Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Spośród 49 957 zgłoszeń z 95 krajów jury konkursu Wildlife Photographer of the Year 2023 wyłoniło zwycięzców. Zdjęcia rywalizowały ze sobą w kilkunastu kategoriach sekcji profesjonalnej i 3 kategoriach dla niepełnoletnich. Główną nagrodę i tytuł Wildlife Photographer of the Year 2023 otrzymał, tak jak dwa lata temu, Laurent Ballesta.
Zwycięskie zdjęcia zostaną zaprezentowane w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Wystawę będzie można oglądać od 13 października 2023 r.
Francuski fotograf podwodny i biolog morski Laurent Ballesta zdobył tytuł Wildlife Photographer of the Year 2023 za zdjęcie “The golden horseshoe”, przedstawiające Tachypleus tridentatus, czyli gatunek morskiego stawonoga z rodzaju skrzypłoczy (angielska nazwa to tri-spine horseshoe crab, stąd tytuł zdjęcia w wolnym tłumaczeniu oznaczający złotą podkowę).
Skrzypłocze to żywe skamieliny. Przetrwały ponad 100 milionów lat, ale obecnie zmagają się z niszczeniem siedlisk i nadmiernymi połowami. Poza tym, że są jadalne ich krew, wykorzystuje się do opracowywania szczepionek. W chronionych wodach u wybrzeży wyspy Pangatalan jest nadzieja na przetrwanie tego gatunku.
"Zobaczyć skrzypłocza w jego naturalnym środowisku, w tak nadzwyczaj piękny sposób jest zdumiewające” - podkreśla przewodnicząca jury, Kathy Moran. “Patrzymy na prastary gatunek, wysoce zagrożony, a także krytyczny dla ludzkiego zdrowia. To zdjęcie olśniewa".
Laurent jest drugim fotografem w pięćdziesięciodziewięcioletniej historii konkursu, który dwukrotnie otrzymał główną nagrodę. Pierwszy raz zwyciężył w 2021.
Siedemnastoletni Carmel Bechler z Izraela otrzymał nagrodę Young Wildlife Photographer of the Year 2023 za zdjęcie "Owls' road house", dynamiczny kadr przedstawiający sowy płomykówki w opuszczonym przydrożnym budynku. Wykorzystując rodzinny samochód jako kryjówkę, Carmel wykorzystał naturalne światło i długie czasy naświetlania, aby uchwycić smugi światła przejeżdżającego ruchu ulicznego.
"To zdjęcie ma tak wiele warstw pod względem treści i kompozycji. Jednocześnie krzyczy "niszczenie siedlisk" i "adaptacja", stawiając pytanie: Jeśli dzika przyroda może dostosować się do naszego środowiska, dlaczego my nie możemy szanować dzikiej przyrody?" - mówi przewodnicząca jury, Kathy Moran.
Wyniki tegorocznego konkursu bardzo trafnie komentuje dr Doug Gurr, dyrektor Muzeum Historii Naturalnej: "Tegoroczne zwycięskie zdjęcia wzbudzają absolutny podziw i zdumienie, a jednocześnie przedstawiają przekonujące dowody naszego wpływu na przyrodę - zarówno pozytywnego, jak i negatywnego. Globalne obietnice muszą zmienić się w działania, aby odwrócić losy przyrody".
Kolejna edycja będzie jubileuszowa. Jak zapowiadają organizatorzy sześćdziesiąty konkurs Wildlife Photographer of the Year zostanie otwarty dla fotografów w każdym wieku, każdej narodowości i o różnym poziomie doświadczenia w poniedziałek 16 października 2023 roku.
Organizatorzy Wildlife Photographer of the Year ogłosili już skład międzynarodowego jury złożonego z ekspertów branżowych, zwolnienie z opłaty wpisowej w ponad 100 krajach, zmiany w zasadach konkursu oraz nową nagrodę, która ma jeszcze bardziej zachęcić do opowiadania historii o świecie przyrody.
Szczegóły na stronie Muzeum Historii Naturalnej.