MIOPS Capsule360 - system, który zastąpi zmotoryzowaną głowicę, jazdę i slider

Autor: Maciej Luśtyk

18 Czerwiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Różnego rodzaju jazdy i slidery to chleb powszedni większości osób zajmujących się filmowaniem. Do tej pory niewiele widzieliśmy jednak urządzeń, które łączyłoby wszystkie te światy w jednym systemie.

Czym jest MIOPS Capsule? To system niewielkich, modułów z silnikiem, które w pojedynkę zastąpią nam na przykład zmotoryzowaną głowicę czy jazdę. W parze z kolejnymi modułami będziemy za ich pomocą w stanie stworzyć rozbudowany, kontrolowany bezprzewodowo system sterowania kamerą, którego użyjemy zarówno do tworzenia płynnych, skomplikowanych ujęć filmowych, jak i do śledzenie ruchu gwiazd czy tworzenia zaprogramowanych sekwencji poklatkowych.

Pojedynczy moduł Capsule360 udźwignie sprzęt o wadze do 7 kg, będzie poruszać się z prędkością 2 obrotów na minutę (315 mm na minutę w przypadku wykorzystania w module slidera). Do tego oferuje baterię o pojemności 3400 mAh, która pozwoli na 8 godzin ciągłej pracy w przypadku filmowania, lub 7 dni realizacji materiałów poklatkowych.

Kompaktowy i uniwersalny

 

Całość sterowana jest z poziomu dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne, która, oprócz możliwości precyzyjnej kontroli i programowania ruchów dla poszczególnych modułów oferuje także system rozpoznawania twarzy i śledzenia poruszających się obiektów, co pomóc ma w realizacji dynamicznych materiałów osobom działającym w pojedynkę, na przykład wszelkiej maści vlogerom. Opcjonalnie otrzymamy też moduł obrotnicy, który ułatwi filmową bądź fotograficzną prezentację niewielkich produktów.

Jak na razie urządzenie prezentuje się bardzo imponująco. Do tego wydaje się bardzo kompaktowe - całość, nawet w wariancie z jazdą i sliderem powinniśmy być w stanie bez większego problemu zmieścić do plecaka, co z pewnością docenią osoby, dla których liczy się mobilność. Prawdę mówiąc trudno znaleźć tu jakąś ciekawą alternatywę. Mamy co prawda analogiczne, kompaktowe rozwiązanie Edelkrone Motion Box, ale nie wydaje się one tak wygodne, a poza tym jest znacznie droższe.

Nic więc dziwnego, że produkt został błyskawicznie sfinansowany za pośrednictwem serwisu Kickstarter. Do końca kampanii jeszcze ponad 20 dni, a firmie MIOPS udało się już zebrać 3-krotność sumy potrzebnej na rozpoczęcie produkcji (230 tys. dolarów). O powodzenie projektu nie powinniśmy się więc obawiać, zwłaszcza że producent skutecznie, za pomocą kickstartera wprowadził już na rynek kilka produktów.

Cena i dostępność

Problemem dla wielu pozostanie jednak cena. Pojedynczy silnik to koszt rzędu 200 dolarów. Natomiast, by nabyć wszystkie opcjonalne akcesoria i cieszyć się pełną funkcjonalnością systemu, musielibyśmy zapłacić 980 dolarów (około 3620 złotych). Z drugiej strony, jak na tak rozbudowane możliwości to i tak bardzo przystępna cena. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach, do jakich należą chociażby długość slidera czy maksymalny udźwig.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, produkt pojawi się w sprzedaży pod koniec 2018 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem miops.com oraz na stronie kampanii w serwisie Kickstarter.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Plenerowa lampa Godox AD600BM II - duża moc i wszechstronność w nowej odsłonie
Plenerowa lampa Godox AD600BM II - duża moc i wszechstronność w nowej odsłonie
Godox prezentuje nową wersję wydajnej plenerowej lampy błyskowej. Zasilana akumulatorem AD600BM II nie wspiera TTL, ale oferuje dużą moc, tryb HSS i jest zdecydowanie tańsza od bardziej...
0
Harman RED - nowy film z efektem redscale
Harman RED - nowy film z efektem redscale
Phoenix ma za mało odjechany charakter? Harman powraca z kolejnym filmem efektowym, który jeszcze bardziej podkręca wyjściowe rezultaty. Fotografując na materiale Harman RED otrzymamy...
8
Nanlux Evoke 500B - filmowe monstrum o mocy 5000W. To pierwszy taki LED na świecie
Nanlux Evoke 500B - filmowe monstrum o mocy 5000W. To pierwszy taki LED na świecie
Nanlux prezentuje lampę, która odmienić ma oblicze oświetlenia filmowego. Evoke 500B to pierwsza na świecie, odporna na warunki atmosferyczne głowica LED bi-color o mocy 5000W.
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)