Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Minęło ponad 15 miesięcy od premiery modelu EOS 10D. Mimo, że model ten nadal sprzedaje się dobrze, Canon zapowiada wprowadzenie na rynek jego następcy. EOS 20D na pierwszy rzut oka niewiele różni się od swojego poprzednika. Doskonale zaprojektowana obudowa 10D otrzymała tylko kosmetyczne poprawki. Ponad to, jak twierdzi producent, nowa obudowa jest nieco mniejsza i lżejsza. Poprawiono także uszczelnienie obudowy, a na tylnej ściance znalazł się wielofunkcyjny "joystick" ułatwiający m. in. wybór punktu AF. Natomiast zniknął wyłącznik koła nastaw, który teraz połączony jest z głównym włącznikiem aparatu. Wbudowana lampa w EOSie 20D konstrukcją przypomina teraz tą w 300D. Podnosi się znacznie wyżej, dzięki temu zdjęcia powinny być równomierniej naświetlone, a efekt czerwonych oczu rzadszy.
Prawdziwe różnice kryją się jednak pod obudową. Przede wszystkim 20D otrzymał nową matrycę typu CMOS o rozdzielczości 8.2 milionów pikseli. Nie zmieniła się jej wielkość i nadal ogniskową obiektywów należy mnożyć razy 1,6. Nowa matryca została natomiast wyposażona w nowe mikrosoczewki i nowy system redukcji szumów.
Inną ważną nowością jest zastosowanie nowego procesora obrazu DIGIC II, takiego samego jak w modelu EOS 1D Mark II. Ta zmiana ponosi za sobą wiele konsekwencji. Przede wszystkim jest to ogólny wzrost szybkości aparatu. Między uruchomieniem, a gotowością do robienia zdjęć mija teraz tylko 0,2 s. (2,5 s. w 10D). Mimo większej rozdzielczości matrycy 20D jest w stanie wykonywać zdjęcia seryjne do 5 kl/s (3 kl/s. w 10D). Pojemność bufora to 23 zdjęcia. Wraz ze zwiększeniem szybkości zdjęć seryjnych, skrócono minimalny czas otwarcia migawki do 1/8000 s. Synchronizacja z lampą wynosi teraz do 1/250 s (poprzednio 1/200 s).
EOS 20D otrzymał nowy system automatycznego pomiaru ostrości. Ilość punktów pomiaru zwiększono z 7 do 9 i zastosowano nowy algorytm. Jak twierdzi Canon, dzięki temu szybkość działania układu znacząco wzrosła.
Większa rozdzielczość matrycy oznacza większe pliki. Konstruktorzy pomyśleli o tym i 20D, jako pierwszy z Canonów, wyposażony został w złącze USB 2.0 oferujące prędkość transmisji około 3.0 MB/s. Co, według danych producenta, oznacza do 40 razy szybciej niż w modelu 10D. Nadal można stosować karty CompactFlash typ I i II, jednak teraz również większe niż 2GB. Chociaż Canon tego oficjalnie nie potwierdza, niektóre serwisy internetowe podają, że 20D wykorzystuje możliwości ?szybkich? kart CF. Pewne jest natomiast, że aparat jest zgodny ze standardem wydruku bezpośredniego PictBridge.
Jak należało się spodziewać, EOS 20D wspiera najnowszy standard pomiaru błysku Canona E-TTL II zastosowany po raz pierwszy w topowym modelu 1D Mark II. E-TTL II pozwala na wykorzystanie przy ocenie siły błysku także odległości od obiektu (otrzymywanej z obiektywu) oraz informacji o świetle zastanym oraz o błyszczących obiektach w zasięgu błysku. System ten jest realizowany zarówno z lampą wbudowaną, jak i z lampami zewnętrznymi serii EX.
Zmiany konstrukcyjne objęły także tor optyczny aparatu. Dzięki innemu zamontowaniu bagnetu, z 20D można używać obiektywów Canona typu EF-S, które teraz z pewnością pokażą się w ofercie japońskiego producenta w większej ilości. Jak podają niektóre źródła, zmniejszono także lustro i zmieniono matówkę, lepiej dostosowując je do specyfiki fotografii cyfrowej.
Ciekawą, nową funkcją są zdjęcia czarno-białe. Możliwość wykonywania monochromatycznych zdjęć nie jest nowością w aparatach cyfrowych, jednak 20D umożliwia wybór elektronicznych filtrów (żółtego, pomarańczowego, czerwonego i zielonego). Dzięki temu można uzyskiwać efekty porównywalne do filmu czarno-białego i zestawu filtrów na obiektyw. Dodatkowo dostępne są również efekty tonizujące: sepia, niebieski, purpura i zieleń.
EOS 20D otrzymał także nowy uchwyt na baterie (dokupowany oddzielnie). BG-E2 zasila aparat z dwóch akumulatorów litowo-jonowych lub z sześciu baterii AA (paluszków). Uchwyt posiada także dodatkowy spust, koło nastaw oraz przyciski AEL/FEL
Nowy model zostanie zaprezentowany na targach Photokina 2004 pod koniec września i już teraz zapraszamy na Fotopolis do przeczytania relacji z targów. Sprzedaż aparatu prawdopodobnie rozpocznie się przed sezonem zakupów świątecznych pod koniec roku. Ustalona cena na rynek amerykański to około 1600 USD.
Podsumowując, EOS 20D to godny następca 10D. Canon najwyraźniej wsłuchał się w głosy użytkowników i stworzył naprawdę dobrą konstrukcję. Na rzeczywistą ocenę osiągów i jakości zdjęć, musimy poczekać aż otrzymamy egzemplarz do testów.
Najważniejsze zmiany w modelu EOS 20D (w nawiasach wartości dla 10D):
Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego serwisu internetowego Digit.no, umieszczamy link do pierwszych zdjęć testowych z nowego aparatu (dół strony): EOS 20D.
Specyfikacje:
Oficjalna informacja prasowa prducenta:
Canon EOS 20D - cyfrowa wolność
Amstelveen, Holandia, 20 sierpnia, 2004. Canon, lider branży fotograficznej i technologii obrazowania, prezentuje dziś najnowszą lustrzankę cyfrową EOS 20D. Jest to pierwszy aparat półprofesjonalny, który oferuje takie osiągi, szybkość i funkcjonalność jak lustrzanki cyfrowe z najwyższej półki. Świadczą o tym najważniejsze właściwości: nowy 8.2-megapikselowy sensor CMOS drugiej generacji w formacie APS-C, zdjęcia seryjne z prędkością 5 klatek na sekundę, 9-punktowy automatyczny pomiar ostrości (AF) oraz ETTL II - nowy system pomiaru światła błyskowego powiązany z odległością od fotografowanego obiektu.
Zastępując uważany za przełomowy model EOS 10D, nowy EOS 20D wyposażony jest w ten sam procesor DIGIC II co profesjonalny Canon EOS-1D Mark II. Druga generacja procesorów DIGIC wprowadza dalszą poprawę w dokładności reprodukcji kolorów oraz przyspiesza przetwarzanie danych i czas startowy aparatu. Powlekana obudowa ze stopu magnezowego daje poczucie profesjonalizmu, nadają EOSowi 20D profesjonalny wygląd.
"Wiodące w tej klasie połączenie rozdzielczości 8.2 Megapikseli i wszystkiego co najlepsze w technologii lustrzanek cyfrowych EOS, wreszcie przekracza osiągi, funkcjonalność i jakość obrazu lustrzanek na film," powiedział Mogens Jensen, szef Canon Consumer Imaging Europe. ?Dla wielu półprofesjonalistów i poważnych amatorów czekających na cyfrową alternatywę dla swojego starego sprzętu, która nie nadwerężyła by ich budżetu, EOS 20D będzie oznaczać fotograficzną wolność - wejście w erę cyfrową."
Poprawione osiągi
Wiele kluczowych elementów popularnego modelu EOS 10D wzięto na warsztat, by jeszcze bardziej dopracować osiągi i jakość obrazu. Procesor drugiej generacji DIGIC II w połączeniu z powiększoną pojemnością bufora przekłada się na 23-zdjęciową serię w tempie 5 klatek na sekundę - to blisko dwukrotnie lepszy wynik niż EOS 10D i idealne narzędzie do akcji i zdjęć przyrodniczych.
Nowa wersja sensora
EOS 20D został wyposażony w drugiej generacji sensor CMOS w formacie APS-C o rozdzielczości 8.2 Megapikseli. Szeroki zakres czułości ISO 100 - ISO 1600 można rozszerzyć do niewiarygodnej wartości ISO 3200. Większe zagęszczenie pikseli uzyskano przez zastosowanie mniejszych fotodiod o lepszym stosunku sygnału do szumów S/N, zachowując taki sam ekwiwalent czułości jak EOS 10D. Udoskonalone, precyzyjne mikrosoczewki ulokowane nad każdą fotodiodą, zwiększają ilość światła docierającego do pikseli, zachowując wysoką wartość ISO i poprawiając jakość obrazu. Nowy, zintegrowany układ eliminacji szumów wzmacnia sygnał odczytując małe porcje informacji - likwiduje w ten sposób stałe szumy matrycy i ziarno w obrazie. Jednocześnie 3-warstwowy optyczny filtr dolnoprzepustowy ulokowany przed samym sensorem redukuje efekty przekłamania kolorów.
Lepsze ostrzenie
Nowy czujnik i algorytm ostrości oraz podniesienie liczby punktów AF z 7 do 9 poprawiają szybkość i dokładność automatycznego pomiaru ostrości, co odczuwalne jest szczególnie przy fotografowaniu obiektów poza centrum kadru. Punkty pomiarowe AF nie tylko pokrywają szerszy obszar w obrębie kadru, lecz są też tak rozlokowane, że przy zastosowaniu klasycznej reguły "złotego podziału" ostrzenie będzie szybkie i dokładne. Centralny punkt pomiarowy pełni funkcję czujnika krzyżowego, gdy zastosujemy obiektyw z przysłoną f/2.8 lub jaśniejszy.
Mocowanie obiektywu
Nowy sensor CMOS 8.2 Megapikseli w formacie APS-C daje powiększenie 1.6x w stosunku do aparatów na format 35mm. Przy zastosowaniu teleobiektywów korzyść jest oczywista, ale gdy konieczna jest optyka szerokokątna pojawiają się trudności. EOS 20D zgodny jest z ponad 60 obiektywami Canon EF, a także z nowymi Canon EF-S. Prezentacji aparatu towarzyszy premiera dwóch nowych obiektywów serii EF-S: EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM and EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM . Fotografujący dostają do ręki ultraszerokokątny zakres 16-35mm oraz 5-krotny zoom od szerokiego kąta do tele 28-135mm. Jakość nowych obiektywów i uwzględnienie w konstrukcji napędu ultra-sonic, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom stawianym sprzętowi półprofesjonalnemu.
Błysk powiązany z odległością
EOS 20D wzbogacono w nowy algorytm błysku powiązany z dystansem. E-TTL II działa zarówno dla lampy wbudowanej, jak i dla zewnętrznych lamp Speedlite, znacznie poprawiając rezultaty użycia flesza. Zamiast skupiać się wyłącznie na pomiarze przedbłysku i punktach ostrości, system do kalkulacji wyjściowej mocy błysku bierze pod uwagę takie czynniki jak odległość przekazywaną przez obiektyw, poziom światła zastanego oraz obecność obiektów o lustrzanej powierzchni. Efekt, to wydatnie lepsze zdjęcia w takich sytuacjach jak ujęcia z przekadrowaniem lub gdy w polu widzenia znajduje się obiekt, który mógłby w mniejszym lub większym stopniu odbić światło lampy. Aparat zgodny jest z całą serią lamp błyskowych Spedlite EX, w tym z najnowszą Speedlite 580EX. Po podłączeniu do EOS 20D model ten automatycznie odczytuje ogniskową, aby dobrać optymalny kąt krycia błysku dla sensora w formacie APS-C. Transmisja informacji o temperaturze barw wpływa na ustabilizowanie kolorystyki.
Zdjęcia czarno-białe
EOS 20D to pierwsza lustrzanka cyfrowa posiadająca tryb monochromatyczny, który pozwala na wykonanie zdjęć czarno-białych. Do tego można zastosować cyfrowy zestaw filtrów (żółty, pomarańczowy, czerwony i zielony), na podobnej zasadzie co filtry barwne w zaawansowanej fotografii czarno-białej.
Komunikacja
Canon zastosował w EOS 20D - po raz pierwszy w swojej lustrzance cyfrowej - złącze USB 2.0 Hi-Speed. Dzięki temu możliwe jest fotografowanie w warunkach studyjnych z aparatem podłączonym do komputera. Obrazy zapisywane są wprost na twardym dysku oszczędzając fotografującemu konieczności zrzucania zdjęć z karty po zakończonej sesji. Standard USB 2.0 Hi Speed jest około 40 razy szybszy niż USB 1.1, który użyto w konstrukcji poprzedniego EOS 10D. EOS 20D posiada też wyjście Video do podglądu obrazu na monitorze, a zgodność ze standardem PictBridge pozwala na wykonanie wydruków bezpośrednich na dowolnej kompatybilnej drukarce fotograficznej bez wcześniejszego zrzucania zdjęć do komputera. Aparat akceptuje oba rodzaje kart CompactFlash Typ i Typ II, w tym karty o pojemności 2GB i większe.
Weryfikacja danych
EOS 20D jest kompatybilny z opcjonalnym zestawem weryfikacji danych DVK-E2, który znajduje zastosowanie na takich obszarach jak ubezpieczenia, raporty czy praca policyjna w celu weryfikacji autentyczności zdjęć zrobionych aparatem.
Oprogramowanie
Nowe oprogramowanie do obróbki obrazu Digital Photo Professional v1.1 zapewnia bardzo sprawne przetwarzanie bezstratnych plików RAW. Program ten jest do 6 razy szybszy niż wcześniejszy File Viewer Utility. Pozwala on na wyświetlanie i wprowadzanie poprawek w obrazie w czasie rzeczywistym oraz oferuje szeroki zakres funkcji edycyjnych na plikach RAW, TIFF i JPEG. Użytkownik ma pełną kontrolę nad takimi parametrami jak balans bieli, zakres dynamiki, wartość ekspozycji czy tonacja kolorystyczna. Zdjęcia w formacie JPEG mogą być zarejestrowane w przestrzeni barw sRGB lub Adobe RGB, podczas gdy aplikacja Digital Photo Professional współpracuje z przestrzeniami sRGB, Adobe RGB i RGB o rozszerzonej gamie (ang. Wide Gamut RGB). Profil ICC (ang. International Colour Consortium) załączany jest automatycznie do zdjęć RAW przekonwertowanych do formatów TIFF lub JPEG. Gwarantuje to wierną reprodukcję kolorów na poziomie oprogramowania zgodnego z profilami ICC, jak choćby Adobe Photoshop. Wprowadzanie do obrazu zmienionych parametrów odbywa się teraz zbiorczo, a nie sekwencyjnie, co znacznie zwiększa wydajność, gdy zadamy wiele zmian równocześnie w obrębie tego samego obrazu.
W pakiecie oprogramowania użytkownik znajdzie także Canon EOS Solution Disk 8.0, zawierający aplikacje EOS Viewer Utility 1.1, EOS Capture v1.1 oraz PhotoStitch 3.1. Aby w razie potrzeby mieć do dyspozycji szerszy zestaw narzędzi do edycji obrazu dołączono także program Adobe Photoshop Elements 2.0.
Posiadacze aparatu EOS 20D otrzymują także członkostwo w witrynie CANON iMAGE GATEWAY gdzie na 100MB własnej przestrzeni mogą wgrywać zdjęcia, tworzyć albumy i dzielić się nimi ze znajomymi.
Akcesoria
Dla zwiększenia możliwości fotograficznych EOS 20D może być połączony z pojemnikiem na baterie BG-E2. Został on stworzony z myślą o nowej lustrzance firmy Canon i mieści dwa pojemne akumulatoru litowo-jonowe zwiększając limit zdjęć, które można wykonać po jednokrotnym ładowaniu do 2000. Nowy pojemnik pełniący także funkcję uchwytu może być też zasilany przez 6 baterii typu AA (poprzez dołączony magazynek BM-E2). BG-E2 ułatwia fotografowanie w pozycji pionowej gdyż posiada dodatkowy spust migawki, pokrętło nastawcze, przycisk blokady ostrości i ekspozycji (AE lock/FE lock) oraz dostęp do wyboru punktu AF.
Czytaj także...
Canon EOS 300X - warto jeszcze inwestować w film czytaj...
Canon EF-S 17-85mm f/4-5,6 IS USM - nowy standard czytaj...
Canon EF-S 10-22mm f/3,5-4,5 USM - rekordzista czytaj...
Canon Speedlite 580EX - cyfra pełną gębą czytaj...
Canon PowerShot G6 - jednak 7 Megapikseli czytaj...
Canon PowerShot S70 - 7Mp w czarnej skórze czytaj...
Canon PowerShot A95 - teraz 5Mp czytaj...
Canon PowerShot A400 w czterech kolorach czytaj...
Canon Prima Super 180 Date ze zbliżeniem 4,7x czytaj...