Ricoh Caplio R1V - 5Mp w 25mm

Autor: Tomasz Gutkowski

4 Styczeń 2005
Artykuł na: 2-3 minuty
Mimo, że od prezentacji aparatu Ricoh Caplio R1 upłynęło ledwie 5 miesiący, już znamy jego następcę. Caplio R1V, bo o nim mowa, jest niemal identyczny jak poprzednik - większa jest tylko rozdzielczość sensora CCD, 5.0 Megapikseli.

Mimo, że od prezentacji aparatu Ricoh Caplio R1 upłynęło ledwie 5 miesiące, już znamy jego następcę. Caplio R1V, bo o nim mowa, jest niemal identyczny jak poprzednik - większa jest tylko rozdzielczość sensora CCD, 5.0 Megapikseli.

Choć lista zmian jest bardzo krótka (wyczerpaliśmy ją w pierwszym akapicie) to warto przyjrzeć się jeszcze raz tej linii. Caplio R1V posiada dwie bardzo cenne właściwości: jest mały, ma zaledwie 25mm głębokości oraz posiada szerokokątny obiektyw o zaskakująco szerokim zakresie ogniskowych, 28-135mm (odpowiednik dla formatu 35mm).

Jak udało się połączyć te dwie, trudne do pogodzenia cechy? Tajemnica tkwi w nietypowej konstrukcji optyki. Jedna z grup soczewek ulokowana jest poza osią optyki gdy aparat jest w spoczynku i wraca na swoje robocze miejsce podczas uruchamiania. Takie rozwiązanie zastosowano po raz pierwszy w aparatach marki Pentax.

Inna właściwość, którą producent podkreśla w każdej informacji prasowej, to niesamowita szybkość aparatu. Nie mieliśmy nigdy okazji do sprawdzenia tych danych w teście, ale jeśli wierzyć liczbom pochodzącym od Ricoh to seria Caplio 'R' jest po prostu najszybsza na świecie. I tak czas startowy (od włączenia do pierwszego zdjęcia) wynosi 0.8 sek., czas reakcji migawki (od naciśnięcia spustu do rozpoczęcia ekspozycji wraz z pomiarem ostrości) od 0.05 do 0.1 sek., a czas reakcji przy zmierzonej ostrości (uwaga!!!) 0.003 sek.!

Caplio R1V, podobnie jak R1 oferuje świetny tryb makro z minimalnym dystansem 1cm od fotografowanego obiektu. Do dyspozycji mamy czułości z bardzo szerokiego zakresu ISO 64 - ISO 800 oraz 3 różne tryby pomiaru światła z korektą +/-2EV (w skoku 1/3EV). Niestety aparat posiada tylko kilka programów tematycznych, bez dostępu do ręcznych nastaw ekspozycji. Zdjęcia i filmy (320 x 240, 30 kl/sek.) zapisywane są w pamięci wbudowanej 12MB lub na kartach SD / MMC. Na rynku od lutego 2005 roku w wersjach srebrnej i czarnej

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Polaroid Flip - niedrogi i zaskakująco zaawansowany aparat natychmiastowy „dla każdego”
Polaroid Flip - niedrogi i zaskakująco zaawansowany aparat natychmiastowy „dla każdego”
Nowy Flip, to znany i kochany design, unoszona mocna lampa i całkiem sporo technologii, która ma pomóc w łatwym dokumentowaniu niezapomnianych chwil „analogowego życia”.
10
Instax mini 41 - odświeżony design i wygodniejsze fotografowanie
Instax mini 41 - odświeżony design i wygodniejsze fotografowanie
Fujifilm prezentuje najnowsze wcielenie stylizowanego na retro aparatu z serii Mini. Nowy Mini 41 jest mniejszy, oferuje opcję korektę paralaksy dla zdjęć w zbliżeniu i automatycznie...
5
Nikon Z5II - prawdopodobnie najbardziej opłacalna pełna klatka na rynku
Nikon Z5II - prawdopodobnie najbardziej opłacalna pełna klatka na rynku
Druga generacja modelu Z5 łączy świetnie skrojoną specyfikację z uniwersalnością i bardzo przystępną ceną, stając się najlepszą amatorska pełną klatką, jaka trafiła na rynek. Oferując...
24