje techniczne:
Informacja prasowa dostarczona przez Canon Polska:
Canon ulepsza bestsellerowy aparat EOS 20D
Amstelveen, Holandia, 21 lutego 2006
Canon zaprezentował dziś aparat EOS 30D będący następcą zdobywcy wielu nagród - modelu EOS 20D. Tak jak poprzednik ma on 8,2 mln pikseli i szybkość zdjęć seryjnych 5 kl/sek. Nowy aparat wyposażono w większy monitor LCD o przekątnej 2,5", migawkę o trwałości zwiększonej do 100000 cykli, punktowy pomiar światła i inne udoskonalenia mające na celu poprawienie możliwości fotograficznych aparatu. Skierowany do coraz szerszej grupy poważnych miłośników fotografii EOS 30D zastępuje aparat, który miał spory udział w europejskim rynku cyfrowych lustrzanek. Rynku, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrósł o 120% (wg GfK, EU11, 12 miesięcy do listopada 2005, rok do roku.).
Charakterystyka aparatu Canon EOS 30D:
- matryca CMOS formatu APS-C rozdzielczości 8,2 mln pikseli
- zdjęcia seryjne z szybkością do 5 kl/sek w partiach do 30 dużych plików JPEG
- monitor LCD o przekątnej 2,5 cala, rozdzielczości 230000 pikseli i kącie
oglądania 170 stopni
- ustawienia obróbki obrazu Picture Style
- punktowy pomiar światła i precyzyjny 9-polowy układ automatycznego
ustawiania ostrości
- procesor DIGIC II: czas rozruchu aparatu - 0,15 sek
- program Digital Photo Professional do obróbki plików RAW
- jednoczesny zapis zdjęć w formacie JPEG i RAW
- zakres czułości ISO od 100 do 3200
- system sterowania lampami błyskowymi E-TTL II
- kompatybilność z PictBridge
- kompletna kompatybilność z obiektywami Canon EF i EF-S oraz lampami
błyskowymi Canon Speedlite EX
- port USB 2.0 i wyjście video
"Szybko rosnąca populacja zaawansowanych amatorów i semiprofesjonalistów pomaga w rozwoju linii EOS" powiedział Mogen Jensen, szef CCI Europe. "Dając im do ręki wiele rozwiązań stosowanych w modelach profesjonalnych - EOS 30D jest doskonałym sposobem wejścia w największy na świecie system wymiennych obiektywów, lamp błyskowych i innych akcesoriów."
Poprawiona jakość
Wiele spośród wprowadzonych udoskonaleń wynika z uwag, jakie zgłaszali właściciele aparatu EOS 20D. Oprócz większego monitora, poprawionej trwałości i punktowego pomiaru światła - wprowadzono ustawienia Picture Style - nowy standard Canona dotyczący obróbki zdjęć na poziomie aparatu. Ustawienia Picture Style można porównać do wyboru odpowiedniego filmu, aby w fotografii analogowej odpowiednio wyrazić wymagana ekspresję [patrz część "Zastosowane technologie". Szybkość zapisu zdjęć seryjnych można ustawić na poziomie 5 lub 3 kl/sek, a czułość matrycy jest teraz ustawiana z dokładnością 1/3EV - a nie 1 EV jak u poprzednika. Nowo zastosowany przycisk Print/Share pozwala w pełni wykorzystać zaawansowane możliwości standardu PictBridge. Maksymalna ilość zdjęć w folderze wzrosła ze 100 do 9999 a wbudowana lampa błyskowa ma trwałość zwiększona do poziomu trwałości migawki - również wytrzyma 100000 cykli. ]
{BIT|Szybkość i jakość obrazu
Aparat Canon EOS 30D wyposażono w opracowaną przez Canona matrycę CMOS, której duże piksele [6,4 ?m2] dają szeroki zakres dynamiki obrazu i niewielka ilość szumów. Każdy z szumów własnych matrycy i tzw. Szumów przypadkowych jest eliminowany już na poziomie układów wbudowanych w matrycę. Niskoprzepustowy filtr zastosowany przed matrycą eliminuje przebarwienia i efekt mory a filtr podczerwieni usuwa czerwoną poświatę wywoływaną przez odbicia od powierzchni matrycy. Aparat wyposażono w procesor DIGIC II, który można teraz znaleźć we wszystkich lustrzankach EOS. Procesor DIGIC II zwiększa szybkość pracy aparatu i jakość obrazu przetwarzając dane według skomplikowanych algorytmów i opróżniając pamięć buforową z dużą szybkością [więcej o matrycy CMOS i procesorze DIGIC II w części "Zastosowane technologie"].]
{BIT|System EOS
Jedną z największych zalet EOS-a 30D jest jego pełna kompatybilność z obiektywami EF i EF-S, lampami błyskowymi Speedlite EX oraz innymi akcesoriami linii EOS takimi jak na przykład transmiter bezprzewodowy WFT-E1. Bagnet mocowania obiektywów EF-S stosowany w nowym aparacie pozwala korzystać z bardziej szerokokątnych i lżejszych obiektywów linii EF-S, w tym nowego jasnego zooma standardowego EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM. Dowodem na zaangażowanie Canona w rozwój obiektywów jest dzisiejsza premiera obiektywu EF 85mm f/1.2L II USM przeznaczonego do fotografii w świetle zastanym i z minimalną głębią ostrości. Pracę z plikami formatu RAW - od zapisu zdjęcia do jego edycji końcowej - umożliwia program Digital Photo Professional dostarczany razem z aparatem [patrz część "Zastosowane technologie"].]
{BIT|Uchwyt na baterie
Aby zwiększyć sięgająca 750 ekspozycji (Wydajność określona podczas testów zgodnych z standardami CIPA) wydajność baterii i poprawić ergonomię pracy z aparatem - jest on kompatybilny z uchwytem na baterie BG-E2. Uchwyt BG-E2 mieści dwa zestawy baterii litowo-jonowych o wydajności 2200 zdjęć (fotografując w temperaturze 20 stopni C bez lampy błyskowej) lub sześć baterii typu AA (wydajność baterii AA jest mniejsza od wydajności baterii litowo-jonowych) w magazynku BGM-E2. Aby ułatwić fotografowanie w formacie pionowym - uchwyt BG-E2 wyposażono w dodatkowy spust migawki, pokrętło sterujące, przycisk blokady ostrości i ekspozycji oraz przycisk wyboru punktu ostrości.
Linia EOS
- EOS-1Ds Mark II - 16.7 mln pikseli , 4 kl/sek
- EOS-1D Mark II N - 8.2 mln pikseli, 8.5 kl/sek
- EOS 5D - 12.8 mln pikseli, 3 kl/sek
- EOS 30D - 8.2 mln pikseli, 5 kl/sek
- EOS 350D - 8.0 mln pikseli, 3 kl/sek
Oprogramowanie
Oprócz programu Digital Photo Professional do obróbki plików RAW - aparat EOS 30D jest dostarczany razem z płytą "EOS Solution" zawierającą nowy program EOS Utility [do zdalnego sterowania praca aparatu] oraz najnowsze wersje programów ZoomBrowser/ImageBrowser i PhotoStitch.
Zakup aparatu umożliwia nabywcy rejestrację w serwisie CANON iMAGE GATEWAY - gdzie otrzymuje on 100MB pamięci do przechowywania zdjęć oraz prezentowania ich znajomym i rodzinie w galerii internetowej (serwis CANON IMANE GATEWAY nie jest dostępny we wszystkich krajach europejskich. Szczegóły na WWW.cig.canon-europe.com.).]
{BIT|Zastosowane technologie
Picture Style
Ustawienia Picture Style upraszczają kontrole jakości zdjęć na poziomie aparatu. Można je porównać do stosowania rożnych filmów, z których każdy daje inne odwzorowanie kolorów. Za pomocą łatwych do wybrania ustawień fotograf ma kontrolę nad ostrością, kontrastem, odcieniami i nasyceniem kolorów. W efekcie zastosowania fabrycznych ustawień niektórych parametrów powstają pliki JPEG możliwe do natychmiastowego wykorzystania - bez konieczności wprowadzania dodatkowych zmian. Jeśli Picture Style zostanie zastosowane podczas zapisu plików RAW - zapisana informacja nie jest w żaden sposób degradowana. Za pomocą programu Digital Photo Professional - pliki RAW mogą być poddane zmianom w każdym kierunku.
Zestaw ustawień Picture Style składa się z sześciu pozycji: Standard [standard] - dający ostre wyraźne zdjęcia, które nie wymagają post-processingu; Portrait [portret] - zmniejsza stopień ostrzenia oraz nasycenie kolorów i odcień w celu otrzymania optymalnego wyglądu skóry; Landscape [krajobraz] - sposób oddania barw akcentuje błękity i zielenie a mocniejsze ostrzenie daje ostre krawędzie wszystkich konturów; Neutral [neutralne] - ustawienie idealne do zdjęć, które będą poddane dalszej obróbce; Faithfull [dokładne] - zapisuje fotografowany obiekt tak jak oświetlony światłem o temperaturze barwowej 5200K; Monochrome [monochromatyczne] - do czarno-białych zdjęć, które można dodatkowo wzbogać o efekt zastosowania fitlra [czerwonego, żółtego, pomarańczowego i zielonego] i do efektu tonowania [sepia, niebieski, fioletowy, zielony].
Użytkownik może zdefiniować trzy własne ustawienia Picture Style. Można również korzystać z nowych ustawień dostępnych na internetowej stronie Canona.]
{BIT|DIGIC II
DIGIC II, który można teraz znaleźć we wszystkich lustrzankach EOS to zbudowany specjalnie procesor obrazu odpowiedzialny za przeprowadzanie obliczeń niezbędnych w celu prawidłowego oddania kolorów zdjęć. Opracowana przez Canona druga generacja procesora - DIGIC II - prowadzi obliczenia, za które wcześniej odpowiadało kilka procesorów, co zwiększa szybkość obliczeń, oszczędza miejsce wewnątrz korpusu i zmniejsza zużycie energii.
Aby uniknąć konfliktu, przed jakim stają inni producenci - jakość zdjęć czy szybkość pracy? - Canon opracował procesor tak szybki, że odczytanie danych, ich obróbka, kompresja i zapis do bufora odbywa się w przerwie między ekspozycjami. Pozwala na nieprzerwane fotografowanie w dużych seriach aż do zapełnienia pojemności bufora. Dodatkowo - obróbce prowadzącej do najwyższej jakości poddane jest każde zdjęcie.
CMOS
Opracowana przez Canona technologia produkcji matryc światłoczułych CMOS leży u podstaw przewagi nad konkurencją. Układ redukcji szumu obecny przy każdym pikselu sprawia, że matryca CMOS zużywa mniej energii i powstaje w niej mniej szumów niż w matrycy CCD.
Matryce CCD korzystają z wiązek przewodów, którymi sygnał z każdego piksela prowadzony jest do systemu wzmacniaczy na brzegu matrycy. Operacja ta zużywa sporo czasu i dużo energii. Ogranicza to wydajność baterii i generuje ciepło będące źródłem dodatkowego szumu zmniejszającego jakość zdjęć.
W matrycy Canona konwersja sygnału odbywa się we wzmacniaczu obecnym przy każdym pikselu. Ograniczono zakres niepotrzebnego przesyłania sygnału znacznie skracając czas jego dotarcie do procesora. Ilość powstających szumów i zużycie energii są znacznie zmniejszone.
Digital Photo Professional
Program Digital Photo Professional pozwala na szybką obróbkę plików RAW. Zmiany wprowadzane podczas obróbki można w czasie rzeczywistym oglądać na ekranie monitora - ich zakres obejmuje zmianę balansu bieli, dynamiki obrazu, kompensację ekspozycji i odcienia kolorów. Aparat może zapisywać zdjęcia w formacie JPEG obejmującym przestrzeń barwną sRGB, AdobeRGB i WideGamutRGB. Profile ICC są automatycznie dołączane do plików RAW podczas ich konwersji do formatu TIFF lub JPEG. Pozwala to na wierne oddanie kolorów podczas pracy z aplikacjami wspierającymi profile ICC - na przykład Adobe Photoshop. Aby zwiększyć wydajność zestaw zmian może być zapisany jako wzorzec stosowany do wielu zdjęć.