Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Oferta kamerek sportowych GoPro powiększyła się o trzy modele. Na samym szczycie wylądował model GoPro HERO4 Black. Tradycyjnie znacząco zwiększyła się wydajność urządzenia. Producent twierdzi, że procesor liczy dane dwa razy szybciej niż w poprzedniku, co ma bezpośredni wpływ na jakość zapisywanego obrazu. HERO4 w wersji Black potrafi rejestrować filmy w rozdzielczości 4K z prędkością 30 kl/s, a po zejściu do standardowgo Full HD prędkość może wzrosnąć do 120 kl/s, co z kolei umożliwia osiągnięcie efektu slow-motion z obrazem o świetnej jakości. Możliwe jest także zapisanie 12-megapikselowych zdjęć z prędkością 30 kl/s. Wśród nowości warto wymienić tryby Auto Low Light (automatyczne dobranie klatkarzu w zależności od warunków oświetleniowych), Night Photo i Night Lapse, a także możliwość ręcznego ustawienia wielu parametrów - limitu czułości ISO, balansu bieli, wyostrzenia, ekspozycji, a także ustawień kolorów. Cena wersji Black w USA to okolo 500 dolarów.
O 100 dolarów mniej trzeba zapłacić za model GoPro HERO4 Silver. Większość parametrów i funkcji pokrywa się z wersją Black. Jest łączność Wi-Fi i Bluetooth, ulepszone nagrywanie audio i ten sam zestaw nowych trybów. Brakuje możliwości płynnego filmowania w rozdzielczości 4K, w Full HD maksymalna prędkość to 60 kl/s, a 120 kl/s kamerka osiąga jedynie w HD 720p. "Na osłodę" użytkownicy wersji srebrnej otrzymają jednak coś, czego nie ma w wersji czarnej - dotykowy ekran LCD.
Na przeciwległym biegunie ląduje GoPro HERO, czyli najprostszy, ale także najtańszy model w całej ofercie. Za około 130 dolarów użytkownik otrzyma sprzęt nagrywający filmy w rozdzielczości Full HD z prędkością 30 kl/s i 60 kl/s w rozdzielczości HD 720p. GoPro HERO nie ma Wi-Fi ani Bluetooth, a zdjęcia mają rozdzielczość 5 megapikseli. W niektórych zastosowaniach atutem będą za to niewielkie wymiary i niska waga (110 gramów).
Więcej informacji na temat nowych modeli można znaleźć na stronie producenta.