Sony CineAlta F65 - kamera z najwyższej półki

Autor: Amadeusz Andrzejewski

13 Kwiecień 2011
Artykuł na: 4-5 minut
{BLD|NAB 2011. Firma Sony zaprezentowała kamerę CineAlta F65. Jest to urządzenie przeznaczone dla najwyższego segmentu odbiorców, którego możliwości obejmują między innymi nagrywanie w rozdzielczości 8k oraz zapis nieskompresowanego materiału z 16-bitowym próbkowaniem i z prędkościami do 120 kl/sek.}

{COP|Filmowe kamery cyfrowe to segment mało znany i odległy od zwykłych użytkowników, którym nazwy takie jak Arri Alexa czy Panavision Genesis niewiele mówią. Niemniej jednak za sprawą filmujących aparatów i budżetowych kamer z dużym przetwornikiem pewna namiastka pracy z tego rodzaju urządzeniami stała się dostępna dla szerszego grona pasjonatów. Co zatem mają w sobie te najwyższej klasy kamery czego nie ma filmujący aparat?

Sony CineAlta F65

Tak naprawdę nie jest to prawidłowo postawione pytanie, bo sama kamera to tylko część potężnego i dopracowanego schematu pracy obejmującego także komputery zdolne obsłużyć tak wysokie rozdzielczości i przepływności, profesjonalne monitory i odsłuchy, studia dźwiękowe, pracownie efektów specjalnych i wiele innych pozycji, przy których cena nowego produktu Sony (jakkolwiek zapewne nie będzie ona mała) stanowi i tak tylko kroplę w morzu kosztów.

Przyjrzyjmy się zatem pierwszemu elementowi tego skomplikowanego łańcucha - kamerze. Tuż za profesjonalnym mocowaniem obiektywów PL znajdziemy jej serce. Jest nim opracowany od podstaw przetwornik o wymiarach 24,7mm x 13,1mm i rozdzielczości 8768 x 2324 (rozmiar 3-perforacyjnej klatki Super 35mm). W stosunku do tradycyjnych rozwiązań siatka pikseli została tu obrócona o kąt 45 stopni, co ma zapewnić lepsze wykorzystanie powierzchni przetwornika, a w efekcie mniejsze szumy oraz większą rozpiętość tonalną i kolorystyczną. Ta ostatnia ma przewyższać to, co oferują negatywy 35mm i zbliżyć się do granicy reprodukowania wszystkich barw, jakie jest w stanie zarejestrować ludzkie oko.

Sensor umożliwia odczyt z prędkością do 120 kl/sek i zapis surowego materiału (raw) analogicznie do tego, jak ma to miejsce w przypadku zdjęć z wyższej klasy aparatów fotograficznych. Zapis ma odbywać się z 16-bitowym próbkowaniem w szeregu rozdzielczości (HD, 2k, 4k i wyższe) i proporcji obrazu funkcjonujących w kinematografii (1.85:1, 1.78:1, 1.66:1, 1.33:1, 2.35:1 oraz układy anamorficzne z niekwadratowymi pikselami).

Taka ilość danych wizualnych (szacowana na maksymalnie 20 gigabitów na sekundę) pociągnęła za sobą konieczność stworzenia potężnego układu obliczeniowego i systemu zapisu. Za ten ostatni odpowiadać będą zaprezentowane razem z kamerą karty pamięci SRMemory o pojemnościach 256 GB, 512 GB lub 1TB. Współpracę z nimi zapewni szereg rekorderów serii SRMaster.

Na możliwość docenienia efektów pracy nowego produktu Sony trzeba będzie trochę poczekać, choćby dlatego, że w większości kin cyfrowe projektory obsługują maksymalnie rozdzielczość 2k (2048 x 1080) i sytuacja ta nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie. Warto jednakże przyglądać się takim urządzeniom, gdy pojawia się kolejne (co następuje dość rzadko ze względu na ich niszowość), ponieważ pokazują on kierunki, w których rozwija się technologia rejestracji obrazu. Któregoś dnia ekstremalne rozwiązania pokazane w F65 doczekają się "cywilnych" wersji i znajdą swoje miejsce także w naszej lustrzance czy kamerze.

Sony CineAlta F65
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania...
Instax prezentuje prawdopodobnie najlepszą i najbardziej zaawansowaną konstrukcję ze swojej oferty aparatów natychmiastowych. Wide Evo łączy funkcję aparatu i drukarki do smartfona,...
19
Zimowy Cashback Sony - ostatnia szansa na zakupy!
Zimowy Cashback Sony - ostatnia szansa na zakupy!
Jeszcze tylko do końca stycznia możecie skorzystać z zimowej oferty Cashback na aparaty i obiektywy Sony E. Ale to nie jedyna zimowa promocja.
3
Leica SL3-S - najbardziej uniwersalna Leica dotychczas
Leica SL3-S - najbardziej uniwersalna Leica dotychczas
Leica prezentuje wreszcie aparat, który ma być konkurencją dla wszechstronnych pełnoklatkowych korpusów konkurencji do pracy foto-wideo. Model SL3-S ma 24-megapikselową, stabilizowaną...
9