Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Do czterech konkursów w ramach Sony World Photography Awards 2021 zgłoszono ponad 330 000 zdjęć z 220 krajów, z czego rekordową liczbę ponad 145 000 zdjęć w 10 kategoriach konkursu profesjonalnego. W tym roku W SWPA wprowadzono też kategorię Portfolio, w której fotografowie mogą zgłaszać pojedyncze zdjęcia z różnych cyklów, reprezentujące jednak spójny styl i umiejętności techniczne.
Poniżej możecie zobaczyć prace, które przedostały się do ścisłego finału, którego zwycięzcę poznamy podczas gali konkursowej 15 kwietnia. W tym roku na ostatniej prostej zabrakło Polaków, choć nie zabrakło im wiele. Zdjęcia Tomasza Lazara, Justyny Górniak i Agnieszki Maruszczyk znalazły się na liście prac wyróżnionych w sekcji profesjonalnej, co przy ogromnie zgłoszeń i tak jest nie lada wyczynem.
- Integralność, intencjonalność i przemyślana obróbka zdjęć zaprezentowanych w tegorocznych projektach wzbudziły dyskusje i szczere uznanie jury - mówi o pracach tegorocznych finalistów i zdobywców wyróżnień przewodniczący jury Mike Trow. - Fotografowie sprostali wyzwaniom roku 2020, wykorzystując ten czas na zagłębienie się w osobiste projekty i ukazanie historii rozgrywających się w lokalnych społecznościach. Ich wysiłki naprawdę się opłaciły. Prace finalistów i zdobywców wyróżnień prezentowały najwyższą jakość, przez co konkurs miał w tym roku wyjątkowy charakter.
fot. Gu Guanhui
fot. Gu Guanhui
W cyklu zatytułowanym Hymn of the Building Site (Hymn dla placu budowy) Gu Guanghui (Chiny kontynentalne) prezentuje zdjęcia przedstawiające place budów w okręgu Ninghai w chińskiej prowincji Zhejiang. Na zdjęciach z lotu ptaka robotnicy i miejsca budowy są zredukowani do abstrakcyjnych wzorów.
fot. Frank Machalowski
fot. Frank Machalowski
Z abstrakcyjnym punktem widzenia pracuje także Frank Machalowski (Niemcy). Jego cykl zatytułowany Meisterhäuser Bauhaus-Dessau zawiera wielowarstwowe, wykonane techniką wielokrotnej ekspozycji zdjęcia budynków zaprojektowanych przez Waltera Gropiusa w Dessau.
fot. Tomáš Vocelka
fot. Tomáš Vocelka
Projekt Eternal Hunting Ground (Kraina wiecznych łowów) Tomáša Vocelki (Czechy) to zdjęcia byłego kompleksu wojskowego, przekształconego przez architekta-minimalistę Petra Hajka w krematorium dla zwierząt.
fot. Sahsa Bauer
fot. Sahsa Bauer
Wykorzystując rodzinne pamiątki do tworzenia zainscenizowanych wizualnych metafor Sasha Bauer (Rosja) bada historię swojej rodziny przez pryzmat burzliwego życia dziadka - od dorastania w sierocińcu po lata służby w rosyjskiej armii.
fot. Luigi Bussolati
fot. Luigi Bussolati
Ampelio and I (Ampelio i ja) - cykl zdjęć, których autorem jest Luigi Bussolati (Włochy) - zawiera fotografie odnalezione w starym rodzinnym albumie, nałożone na pejzaże Parmy i terenów wzdłuż Padu. Projekt powstał dla upamiętnienia wuja Bussolatiego, pasjonata fotografii, który w 1942 roku odebrał sobie życie.
fot. Mark Hamilton Gruchy
fot. Mark Hamilton Gruchy
W cyklu Marka Hamiltona Gruchy'ego (Wielka Brytania) pod tytułem The Moon Revisited (Księżyc - nowe spojrzenie) nieobrabiane wcześniej zdjęcia NASA i JPL z misji Apollo zostały połączone ze zdjęciami wolnymi od praw autorskich, odnoszącymi się do kluczowych okresów w historii - od minionych wojen przez ruch pop-artu po trwającą pandemię. Powstałe w ten sposób fotomontaże przedstawiają kontrast między niezmienną powierzchnią Księżyca a dynamicznym tempem wydarzeń na Ziemi.
fot. Craig Easton
fot. Craig Easton
W cyklu Thatcher's Children (Dzieci pani Thatcher) Craig Easton (Wielka Brytania) bada chroniczną naturę ubóstwa i skutki polityki społecznej kolejnych rządów, doświadczane przez trzy pokolenia jednej rodziny z północnej Anglii.
fot. Vito Fusco
fot. Vito Fusco
The Killing Daisy (Zabójcza stokrotka), cykl autorstwa Vito Fusco (Włochy) prezentuje kwiat z rodzaju złocieni, w niektórych kulturach nazywany „kwiatem śmierci". Delikatne, ale zabójcze dla owadów stokrotki stanowią podstawę kwitnącego przemysłu organicznych środków owadobójczych w Kenii.
fot. Lorenzo Tugnoli
fot. Lorenzo Tugnoli
Lorenzo Tugnoli (Włochy) jest autorem zdjęć zatytułowanych Beirut Port Explosion (Eksplozja w porcie w Bejrucie), ukazujących zniszczenia po potężnym wybuchu, który w sierpniu 2020 r wstrząsnął stolicą Libanu. Detonacja 2750 ton azotanu amonu w bejruckim porcie spowodowała śmierć setek ludzi, a tysiące pozbawiła dachu nad głową.
fot. Mohammad Hossein Madadi
fot. Mohammad Hossein Madadi
Mohammad Hossein Madadi (Iran) stworzył cykl zdjęć A City Under Dust Clouds (Miasto pod chmurami pyłu), reportaż o Ahwazie - miejscu, gdzie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych na świecie, mieście wiecznie pokrytym chmurą pyłów w kolorze sepii.
fot. Antonio Pérez
fot. Antonio Pérez
W cyklu The Sea Moves Us, the Sea Moves Fuvemeh (Morze nas niesie, morze niesie Fuvemeh) Antonio Pérez (Hiszpania) ukazuje życie mieszkańców Fuvemeh, małej wioski rybackiej w Ghanie. Seria portretów zestawiona jest ze zdjęciami opuszczonych, zrujnowanych domów, które rybacy musieli porzucić z powodu rosnącego poziomu morza i erozji wybrzeża.
fot. Simone Tramonte
fot. Simone Tramonte
Net-Zero Transition (Przejście do zerowej emisji netto) to cykl, którego autorem jest Simone Tramonte (Włochy). Zdjęcia ukazują Islandię - kraj produkujący obecnie 100% swojej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. To studium sukcesu, który może stanowić inspirację dla innych państw dążących do bardziej zrównoważonej przyszłości.
fot. Majid Hojati
fot. Majid Hojati
W cyklu Silent Neighbourhoods (Ciche dzielnice) Majid Hojati (Iran) przedstawia pejzaże wokół opuszczonych budowli, które w wymownym milczeniu poetycko przywołują na myśl historie swoich dawnych mieszkańców.
fot. Andrea Ferro
fot. Andrea Ferro
Zaïm autorstwa Andrei Ludovica Ferro (Włochy) bada pojęcia ikonografii i poświęcenia wyrażone w plakatach propagandowych, które zdominowały miejskie pejzaże Trypolisu w Libanie.
fot. Fyodor Savintsev
fot. Fyodor Savintsev
Volcano (Wulkan), cykl autorstwa Fyodora Savintseva (Rosja), przedstawia żywe kolory, naturalną różnorodność i niezwykłe właściwości pasa wulkanicznego na rosyjskiej Kamczatce.
fot. Brais Couto
fot. Brais Couto
W zdjęciach zrobionych w rodzinnym mieście Ourense w Galicji fotoreporter Brais Couto (Hiszpania) przedstawia serię przejmujących i dramatycznych scen, ukazując lokalne wydarzenia i problemy - od skutków pandemii po pożary lasów i lokalne zwyczaje karnawałowe.
fot. Lola Laboureau
fot. Lola Laboureau
W cyklu Citizens of Tomorrow (Obywatele jutra) dyrektor kreatywny i fotograf Loli Laboureau (Argentyna) zestawia kontrastujące ze sobą stylowe sceny uliczne z całego świata „takiego jak kiedyś" z kolorowymi i dramatycznie zainscenizowanymi portretami przedstawiającym „nową normalność".
fot. Laura Pannack
fot. Laura Pannack
Na zdjęciach pochodzących z różnych osobistych projektów Laura Pannack (Wielka Brytania), fotoreporterka społeczna i autorka portretów, wykorzystuje symbolikę i stonowaną paletę kolorów, aby ukazać wrażliwość i intymność bohaterów swoich prac.
fot. Craig Easton
fot. Craig Easton
W swoim drugim wyróżnionym projekcie Craig Easton (Wielka Brytania) przedstawia Bank Top, cykl zdjęć stworzony we współpracy z pisarzem i naukowcem Abdulem Azizem Hafizem, badający poprawne i błędne przedstawienia społeczności w północnej Anglii na przykładzie silnie zżytej wspólnoty w jednej z dzielnic Blackburn.
fot. Julia Fullerton-Batten
fot. Julia Fullerton-Batten
W cyklu Looking Out from Within, 2020 (Patrząc od wewnątrz, 2020) Julia Fullerton-Batten (Wielka Brytania) wychodzi na ulice swojej dzielnicy w zachodnim Londynie, aby udokumentować sąsiadów zamkniętych w domach z powodu pandemii, tęsknie wyglądających przez okna.
fot. Jane Hilton
fot. Jane Hilton
Cykl zainspirowany filmem Johna Houstona Skłóceni z życiem (1961), Drag Queen Cowboys autorstwa Jane Hilton (wielka Brytania), to czarno-białe portrety drag queens z Las Vegas, sfotografowanych w strojach z epoki Dzikiego Zachodu na pustynnym tle stanu Newada.
fot. Anas Alkharboutli
fot. Anas Alkharboutli
W cyklu Sport and Fun Instead of War and Fear (Sport i zabawa zamiast wojny i strachu) Anas Alkharboutli (Syria) w poruszający sposób dokumentuje działanie szkoły karate Wasima Satota dla dzieci z wioski Aljiina, niedaleko Aleppo, gdzie chłopcy i dziewczynki w wieku od 6 do 15 lat, także niepełnosprawni, spotykają się, by stworzyć wspólnotę i przezwyciężać traumę wojny.
fot. Patrick Meinhardt
fot. Patrick Meinhardt
Iron Fit Kenya Patricka Meinhardta (Hiszpania) przedstawia sportowców z całej wschodniej Afryki biorących udział w drugich zawodach kulturystycznych Iron Fit w Nairobi.
fot. Farzam Saleh
fot. Farzam Saleh
Rooftops (Dachy) Farzama Saleh (Iran) ukazuje irańskich sportowców, którzy trenują na dachach, aby zachować zdrowie i formę w czasie pandemii.
fot. Peter Eleveld
fot. Peter Eleveld
W cyklu Still Life Composition, shot on Wet Plate (Martwa natura na mokrej płycie) Peter Eleveld (Holandia) prezentuje czarno-białe obrazy szklanych wazonów, owoców i kwiatów, fachowo sfotografowanych i wywołanych przy użyciu wielkoformatowego aparatu i procesu mokrej płyty kolodionowej.
fot. Alessandro Pollio
fot. Alessandro Pollio
Alessandro Pollio (Włochy) wpadł na pomysł swojego cyklu zdjęć podczas pierwszej ogólnokrajowej kwarantanny, którą spędzał w Mediolanie. Volatile Interests (Zmienne zainteresowania) to wizualna analiza domowego środowiska fotografa, w którym proste i często humorystyczne kompozycje jedzenia i przedmiotów codziennego użytku nawiązują do dni spędzonych w izolacji.
fot. Paloma Rincon
fot. Paloma Rincon
Mexican Feast (Meksykańska fiesta) to świętowanie meksykańskiej kuchni i tradycji rzemieślniczych. Żywe, jasne kolory i faktury tworzonych w studiu konstrukcji Palomy Rincon (Hiszpania) stanowią hołd dla kultury, z której wywodzi się autorka.
fot. Angel Fitor
fot. Angel Fitor
Sea Drops (Morskie krople) autorstwa Angela Fitora (Hiszpania) to fotograficzny esej badający życie wewnątrz kropli wody morskiej. Używając mikropipet i zaprojektowanego przez siebie studia do mikrofotografii, autor otwiera okno w kształcie kropli wody, ukazując wspaniale zróżnicowany świat różnych gatunków planktonu.
fot. Graeme Purdy
fot. Graeme Purdy
Portrety, zdjęcia lotnicze i podwodne: cykl Raw Nature (Surowa natura), którego autorem jest Graeme Purdy (Wielka Brytania) ukazuje zadziorne i majestatyczne piękno dzikich zwierząt.
fot. Luis Tato
fot. Luis Tato
Locust Invasion in East Africa (Inwazja szarańczy w Afryce Wschodniej) autorstwa Luisa Tato (Hiszpania) dokumentuje niszczycielską inwazję szarańczy pustynnej, która całkowicie zniszczyła całe pola roślinności i upraw na wschodzie Czarnego Kontynentu. Ostatnia plaga szarańczy okazała się najpoważniejszą, jakiej region ten zaznał od dziesięcioleci. Sytuację pogorszyły jeszcze restrykcje związane z pandemią, które zakłóciły łańcuchy dostaw pestycydów.
Prace finalistów i wyróżnionych fotografów w konkursie profesjonalnym były oceniane przez jury w składzie: Natasha Egan, dyrektor wykonawcza Museum of Contemporary Photography w Chicago; Sunyoung Kim, kuratorka Museum of Photography w Seulu; Azu Nwagbogu, założyciel i dyrektor African Artists' Foundation i LagosPhoto Festival; Lindsay Taylor, kuratorka University of Salford Art Collection; Hannah Watson, dyrektor wydawnictwa Trolley Books; oraz Mike Trow, niezależny kurator i fotoedytor, przewodniczący jury.
Nazwiska zwycięzców konkursu studenckiego, młodzieżowego, otwartego i profesjonalnego Sony World Photography Awards 2021 zostaną ogłoszone 15 kwietnia 2021 r. na platformie internetowej i platformie wideo World Photography Organisation. Dalsze informacje o zwycięzcach i laureatach można znaleźć pod adresem www.worldphoto.org
Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie, który odbywa się już po raz czternasty, jest darmowy. SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie - zarówno uznani, jak i początkujący - mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań.
Konkurs co roku honoruje także najbardziej wpływowych artystów nagrodą Za wybitny wkład w fotografię. Wśród dotychczasowych zdobywców tego wyróżnienia znaleźli się Martin Parr, William Eggleston, Mary Ellen Mark, Candida Hofer i Nadav Kander.
Więcej informacji o konkursie i finalistach znajdziecie na stronie worldphoto.org.