Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"

Przemijanie, menopauza, starzenie się, a obok dorastanie, dojrzewanie i zmiany. Agnieszka Pazdykiewicz fotografuje specyficzny okres w życiu swoim i córki w projekcie "Przejście".

Autor: Julia Kaczorowska

1 Maj 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Agnieszka Pazdykiewicz po aparat sięgnęła parę lat po dramatycznym wydarzeniu - śmierci jednej ze swoich córek. 

- Musiałam jakoś poradzić sobie z żałobą i ze swoja bezradnością wobec tego aktu ostatecznego niebycia. Zaczęłam czytać o ekspozycji, kompozycji, technice i robić zdjęcia. Poszłam do Sopockiej Szkoły Fotograficznej, którą ukończyłam z wyróżnieniem. I z przeświadczeniem, że w obszarze mojej fotografii będzie człowiek, jego kondycja i zjawisko straty, które może przytrafić się na każdym etapie życia i przybrać różne formy. Pierwszy projekt to „Anioł stróż zrezygnował”. Opowieść o śmierci - wspomina.

Fot. Agnieszka Pazdykiewicz, projekt "Przejście"

Gdańska fotografką jest członkinią Fotoklubu RP – Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (Fédération Internationale de I’Art Photographique) oraz grupy Polish Women Photographers. Współpracuje z agencją fotograficzną SOPA Images.

- Najbardziej pociągająca w fotografii jest możliwość opowiedzenie historii poprzez obraz. Ale też wyrażenie swoich emocji, rozliczenie się z nimi, nazwanie tego, co się czuje, co jest ważne w danym momencie życia. Fotografii można nadać wielką moc, taką, która potem rezonuje. To jest niesamowite i magiczne - mówi. 

Fot. Agnieszka Pazdykiewicz, projekt "Przejście"

Jej najnowszy projekt “Przejście” jest spojrzeniem na dojrzewanie i dorastanie córki w zestawieniu z procesem starzenia się ciała fotografki i zbliżającą się menopauzą. Skupia się głównie na swoich uczuciach i emocjach, które są zdominowane przez lęk przed utratą i przemijaniem oraz narastającym poczuciem zbędności w życiu jej dziecka.

- Przyglądam się przejściu między etapem dzieciństwa a powolnym wkraczaniem w etap dojrzewania, gdzie zmiany psychologiczne i emocjonalne oddalą moją córkę od najbliższego otoczenia. Przeczuwam rozstanie, choć wiem, że jeszcze mamy czas. I ten czas jest ważny dla mnie, jest momentem przygotowania się - zaznacza.

Fot. Agnieszka Pazdykiewicz, projekt "Przejście"

Bezpośrednim bodźcem do realizacji projektu stały się zauważalne fizyczne zmiany zachodzące zarówno w ciele fotografki, jak i w ciele jej córki oraz emocje, na które ten proces ma wpływ. 

- Jako matka i córka znajdujemy się w trudnym dla nas czasie. Córka między etapem dzieciństwa a powolnym wkraczaniem w etap dojrzewania, a ja, jako matka, zmagam się z uczuciem przemijania, menopauzą i procesem starzenia się własnego ciała - wyjaśnia. 

Zapytałam fotografkę, czy odkrywa podobieństwa i różnice między swoimi doświadczeniami, a doświaczeniami z dorastania jej córki. Odpowiedziała, że to było ponad 30 lat temu, a postrzeganie ciała czy też szeroko rozumianej fizyczności było zupełnie inne, o tym się po prostu nie mówiło. 

Fot. Agnieszka Pazdykiewicz, projekt "Przejście"

Współpraca z córką przy projekcie ma pozytywny wpływ na ich relację. 

- Jesteśmy bliżej. To jest dla mnie bardzo ważne w relacji z córką. Być blisko, ufać, robić coś wspólnie - przyznała. 

Fot. Agnieszka Pazdykiewicz, projekt "Przejście"

Fotografka rozmawia z innymi kobietami o tym specyficznym okresie.

- W tych rozmowach dominuje lęk przed nieznanym. Specjalnie używam tego słowa, bo menopauza jest ciągle tematem tabu. A przecież to jest po prostu kolejny etap życia, naturalny i nieunikniony - mówi.

Fot. Agnieszka Pazdykiewicz, projekt "Przejście"

Projekt jest wciąż w trakcie realizacji, ale kształtują się już nieśmiałe plany co do jego formy publikacji. Fotografce marzy się książka, ponieważ uważa to za najlepszą sposób na domknięcie projektu i formę, “która pozostanie”.

Więcej zdjęć fotografki znajdziecie na jej profilu na Instagramie: @agnieszka_pazdykiewicz

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
13
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
10
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
Grób dziadka jest w Polsce, tatę zabito w Katyniu, mama zmarła w Iranie, siostra w Stanach, a mnie pochowają w Nowej Zelandii” – te słowa Andrzeja Rybińskiego widniały na szybie jednego ze...
20
Powiązane artykuły