Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Na tegoroczną edycję Sony World Photography Awards nadesłano w sumie ponad 340 tys. zdjęć z 211 krajów i terytoriów. Ponad 156 tys. zdjęć - najwięcej w historii SWPA - zgłoszono do konkursu profesjonalnego, w którym z roku na rok pojawia się coraz największej nazwisk światowej klasy fotografów.
- Prace finalistów i laureatów wyróżnień Sony World Photography Awards 2022 są tak różne, ambitne i poruszające, jak zawsze - mówi przewodniczący jury Mike Trow. - Poziom prac zgłoszonych do konkursu profesjonalnego zaskoczył mnie głębią i różnorodnością. Były chwile, kiedy wszyscy mogliśmy odnieść wrażenie, że przez pandemię Covid-19 cały świat po prostu się wyłączył; kiedy analizowaliśmy te projekty, mogliśmy się przekonać, że to nieprawda.
- Możliwość obejrzenia tak wielu prac z całego świata uczy pokory, ale także dodaje energii. Znaczenie fotografii w interpretowaniu naszego świata, wysuwanie na pierwszy plan istotnych kwestii humanitarnych, środowiskowych i emocjonalnych, a jednocześnie tak różnorodne kategorie jak „Sport”, „Kreatywność” czy „Krajobraz” - wszystko to sprawia, że ten konkurs jest tak ekscytujący. Analiza poszczególnych zdjęć i wyzwanie, by odczytywać je w sposób otwarty i uczciwy, jest prawdziwym przywilejem. Mam nadzieję, że nasze jury, w skład którego wchodzą znakomici fachowcy i badacze z całego świata, jest gwarancją sukcesu w naszej misji: nieustannym podkreślaniu żywotności i siły fotografii - dodaje.
fot. Mikołaj Marczuk
Poniżej możecie zobaczyć prace, które zakwalifikowały się do ścisłego finału, którego zwycięzcę poznamy podczas kwietniowej gali finałowej. Choć na tej ostatniej prostej kolejny raz zabrakło Polaków, o podium otarł się Mikołaj Marczuk, który znalazł się na liście wyróżnionych prac w profesjonalnej kategorii Portfolio, wprowadzonej po raz pierwszy w zeszłorocznej edycji konkursu.
fot. Mikołaj Marczuk
fot. Javier Arcenillas
fot. Javier Arcenillas
Projekt Nur-Sultan (Nur-Sułtan), którego autorem jest Javier Arcenillas (Hiszpania), to seria zdjęć niezwykłej, ekscentrycznej architektury stolicy Kazachstanu.
fot. Yun Chi Chen
fot. Yun Chi Chen
W serii zdjęć zatytułowanej Blueprint (dosł. plan, projekt) Yun Chi Chen (Tajwan) tworzy wielowarstwowe obrazy imitujące proces powstawania tradycyjnych odbitek planów architektonicznych (cyjanotypii) z wykorzystaniem technik postprodukcji cyfrowej.
fot. Domagoj Burilovi
fot. Domagoj Burilovi
Dorf (Wioska), seria autorstwa Domagoja Burilovića (Chorwacja) wykorzystuje fotomontaż, aby wyrazić ironię tego, w jaki sposób natura odzyskała domy w Slawonii - regionie, który w XIX w. wzbogacił się na eksploatacji lasów i ziemi.
fot. Raphaël Neal
fot. Raphaël Neal
New Waves (Nowe fale) autorstwa Raphaëla Neala (Wielka Brytania) to seria, która zestawia obrazy ukazujące zmiany klimatyczne z portretami nastolatków; dyptyki te podkreślają niszczycielskie konsekwencje doświadczane przez tych, którzy z czasem najbardziej je odczują.
fot. Sarah Grethe
fot. Sarah Grethe
Sometimes the Sky Above us is Open (Czasami niebo nad nami jest otwarte), seria, której autorką jest Sarah Grethe (Niemcy), ukazuje rodzinne miasto matki autorki w południowych Niemczech i bada rodzinne związki obu kobiet poprzez zainscenizowane portrety i martwą naturę.
fot. Alnis Stakle
fot. Alnis Stakle
Mellow Apocalypse (Łagodna apokalipsa) autorstwa Alnis Stakle (Łotwa) wykorzystuje obrazy z otwartych kolekcji, takich jak muzea, instytucje naukowe i banki zdjęć, tworząc misternie dopracowane kolaże, w których ścierają się i zderzają pozornie nie dające się połączyć elementy.
fot. Fabian Ritter
fot. Fabian Ritter
The Long Days of Hanau (Długie dni w Hanau), seria, której autorem jest Fabian Ritter (Niemcy), dokumentuje życie mieszkańców niemieckiej miejscowości Hanau po rasistowskich atakach 19 lutego 2020 r.
fot. Jan Grarup
fot. Jan Grarup
The Children of the Financial Collapse in Venezuela (Dzieci zapaści finansowej w Wenezueli), seria, którem autorem jest znany fotoreporter Jan Grarup (Dania), to obrazy ukazujące desperację i skrajną nędzę Wenezuelczyków w Kolumbii.
fot. Win McNamee
fot. Win McNamee
Seria Insurrection (Powstanie), której autorem jest znany fotograf prasowy Win McNamee (USA), to zapis dramatycznych scen z 6 stycznia 2021 r., kiedy tłum zwolenników Donalda Trumpa wtargnął na Kapitol i wdarł się do budynku amerykańskiego Kongresu.
fot. Shunta Kimura
fot. Shunta Kimura
Shunta Kimura (Japonia) jest autorem serii Living in the Transition (Życie w okresie przejściowym), ukazującej życie mieszkańców Bangladeszu, którzy coraz częściej zmagają się ze skutkami zmian klimatycznych, takimi jak erozja gleby na skutek działania rzek, osunięcia ziemi i wzrost poziomu zasolenia.
fot. Giacomo d’Orlando
fot. Giacomo d’Orlando
W serii Nemo's Garden (Ogród kapitana Nemo) Giacomo d’Orlando (Włochy) dokumentuje pierwszą na świecie podwodną szklarnię - tego typu obiekty mogą być odpowiedzią na palącą potrzebę znalezienia alternatywnych i zrównoważonych metod uprawy żywności.
fot. Gideon Mendala
fot. Gideon Mendala
Portraits in Ashes (Portrety wśród popiołów) znanego fotografika Gideona Mendela (RPA) to portrety rodzin i pojedynczych osób w pustych skorupach wypalonych budynków, w przejmujący sposób ukazujące zniszczenia po pożarach w Grecji, Kanadzie i USA.
fot. Andrius Repšys
fot. Andrius Repšys
Seria Solar Graphic (Słoneczna grafika) autorstwa Andriusa Repšysa (Litwa), powstała podczas zimy z wyjątkowo obfitymi opadami śniegu spowodowanymi przez zmiany klimatyczne, ukazuje z lotu ptaka zrównoważone źródła energii - zapory, turbiny wiatrowe i baterie słoneczne - niemal redukując je do graficznych abstrakcji.
fot. Lorenzo Poli
fot. Lorenzo Poli
Life on Earth (Życie na Ziemi), seria, której autorem jest Lorenzo Poli (Włochy), zagłębia się w eteryczną magię natury i tajemnicze piękno nieokiełznanego świata, ukazane poprzez różnorodne pejzaże.
fot. Gareth Iwan Jones
fot. Gareth Iwan Jones
Kiedy Gareth Iwan Jones (Wielka Brytania), fotograf specjalizujący się w portretach, nie mógł pracować z powodu izolacji w czasie pandemii, skierował swój obiektyw na sylwetki drzew na tle wieczornego nieba, tworząc serię portretowych obrazów zatytułowanych po prostu Tree (Drzewo).
fot. Anna Neubauer
fot. Anna Neubauer
The Beauty of Humanity (Piękno człowieczeństwa) autorstwa Anny Neubauer (Austria) to seria pełnych zadumy portretów wyrażających pragnienie fotografa, by odejść od tradycyjnych stereotypów i cieszyć się różnorodnością.
fot. Hugh Fox
fot. Hugh Fox
W swoim Portfolio Hugh Fox (Wielka Brytania) stara się ukazać spokojne chwile codziennego życia z rodziną i przyjaciółmi podczas pandemii.
fot. Julian Anderson
fot. Julian Anderson
Julian Anderson (Wielka Brytania), na co dzień zajmujący się fotografią reklamową i redakcyjną, prezentuje wybór portretów, krajobrazów i martwych natur wykonanych na zlecenie różnych magazynów.
fot. George Tatakis
fot. George Tatakis
Caryatis 2021 (Kariatydy 2021) autorstwa George’a Tatakisa (Grecja) to studium tradycyjnych greckich strojów kobiecych z różnych okresów bogatej historii Grecji: każda fotografia poprzedzona jest drobiazgowymi badaniami i odpowiednio zainscenizowana.
fot. Adam Ferguson
fot. Adam Ferguson
Migrantes (Migranci) autorstwa uznanego fotoreportera Adama Fergusona (Australia) to seria autoportretów Meksykanów czekających na przekroczenie granicy z USA. Używając aparatu zamontowanego na statywie, z wężykiem spustowym, Ferguson zaproponował fotografowanym osobom, aby same wybrały moment zrobienia zdjęcia, dając im w ten sposób władzę nad wizerunkiem.
fot. Brent Stirton
fot. Brent Stirton
Bushmeat Hunters (dosł. „Łowcy mięsa z buszu”, chodzi o ludzi polujących na dzikie zwierzęta dla mięsa) autorstwa znanego fotografa-dokumentalisty Brenta Stirtona (RPA) to seria portretów plemiennych myśliwych z upolowanymi zwierzętami, skadrowanych w sposób przywodzący na myśl tradycyjne obrazy tworzone przez członków tych kultur.
fot. Adam Pretty
fot. Adam Pretty
Seria Tokyo Twenty Twenty One (Tokio 2021) autorstwa znanego fotografa sportowego Adama Pretty’ego (Australia) ukazuje dramaty i emocje związane z olimpiadą, a także siłę i waleczność sportowców.
fot. RicardoTeles
fot. RicardoTeles
Kuarup autorstwa Ricarda Telesa (Brazylia) dokumentuje rytuały pogrzebowe brazylijskiego ludu Xingu, na które składa się między innymi sztuka walki zwana Huka-huka. W tym roku ceremonie upamiętniały przede wszystkim ofiary pandemii Covid-19.
fot. Roman Vondrouš
fot. Roman Vondrouš
Seria Loyal Fans (Wierni kibice), której autorem jest Roman Vondrouš (Czechy) ukazuje zapał i oddanie fanów klubu piłkarskiego Bohemians Praha 1905, których nie odstraszyły pandemiczne restrykcje: kibice przynosili własne drabiny, by móc oglądać mecze przez płot.
fot. Cletus Nelson Nwadike
fot. Cletus Nelson Nwadike
W serii From Nigeria to Nässjö (Z Nigerii do Nässjö) Cletus Nelson Nwadike (Szewcja) fotografuje ułożone na śniegu przedmioty, które szczególnie przypominają mu o domu. Jest to sposób na wyrażenie żałoby po zmarłej matce, której nie udało się uzyskać wizy, aby mogła przyjechać i spotkać się z jego rodziną.
fot. Haruna Ogata, Jean-Etienne
fot. Haruna Ogata, Jean-Etienne
Przygotowując serię Constellation (Gwiazdozbiór, konstelacja) Haruna Ogata (Japonia) i Jean-Etienne Portail (Francja) stworzyli abstrakcyjne, kolorowe rzeźby, które następnie sfotografowali jako serię eleganckich, graficznych kompozycji.
fot. Alessandro Gandolfi
fot. Alessandro Gandolfi
Seria Concordia autorstwa Alessandra Gandolfiego (Włochy) skupia się na obrazach przedmiotów uratowanych z wraku Costa Concordia, statku wycieczkowego, który zatonął w 2012 r. - w katastrofie zginęły 32 osoby.
fot. Milan Radisics
fot. Milan Radisics
The Fox’s Tale (Lisia opowieść) Milana Radisicsa (Węgry) to seria zdjęć powstała w ciągu ośmiu miesięcy, kiedy autor niemal każdej nocy fotografował młodego lisa odwiedzającego jego ogród.
fot. Oana Baković
fot. Oana Baković
Absolute Beginner (Zupełnie początkująca) autorstwa Oany Baković (Rumunia) to seria zdjęć ukazujących wielką różnorodność i piękno świata roślin w okolicy, w której mieszka fotografka.
fot. Federica Borelli
fot. Federica Borelli
Exotic Appetite - Inside the Italian Exotic Animal Trade (Apetyt na egzotykę – włoski handel egzotycznymi zwierzętami od wewnątrz) autorstwa fotoreportera i zdobywcy tytułu Fotografa Roku 2019, Federica Borelli (Włochy) to seria analizująca mało znany świat handlu żywymi, egzotycznymi zwierzętami we Włoszech, gdzie są one wystawiane i sprzedawane, przynosząc ogromne zyski.
Prace finalistów i wyróżnionych fotografów w konkursie profesjonalnym były oceniane przez jury w składzie: Rahaab Allana, kurator i wydawca, Alkazi Foundation for the Arts, New Delhi (Indie); Ângela Ferreira, artystka, niezależna kuratorka fotografii i pracownik naukowy w Escola de Belas Artes Universidade Federal w Rio de Janeiro (Brazylia); Deborah Klochko, dyrektorka wykonawcza i główna kuratorka Museum of Photographic Arts w San Diego (USA); Richmond Orlando Mensah, założyciel i dyrektor kreatywny Manju Journal (Ghana); oraz Mike Trow, niezależny kurator i fotoedytor, przewodniczący jury.
Zdobywca tytułu Fotografa Roku 2022 zostanie wybrany spośród finalistów konkursu profesjonalnego, a jego nazwisko zostanie ogłoszone 12 kwietnia. Wybrane zdjęcia finalistów i zdobywców wyróżnień będą prezentowane na wystawie Sony World Photography Awards w londyńskim Somerset House w dniach od 13 kwietnia do 2 maja 2022 r.
Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie, który odbywa się już po raz czternasty, jest darmowy. SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie - zarówno uznani, jak i początkujący - mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań.
Konkurs co roku honoruje także najbardziej wpływowych artystów nagrodą Za wybitny wkład w fotografię. Wśród dotychczasowych zdobywców tego wyróżnienia znaleźli się Martin Parr, William Eggleston, Mary Ellen Mark, Candida Hofer i Nadav Kander.
Więcej informacji o konkursie i finalistach znajdziecie na stronie worldphoto.org.