Hasselblad H2D-39 i przystawki CF-39 oraz CFH-39

Autor: Tomasz Gutkowski

12 Styczeń 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Od czasu połączenia z Imaconem Hasselblad wykazuje nieprawdopodobną, jak na producenta sprzętu profesjonalnego, aktywność. Kolejna po H2D nowość to Hasselblad H2D-39, wyposażony w 39-megapikselowy sensor CCD. Firma ogłosiła też przystawki CFH-39 oraz CF-39.

Minęły nieco ponad trzy miesiące odkąd pisaliśmy o nowej wersji topowego aparatu w ofercie szwedzko-duńskiej firmy Hasselblad. Modele H2 oraz H2D, bo o nich mowa, to udoskonalona wersja niezwykle udanego H1, przy czym Hasselblad H2D posiada zintegrowaną przystawkę o rozdzielczości 22 Mp, a do H2 możemy zamocować przystawkę lub zwykła kasetę.

Hasselblad H2D-39

Jak łatwo się domyślić Hasselblad H2D-39 to nowa odsłona tego aparatu, tym razem ze zintegrowaną (tzn. zamocowaną na stałe) przystawką o rozdzielczości - uwaga - 39 Megapikseli! Jednym słowem mamy do czynienia z pierwszą 39-megapikselową lustrzanką AF świata. W tym samy komunikacie Hasselblad poinformował o planach wprowadzenia do oferty dwóch przystawek o tej samej rozdzielczości. Ich oznaczenia to CFH-39 oraz CF-39. Wariantem tej ostatniej jest CF-39MS oferująca dodatkowo funkcję "Multi-shot".

Hasselblad H2D-39 mimo wysokiej rozdzielczości oferuje bardzo dobre parametry pracy: czułość do ISO 400, szybkość do 35 ujęć na minutę (dostępny jest tylko tryb zdjęć pojedynczych). Nowością zachwalaną w informacji prasowej jest DAC (digital APO corection) czyli system automatycznej redukcji aberracji kolorystycznej. Zgodnie z opisem system ten bierze pod uwagę właściwości obiektywu i niweluje potencjalne zniekształcenia obrazu.

Inne główne cechy poznaliśmy przy okazji premiery H2D. Zdjęcia zapisywane są w formacie 3F RAW, który może być przekonwertowany do postaci Adobe DNG. Pliki można więc poddać dalszej obróbce w programach Photoshop lub FlexColor z zachowaniem rozszerzonej informacji o parametrach zdjęcia, prawach autorskich i innych. Ponadto system IAA (Instant Approval Architecture) ma zapewnić sprawną kwalifikację i zarządzanie danymi. Te przechowywane są na kartach CF lub na zewnętrznym dysku (FireWire).

Przystawka cyfrowa Hasselblad CFH-39 ma parametry zbliżone do ścianki zintegrowanej z lustrzanką H2D-39. Jest to więc rozwiązanie dla osób, które korzystają zarówno z przystawek jak i kaset na film. CFH-39 zgodna jest z modelem H2 oraz z aparatami wielkoformatowymi za pośrednictwem adaptera do systemu H. Z kolei CF-39 ma bardziej uniwersalne zastosowanie. Z pomocą odpowiednich adapterów możemy ją podłączyć do aparatów systemów H i V Hasselblada, a także: Rollei 600X oraz AF, Contax 645AF, Mamiya 645 Pro, 645 AFD, RB i RZ67, Fuji GX680I/II/III. Ponadto do wszelkich aparatów wielkoformatowych, Horeseman DigiFlex II i PrecisionWide 35.

Jako dżentelmeni nie interesowaliśmy się ceną zaprezentowanych urządzeń.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj