Canon EOS C70 - poręczna kamera z mocowaniem obiektywów RF

Autor: Krzysztof Mularczyk

24 Wrzesień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Canon wprowadza na rynek kamerę EOS C70 – pierwszy model z linii Cinema EOS, w którym zastosowano mocowanie RF. Wraz z nią zaprezentowano speed booster do obiektywów EF

Co musisz wiedzieć:
  • Mocowanie obiektywów RF
  • Matryca 4K Super 35mm DGO z możliwościami nagrywania HDR
  • Rejestrowanie 4K w 120 kl./s z audio i pełnym wsparciem DPAF
  • Dwa sloty kart SD z możliwością symultanicznej rejestracji wideo w różnych rozmiarach
  • Usprawniony system Dual Pixel Auto Focus z funkcją śledzenia i nowym dotykowym interfejsem
  • Zgodność z nowym adapterem EF-EOS R 0.71x do korzystania z obiektywów EF

EOS C70 wypełnia przestrzeń pomiędzy dwiema liniami produktów Canona – kompaktową linią bezlusterkowców i profesjonalnymi kamerami filmowymi Cinema EOS. Dzięki zastosowaniu mocowania RF (mała odległość matrycy od bagnetu) udało się stworzyć konstrukcję bardzo kompaktową. W efekcie EOS C70 to najmniejsza i najlżejsza kamera z linii Cinema EOS.

Mimo to posiada 13 programowalnych przycisków, wielofunkcyjny uchwyt ułatwiający szybką obsługę, profesjonalne złącza wejścia/wyjścia (w tym HDMI i 2x mini XLR audio), a także niezależny system chłodzenia. Ponadto zastosowanie nowego (cieńszego) systemu wewnętrznych filtrów ND, umożliwia redukcję ekspozycji nawet do 10-stopni, zapewniając filmowcom lepszą kontrolę światła i głębi ostrości. Do kadrowania służy 3.5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2.76 Mp.

Matryca Super 35 mm na pokładzie i wiele nowości

Nowy EOS C70 wyposażono w matrycę Super 35 mm Dual Gain Output (DGO), czyli odpowiednik formatu APS-C. To technologia znana m.in. z modelu EOS C300 Mark III, ma oferować znakomitą jakością obrazu i ponad 16-stopniowy zakrese dynamiczny. Dzięki matrycy DGO i wydajnemu procesorowi DIGIC DV 7, kamera EOS C70 pozwala rejestrować obraz 4K/120p z pełnym wsparciem autofokusa Dual Pixel CMOS AF i nagrywaniem audio, a z myślą o produkcjach wykorzystujących ujęcia w bardzo zwolnionym tempie – pozwala nagrywać wideo w 180 kl./s w trybie Super16. Jest i coś dla instagramerów - wraz z EOS-em C70, pojawia się tryb filmowania w pionie.

Co ważne, wbudowane dwa sloty kart SD pozwalają rejestrować obraz 4K XF-AVC 10-bit 4:2:2 wewnętrznie. Możliwe jest też nagrywanie wideo symultanicznie w różnych formatach, o różnej rozdzielczości i z różnym bitratem niezależnie na każdym nośniku. EOS C70 jest również pierwszą kamerą Cinema EOS wykorzystującą system EOS iTR AF X (Intelligent Tracking and Recognition), zastosowany w niedawno wprowadzonym aparacie EOS R5. To system, który wykorzystuje algorytmy wykrywania twarzy i głowy, wspierany dodatkowo przez technologie głębokiego uczenia. Jako pierwsza kamera z linii Cinema EOS, EOS C70 posiada również funkcję Auto ISO.

Podepnij obiektywy bez cropa

Niestety podpinając do C70 obiektywy z mocowaniem EOS R musimy liczyć się z cropem rzędu 1.5x. Na to Canon nie daje nam rozwiązania, ale razem z kamerą zaprezentowano konwerter EF-EOS R 0,71x, który wykorzystując konwersję optyczną (dla matrycy Super 35mm), pozwala zachować kąt widzenia odpowiedni dla pełnoklatkowych obiektywów EF stosowanych w lustrzankach. Elementy optyczne wykorzystane w adapterze zwiększają przy tym ilość światła padającego na matrycę, zwiększając poziom ekspozycji o około 1 EV.Adapter EF-EOS R 0,71x daje pełną zgodność body z obiektywami EF, zapewniając m.in. wsparcie systemu autofokusa, korygowanie winietowania i aberracji chromatycznej, jak również przesyłanie metadanych.

Producent podkreśla, że EOS C70 wykorzystuje kombinację stabilizacji optycznej obiektywów RF i technologii elektronicznej stabilizacji (IS) w korpusie aparatu, co ma zapewniać nieporuszone ujęcia nawet podczas kręcenia z ręki.

Cena i dostępność

Canon EOS C70 ma być dostępny w sprzedaży od listopada w cenie 5499 dolarów (ok. 22000 zł). Konwerter EF-EOS R 0.71x pojawi się w grudniu i będzie kosztował 599 dolarów, czyli zapewne w okolicach 2500 zł w Polsce.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj