Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Canon inwestuje w system lustrzankowy z niepełnoklatkową matrycą. Opisywany obiektyw to propozycja dla półprofesjonalistów - producent chwali się jakością wykonania zbliżoną do zawodowej linii "L". Przyszli użytkownicy z radością przyjmą stałe światło - standardowe już w tej klasie F2.8 - i stabilizację obrazu (system IS). Kolejną zaletą jest oczywiście bardzo cichy i szybki silnik ultradźwiękowy USM.
Producent podkreśla wysoką jakość optyczną EF-S 17-55/2.8. W jego konstrukcji wykorzystano dwie niskodyspersyjne soczewki UD (zmniejszają aberrację chromatyczną) i dwa elementy asferyczne (zapewniają ostrość na brzegach przy dużych otworach przysłony). Canon chwali się też powłokami przeciwodblaskowymi Super Spectra, których wykorzystanie stało się konieczne ze względu na wymagania technologii cyfrowej.
Canon EF-S 17-55 mm F2.8 IS USM ma trafić do sprzedaży już w marcu tego roku. Nie znamy jeszcze jego ceny.
Specyfikacje obiektywu Canon EF-S 17-55 mm F2.8 IS USM
Informacja prasowa nadesłana przez Canon Polska
Zoom ze stałą przysłoną EF-S - doskonała jakość przy słabym świetle
Amstelveen, Holandia, 21 lutego 2006
Canon rozszerzył dziś linię obiektywów EF-S o zoom wyposażony w układ stabilizacji obrazu - EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM, dorównując jakością budowy i jaością obrazu renomowanym obiektywom profesjonalnym Canon - obiektyw EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM jest standardowym zoomem o największym otworze względnym do aparatów z bagnetem EF-S takich jak na przykład nowy Canon EOS 30D. Łącząc stalą w całym zakresie ogniskowych przysłonę maksymalna f/2.8 z układem stabilizacji obrazu - obiektyw daje doskonałe wyniki i możliwość fotografowania przy słabym świetle. Specjalistyczne elementy zastosowane do jego budowy - soczewki asferyczne i soczewki ze szkła o niskiej dyspersji UD pozwalają otrzymać zdjęcia o wyjątkowej ostrości, ilości szczegółów i wiernym oddaniu kolorów.
Bagnet EF-S
Nowy obiektyw można zamontować na korpusach lustrzanek wyposażonych w mocowanie bagnetowe typu EF-S - nowych modelach EOS 30D, EOS 350D i wcześniejszych EOS20D i EOS 300D [więcej informacji o Bagnecie EF-S w części "Zastosowane technologie"]. Wydłużenie ogniskowej o 1,6x wynikające z wielkości matrycy APS-C sprawia, że efektywna ogniskowa tego obiektywu wynosi 27-88mm.]
{BIT|Jakość obrazu
Aby poprawić jakość obrazu na całej powierzchni klatki - zastosowano dwie soczewki ze szkła o niskiej dyspersji UD, które eliminują aberrację chromatyczną [redukującą ostrość i dająca efekt kolorowych krawędzi]. Wysoki kontrast zdjęć od rogu do rogu klatki - możliwy jest do uzyskania dzięki dwóm soczewkom asferycznym redukującym aberrację sferyczną zmiękczającą obraz zwłaszcza przy dużych przysłonach. W połączeniu z matrycą CMOS i procesorem DIGIC II - EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM daje jakość obrazu przekraczającą nawet wiele wymogów komercyjnych.]
{BIT|Stała przysłona f/2.8 od 17 do 55mm
Doskonała jakość optyczna bez zmiany otworu względnego w całym zakresie ogniskowych pozwala fotografującym, po ustawieniu ekspozycji z zastosowaniem maksymalnej przysłony, koncentrować się wyłącznie na zdjęciach - bez troski o zmianę czasu migawki po zmianie ogniskowej. Otwór przysłony obiektywu jest niemal doskonale kolisty - daje to plastyczne, rozmyte tła.
Stabilizacja obrazu
Nowy obiektywy wyposażony jest w najnowocześniejszy układ stabilizacji obrazu Canon [IS], co dramatycznie zmniejsza stopień rozmycia zdjęć wywołanego przez poruszenie aparatu. Układ IS znacząco rozszerz możliwości fotografowania w słabym świetle bez konieczności sięgania po lampę błyskową lub rezygnowania z głębi ostrości. Układ ten pozwala fotografować z czasem 8-krotnie dłuższym [3EV]. Zamiast 1/125s można naświetlać z czasem 1/15 sekundy bez wyraźnego spadku ostrości zdjęć.
Układ IS automatycznie rozpoznaje fakt zamontowania aparatu na statywie - co redukuje ryzyko wystąpienia sprzężenia zwrotnego miedzy czujnikiem a silnikiem stabilizatora [więcej informacji o technologii IS w części "Zastosowane technologie"].]
{BIT|Szybki i cichy autofokus
Zastosowany w obiektywie silniki USM korzysta z wibracji o częstotliwościach utradźwięków do szybkiego i bezgłośnego ustawiania ostrości. Silnik o ciągłym momencie obrotowym zmienia pozycję układu soczewek szybko i precyzyjnie -soczewki zatrzymują się dokładnie w punkcie ostrości. Fotografujący może w każdym momencie przejść na ręczny tryb ustawiania ostrości - dotykając pierścienia ostrości, nie trzeba w tym celu wyłączać układu AF.
Eliminacja szkodliwych odbić
Poprawiając powłoki przeciwodblaskowe SuperSpectra i kształt soczewek --inżynierowie Canona mogli w znaczącym stopniu zmniejszyć odbicia i rozproszenie światła wewnątrz obiektywu, które łatwiej powstają w aparatach cyfrowych w związku z obecnością matrycy. Powłoki pochłaniające więcej światła zmniejszają odbicia na powierzchni soczewek, co prowadzi do ostrych i wyraźnych zdjęć z doskonałym oddaniem kolorów.
Integracja z systemem EOS
W połączeniu z lampami błyskowymi Canon Speedlite EX i wbudowanymi lampami błyskowymi aparatów EOS 350D, EOS 20D i nowym EOS 30D - obiektyw przekazuje informacje o odległości zdjęciowej do algorytmów systemu E-TTL II w celu dokładnego określenia ekspozycji światłem błyskowym.
Dostępna jest opcjonalna osłona przeciwsłoneczna obliczona dla obiektywu EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM i pokrowiec na obiektyw.
Zgodnie z korporacyjną filozofią Canona Kyosei - życia w harmonii ze środowiskiem - obiektyw wykonano ze szkła bezołowiowego.
Zastosowane technologie
Bagnet EF-S
Matryca formatu APS-C stosowana w aparatach EOS 30D, EOS 20D, EOS 350D i OS 300D pozwala korzystać z relatywnie małych i lekkich obiektywów systemu EF-S. Dają one pole obrazowe o średnicy mniejszej niż średnica wymagana do pokrycia matryc formatu 35mm. Litera "S" w nazwie pochodzi od zwrotu "Short Back Focus" opisującego układ pozwalający na zbliżenie ostatniej soczewki obiektywu do matrycy aparatu bardziej niż zwykle.
Aparaty z mocowaniem EF-S akceptują obiektywy EF-S i EF. A obiektywy EF-S można montować tylko na korpusach EF-S. Biała kropka na obudowie obiektywu odróżnia obiektywy EF-S od konstrukcji EF posiadających tradycyjna czerwoną kropkę. specjalny gumowy pierścień na tylnej powierzchni obiektywu chroni przed powstaniem ewentualnych uszkodzeń wynikających z prób zamontowania obiektywu EF-S na bagnecie EF.
Stabilizacja obrazu
Układ stabilizacji obrazu IS korzysta z żyroskopowych czujników wykrywających i mierzących niepożądane wibracje. Niewielkie silniki poruszają potem w odpowiedni sposób korygującą grupą soczewek prostopadle do osi optycznej obiektywu. Zmienia to drogę przebiegu światła i przywraca prawidłową pozycję obrazu na matrycy aparatu. Niepożądane drżenia są korygowane wystarczająco szybko, by eliminować wibracje powstające na pokładzie helikoptera.