Ilford Pop-up Darkroom - rozkładana przenośna ciemnia fotograficzna

Autor: Maciej Luśtyk

21 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Kiedyś amatorzy adaptowali na ciemnie łazienki lub piwnice. Teraz zrobią ją nawet w sypialni. Ilford Pop-up Darkroom to rozkładana ciemnia fotograficzna dla wszystkich, którym brakuje miejsca na zabawę z własnoręcznym wywoływaniem filmów i odbitek.

Nowy pomysł Ilforda to rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Ilford Pop-up Darkroom to w zasadzie nic innego jak rozkładany wyciemniony i uszczelniony namiocik, który pomieści stolik z niezbędnymi akcesoriami i jedną osobę. Raczej nie więcej, gdyż przestrzeń robocza wynosi raptem 1,3 x 1,3 m, a całość ma 2,2 m wysokości. Jak widzimy na zdjęciu, powinno to pozwolić na rozstawienie statywu i 3 niewielkich tacek z chemią. Mamy także uchwyt do zawieszenia lampki ciemniowej, a także wywietrzniki u spodu, które pozwolą na podłączenie wentylatora i umożliwienie cyrkulacji powietrza.

Małe jest piękne, ale czy także wygodne?

Brzmi to piękne, ale może okazać się problematyczne w praktyce. Po pierwsze, czarne wnętrze będzie sprawiać, że praca będzie mało komfortowa nawet przy otwartych „drzwiach”. Po drugie, bez opcjonalnych wentylatorów w środku błyskawicznie zrobi się bardzo duszno, a po trzecie w tego typu miejscu raczej nie zmieścimy zlewu i nie podłączymy bieżącej wody. Dodatkowo, gdy już włożymy do namiotu cały nasz ciemniony zestaw szybko okaże się, że wcale nie jest to takie tymczasowe rozwiązanie, jak mogłoby się wydawać.

Tak czy inaczej ciemniowy namiot Ilforda będzie atrakcyjną opcją dla osób, które chciałby pobawić się we własnoręczne wywoływanie odbitek bez konieczności przekształcania w ciemnię całego pomieszczenia.

Do namiotu dokupisz też gotowy ciemniowy zestaw startowy

Razem z namiotem na rynku zadebiutuje także zestaw Ilford & Paterson Darkroom Starter Kit, który zawierać ma wszystko, co potrzebne, by rozpocząć przygodę z ciemnią. Otrzymamy więc 25 arkuszy papieru Ilford Multigrade RX Deluce Pearl w formacie 8x10”, 500 ml wywoływacza Ilford Multigrade, 500 mm przerywacza Ilford Ilfostop i 500 mm utrwalacza Ilford Rapid Fixer. Do tego dwie menzurki i pojemności 1200 i 150 ml, mikser do chemii, termometr, 3 tacki w rozmiarze 8x10”, trzy szczypce i lupę ciemniową do poprawnego ustawiani ostrości pod powiększalnikiem (powiększalnik oczywiście musimy dokupić osobno).

Cena i dostępność

Oficjalna cena Ilford Pop-up Darkroom jeszcze nie jest znana, serwis Digital Camera World donosi jednak, że zestaw będzie kosztował ok. 265 dolarów, czyli ok. 1050 zł. Zestaw Ilford & Paterson Darkroom Starter Kit kosztować ma z kolei ok. 150 dolarów (ok. 590 zł).

Nowe akcesoria pojawić mają się w sprzedaży w ostatnim kwartale 2021 roku.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Yolobox Extreme -  potężne narzędzie do streamingu na żywo dla każdego
Yolobox Extreme - potężne narzędzie do streamingu na żywo dla każdego
Nowy Yolobox Extreme pozwala przesyłać strumieniowo wysokiej jakości transmisje na żywo bez skomplikowanej konfiguracji. Łłączy streamer, koder, monitor i rejestrator w jednym urządzeniu, dzięki...
1
Fotograficzne prezenty na dzień babci i dziadka. Podziel się z nimi zdjęciami pełnymi radości!
Fotograficzne prezenty na dzień babci i dziadka. Podziel się z nimi zdjęciami pełnymi radości!
Dzień babci i dziadka doskonała okazja, aby podzielić się z nimi zatrzymaną w kadrach radością. Dzięki fotoprezentom CEWE obdarujesz ich spersonalizowanym upominkiem ze zdjęciem.
4
Hollyland Lark M2S - mikrofon bezprzewodowy mały jak krawatowy
Hollyland Lark M2S - mikrofon bezprzewodowy mały jak krawatowy
Hollyland prezentuje koleja generacje kompaktowych mikrofonów bezprzewodowych z serii Lark. Tym razem charakteryzują się innowacyjną konstrukcją, dzięki której na wierzchu znajdzie się...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)