Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Firma Ricoh zaprezentowała dziś swojego flagowca z rodziny ultraodpornych kompaktów. Nowy WG-6 to między innymi obudowa potrafiąca przetrzymać niejeden kataklizm oraz ważne usprawnienia.
WG-6 to nowy król w rodzinie odpornych kompaktów Ricoha. Zaprezentowany model to aparat, któremu nie straszne najtrudniejsze i najbardziej ekstremalne sytuacje. Dzięki wytrzymałej i w pełni uszczelnionej konstrukcji będziemy w stanie fotografować na głębokości do 20 metrów (ekw. IPX8 lub JIS Class8). Do tego jest odporny na upadek z wysokości 2,1 metra, kurz i zabrudzenia (ekw. IPX6 lub JIS Class 6), nacisk o sile do 100 kgf oraz temperaturę do -10°C.
We wnętrzu znajdziemy usprawnioną matrycę BSI-CMOS (format 1/2.3 cala) o efektywnej rozdzielczości 20-megapikseli, która jest wspierana wydajnym procesorem obrazu. Jak zapewnia producent, taki duet pozwoli na minimalizację zakłóceń i robienie zdjęć (jedynie JPEG) o „wysokim stopniu wyrazistości“ nawet na maksymalnej czułości sensora, który wynosi ISO 6400. Do tego będzie mogli nagrywać filmy w rozdzielczości 4K (H.264, 3840 x 2160, 16:9, 30 kl/s). Poza standardowym trybem stabilizacji Movie SR (Shake Reduction), ten model dodatkowo został wyposażony w nowy tryb Movie SR+, który ma umożliwiać redukcję drgań porównywalną do poziomu jaki zapewnia zastosowanie gimbala.
WG-6 wyposażono w pięciokrotny zoom optyczny 28-140 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki) o zmiennym świetle f/3.5-5.5. Jednak jeśli dla kogoś taki przedział okaże się niewystarczający, to producent zaimplementował funkcję „Intelligent Zoom“, która zapewni ponad 40-krotne cyfrowe rozszerzenie zakres zoomu. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 1 cm, a tryb zdjęć seryjnych ułatwia fotografowanie w trybie fixed-point. Wokół soczewki obiektywu znalazło się sześć diod LED Macro Lights, dzięki którym doświetlimy fotografowane obiekty natomiast w jeszcze bardziej wymagających sytuacjach możemy skorzystać z zaawansowanych funkcji jak np. tryb Handheld Night Snap ułatwiający fotografowanie w trudnych warunkach oświetleniowych.
Natomiast sama ergonomia jest typowa dla odpornych kompaktów. Otrzymujemy 3-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1 040 000 punktów (proporcje 3:2). Dzięki zastosowaniu powłoki antyrefleksyjnej zminimalizowano odbicia światła a obraz na ekranie jest ostry i wyraźny nawet w ostrym słońcu. Dzięki trybowi Outdoor View jego jasność można łatwo dostosować do panujących warunków oświetleniowych. Do tego każdy z obecnych na korpusie przycisków został odpowiednio zaakcentowany. W aparacie jest również wbudowany moduł GPS, który automatycznie dostosowuje się do lokalnej strefy czasowej. Zebrane dane dotyczące pozycji oraz trasy podróży można umieścić bezpośrednio na zdjęciach. Moduł współpracuje z japońskimi, rosyjskimi i amerykańskimi systemami satelitarnymi.
Ricoh WG-6 znajdzie się w sprzedaży pod koniec marca, sugerowana przez producenta cena detaliczna wyniesie 1 749 zł.