Nikon GP-1 - z satelity do aparatu

Autor: Michal Grzegorczyk

28 Sierpień 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Po wczorajszych premierach firmy Nikon oczy wszystkich skierowały się na nową lustrzankę - D90. Oprócz niej zaprezentowano również kolejny kitowy obiektyw i odbiornik GPS. O obiektywie pisaliśmy wczoraj, dziś prezentujemy bliżej moduł do odbioru danych geopozycyjnych w ramach systemu GPS.

Zadanie odbiornika GP-1 jest proste - dzięki jego działaniu w metadanych zdjęcia mają się znaleźć informacje o długości i szerokości geograficznej miejsca, w którym zostało zrobione oraz o dokładnym czasie wyzwolenia migawki. To właśnie robi moduł GP-1 Nikona. Producent deklaruje, że tzw. zimny start, gdy urządzenie jest uruchamiane po raz pierwszy w nowym miejscu zajmuje 45 sekund. W przypadku gdy urządzenie zostało wyłączone i włączone w tym samym miejscu (położenie satelitów jest w pamięci odbiornika) czas startu wynosi 5 sekund.

Nikon D90 z modułem GP-1 na gorącej stopce

Odbiornik zasilany jest wprost z aparatu. Swoją pracę sygnalizuje na trzy sposoby: mruganiem czerwonej diody, gdy dane GPS nie są z jakiegoś powodu zapisywane do plików, mruganiem zielonej diody, gdy urządzenie "widzi" trzy satelity i stałym świeceniem się zielonej diody, gdy satelitów jest więcej. Urządzenie jest kompatybilne nie tylko z nowym Nikonem D90 (poprzez kabel GP1-CA90 i dedykowane gniazdo), ale też z lustrzankami D3, D300, D700, D2X, D2Hs, D2Xs i D200 (poprzez 10-pinowe złącze i kabel GP1-CA10). Moduł GP-1 można zamontować na gorącej stopce lub na pasku aparatu.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Plenerowa lampa Godox AD600BM II - duża moc i wszechstronność w nowej odsłonie
Plenerowa lampa Godox AD600BM II - duża moc i wszechstronność w nowej odsłonie
Godox prezentuje nową wersję wydajnej plenerowej lampy błyskowej. Zasilana akumulatorem AD600BM II nie wspiera TTL, ale oferuje dużą moc, tryb HSS i jest zdecydowanie tańsza od bardziej...
0
Harman RED - nowy film z efektem redscale
Harman RED - nowy film z efektem redscale
Phoenix ma za mało odjechany charakter? Harman powraca z kolejnym filmem efektowym, który jeszcze bardziej podkręca wyjściowe rezultaty. Fotografując na materiale Harman RED otrzymamy...
8
Nanlux Evoke 500B - filmowe monstrum o mocy 5000W. To pierwszy taki LED na świecie
Nanlux Evoke 500B - filmowe monstrum o mocy 5000W. To pierwszy taki LED na świecie
Nanlux prezentuje lampę, która odmienić ma oblicze oświetlenia filmowego. Evoke 500B to pierwsza na świecie, odporna na warunki atmosferyczne głowica LED bi-color o mocy 5000W.
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)